luty 2006

sk-02-06

AKTUALNOŚCI – Paraliż komunikacyjny na Śląsku
Autor: Ryszard Rusak, Jakub Halor

NOWA KOLEJ – Pendolino ČD – niespełniona nadzieja
Autor: Ryszard Rusak
Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy koleje ČD wprowadziły nowy pociąg pod nazwą SC Pendolino na trasie Praha – Ostrava – Praha. Pociągi te miały być obsługiwane najnowocześniejszymi zespołami trakcyjnymi serii 680 z aktywnym systemem przechyłu pudła typu Pendolino. Niestety usterki w oprogramowaniu spowodowały, że z siedmiu pociągów jeździ na razie tylko jeden.

KOLEJ W POLSCE – Parowozownia Warszawa Wschodnia
Autor: Jacek Rutkowski
Nazwa Warszawa Wschodnia w powszechnej świadomości kojarzy się dziś z ważną stacją pasażerską Stolicy. Przez wiele dziesięcioleci funkcjonowała tu duża parowozownia, mająca w swej historii również ważny epizod z trakcją spalinową.

WĄSKIE TORY – Stacja Maciejkowice
Autor: Jakub Halor
Historia stacji położonej dwa kilometry na północny wschód od dzisiejszego centrum Chorzowa. Maciejkowice – niegdyś wieś rycerska, która mimo stania się osadą przemysłową nie zatraciła do końca swego wiejskiego charakteru. Do roku 2001 funkcjonowała tu największa w Polsce stacja kolei wąskotorowej.

KOLEJ W ŚWIECIE – Tabor szynowy produkcji Bombardiera
Autor: Ryszard Rusak
Bombardier Transportation należy do najbardziej znanych i cenionych na świecie firm produkujących tabor szynowy. Obecnie w ofercie znajduje się cała gama pojazdów począwszy od pojazdów komunikacji miejskiej – tramwaje i wagony metra, poprzez tabor do komunikacji podmiejskiej i regionalnej, różnego rodzaju lokomotywy do pociągów pasażerskich i towarowych, zespoły trakcyjne InterCity, aż po nowoczesne pociągi dużych prędkości.

ZAPOMNIANE LINIE – Giżycko – Węgorzewo cz.2
Autor: Cezary Markiel

ABC KOLEI – Socjolekt kolejowy cz.5
Opr. red.

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna czteroosiowa typu 425Ra
Autor: Paweł Terczyński

KATASTROFY – Jaka to katastrofa?
Autor: Red.
Początki kolejnictwa w odrodzonej Polsce są zagadnieniem pełnym niejasności i „białych plam”, wynikających z dynamiki tamtych czasów. Publikowane fotografie z rodzinnego archiwum, wykonane ok. 1920-1922 roku, przedstawiają skutki zderzenia czołowego dwóch pociągów. Może Czytelnicy pomogą ustalić miejsca i okoliczności katastrofy.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Kolejka leśna na Kysucach. Poznajemy kolejowe jedynki Mołdawia. Technikum, znaczyło: kunsztowny. Combino i Solaris. Aktualności – OKZ PZF „Kolejnictwo”.

MIEJSKIE TORY – Krakowskie „enki” – 20 lat temu
Autor: Paweł Terczyński
Dwadzieścia lat temu na ulicach Krakowa dobiegał końca okres eksploatacji dwuosiowych wagonów tramwajowych. W 1980 roku przekazano z Nowej Huty ostatnie wagony typu N. Fotoreportaż przypomina ich panowanie na ulicach Krakowa.

MIEJSKIE TORY – Niemierzyn – od zajezdni do muzeum
Autor: Robert Łubiński
W 10 lat po elektryfikacji sieci tramwajowej w Szczecinie, która miała miejsce w 1897 roku, zaczęło brakować miejsca na zwiększającą się ilość wagonów. Nową zajezdnię zlokalizowano na ówczesnej granicy miasta – tak powstała zajezdnia Nemitz (obecnie Niemierzyn).

MAKIETA – Realistyczna makieta na niewielkiej powierzchni – co budować?
Autor: Leszek Lewiński

WARSZTAT – Model nastawni Sn1 Santok
Autor: Roman Szczeciński
Prezentowany model nastawni na ostatnich Mistrzostwach Polski Modeli Kolejowych zdobył I miejsce w kategorii C1 i uzyskał tytuł Polski Model Roku 2005. Jest on dokładną kopią nastawni wykonawczej Sn1 z Santoka. Stacja ta leży na linii Gorzów Wlkp. – Krzyż, która jest częścią dawnej magistrali łączącej Berlin z Królewcem.

TEST MODELU – Parowóz wąskotorowy HF 110 C
Autor: Arkadiusz Lubka

KATALOG MODELI – Wagon piętrowy serii Bdhpun cz.2
Autor: Arkjadiusz Lubka

NOWOŚCI – System Train Safe
Autor: Arkadiusz Lubka
Każdy kolekcjoner miniaturowego taboru kolejowego zetknie się z problemem jak prezentować swoje zbiory oraz jak bezpiecznie przetransportować drogocenne modele. Zazwyczaj modelarze stosują własne rozwiązania , bardziej zabieganym i zasobnym można polecić estetyczne opakowania Train Safe.

FORUM
Autor: Paweł Korcz, Michał Zajfert
Grodziska Kolej Drezynowa. 1% podatku dla FPKW?