luty 2005

sk-02-05

AKTUALNOŚCI – Nowe pojazdy na polskich torach – bilans roku 2004
Autor: Jacek Chiżyński

Wzrasta zapotrzebowanie na prowadzenie ruchu koncesyjnego przez prywatnych przewoźników w Polsce. Zakupów w ubiegłym roku dokonano za granicą. Obok lokomotyw spalinowych znalazł się zakup nieco egzotyczny – elektrowozy serii E1000 pochodzące z marokańskich kolei ONCF, a wywodzące się z wrocławskiego Pafawagu.

KOLEJ W POLSCE – Elektrowozy na magistrali węglowej
Autor: Grzegorz Kotlarz

W bieżącym roku mija 40 lat od wprowadzenia trakcji elektrycznej na pierwszym odcinku „magistrali węglowej”. Linia ta, zbudowana głównie dla przewozu węgla i produktów przemysłowych Śląska do portów Trójmiasta, do dnia dzisiejszego nie zmieniła swojego profilu, chociaż wielkość przewozów znacznie zmalała. Pojawienie się elektrowozów w latach 60. spowodowało znaczny skok technologiczny, umożliwiając bardziej racjonalne i ekonomiczne prowadzenie ciężkich pociągów.

HISTORIA KOLEI – Pierwsze semafory świetlne na Dolnym Śląsku
Autor: Michał Jerczyński

Koleje na Dolnym Śląsku po ich włączeniu do PKP stały się dla miłośników historii kolejnictwa kopalnią oryginalnych rozwiązań technicznych i architektoniczno-inżynierskich. W połączeniu z malowniczymi krajobrazami i dużą gęstością sieci, stały się one wyjątkowo atrakcyjne. Na przełomie lat 20. i 30. zainstalowano tu semafory świetlne, po raz pierwszy w takim zakresie na niemieckich liniach pierwszorzędnych.

KATASTROFY – Jastrząb 1906
Autor: Filip Karoński, Michał Jerczyński

Burzliwe wydarzenia lat 1905-1907, które przeszły do historii po obiegową nazwą „Rewolucji 1905 roku”, nie pozostały bez wpływu również na koleje zaboru rosyjskiego. Widząc w nich narzędzie carskiej administracji i element podtrzymujący rosyjską gospodarkę, rewolucjoniści starali się sparaliżować ich pracę, czy to poprzez organizowanie strajków, czy też w skrajnych przypadkach, zamachy terrorystyczne.

ZAPOMNIANE LINIE – Śladami Kolei Doliny Słupi
Autor: Roman Witkowski

W numerze 6/04 opisana została historia Kolei Doliny Słupi, ze Słupska do Budowa. Linia ta nie przetrwała niestety ofensywy wojsk radzieckich i pierwszych miesięcy powojennych porządków.

KOLEJ W ŚWIECIE – Kolej Berno – Lötschberg – Simplon
Autor: Ryszard Rusak

Szwajcarska spółka kolejowa Berno – Lötschberg – Simplon (BLS) jest drugą co do wielkości prywatną koleją, działającą w Szwajcarii. Jest wyjątkowa pod każdym względem. To nie tylko trasa wijąca się pośród górskich szczytów, ale również ciekawy tabor. Nigdzie nie spotkamy takich lokomotyw, jak na BLS. Linia ta odgrywa bardzo ważną rolę w systemie transportowym Europy, łącząc jej północne i południowe regiony.

ALBUM STACJI – Stacja Linia Zakrzewo
Autor: Bernard Sobczyk

Stacja Linia Zakrzewo znajduje się na linii Pruszcz Gdański – Kartuzy – Lębork – Łeba.

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe w okręgu starachowickim cz. 2
Autor: Michał Zajfert

Pierwsza część artykułu prezentowała powstanie i rozwój sieci kolei wąskotorowych regionu starachowickiego, ograniczając się do tych, z których bezpośrednio wywodzi się Starachowicka Kolej Dojazdowa. Część druga to opis pracy i taboru tej eksploatowanej przez PKP linii.

STATYSTYKA – Wagony Starachowickiej KD
Autor: Michał Zajfert

ARCHIWUM TABORU – Wagon świniarka typu 201S/1
Autor: Paweł Terczyński

Wagony do przewozu zwierząt wyposażone w dwa poziomy ładunkowe stanowiły niegdyś oddzielną, liczną grupę krytych wagonów specjalnych. Prototyp został wykonany pod koniec roku 1959. W latach 70., po przejęciu transportu zwierząt przez transport samochodowy, wagony świniarki zostały wycofane lub zmieniły przeznaczenie.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

Wsiąść do pociągu… Datownik w Białośliwiu. Relikt? Wiek pary. Propozycja (?) dla PKP CARGO.

MIEJSKIE TORY – Modernizacja wagonów typu N w Krakowie
Autor: Jacek Kołodziej

Powodem podjęcia modernizacji wagonów było posiadanie przez przedsiębiorstwa starego, wręcz archaicznego taboru. Istotną rolę odgrywała również rosnąca liczba wypadków i związane z tym straty finansowe i społecznie. Modernizacja prowadziła też do redukcji pracowników firm komunikacyjnych.

MIEJSKIE TORY – Bilety Krakowskiej Miejskiej Kolei Elektrycznej z okresu okupacji hitlerowskiej
Autor: Bartosz Mazur

Bilet jest chyba najbardziej ulotnym dokumentem, jaki występuje w komunikacji miejskiej. Zwykle po skasowaniu kończy swój krótki żywot w pojemniku na odpadki. Bilety z okresu okupacji hitlerowskiej dokumentują postępującą germanizację, represje i życie codzienne.

MAKIETA – Budynki, budowle, obiekty i detale drewniane na makiecie cz.4
Autor: Leszek Lewiński

W kolejnym odcinku cyklu omówienie najbardziej skomplikowanych budowli drewnianych. Niezmienny pozostaje materiał, czyli listewki i paski forniru, a także niezastąpione spoiwo – klej typu wikol.

NOWOŚCI MODELARSKIE
Autor: Arkadiusz Lubka

Nowości PKP firmy Fleischmann

TEST MODELU – Tramwaj niskopodłogowa NGT6Kr”
Autor: Arkadiusz Lubka

Jeszcze do niedawna na rynku niemieckim dostępne były tylko nieliczne modele tramwajów. Obecnie pojawiło się ich nieco więcej, ale prawdziwą niespodzianką jest model krakowskiego tramwaju niskopodłogowego.

KATALOG MODELI – Wagon węglarka grupy Klagenfurt
Autor: Arkadiusz Lubka

W roku 1943 rozpoczęto produkcję nowej serii dwuosiowych węglarek uproszczonej budowy wojennej. Spora ilość tych wagonów znalazła się na terenie Polski po zakończeniu wojny. Zostały włączone do parku taboru PKP.

PORADY – Sposób wykonania ram okiennych w modelu bydynku
Autor: Tomasz Florczak

Podczas konstruowania modeli budynków zupełnie od podstaw zachodzi konieczność wykonania okien. Okna takie wymiarowo muszą odpowiadać przeskalowanemu oryginałowi, a więc mało prawdopodobne jest to, że dopasujemy do istniejącego otworu w ścianie jakieś gotowe okno od fabrycznego zestawu.

FIRMA PREZENTUJE – Parowóz wąskotorowy serii 99.46 kolei DR
Autor: Michał Dembowski

Parowozy wąskotorowe serii 99.46 powstały w okresie II wojny światowej. Budowane były w wersjach na różne rozstawy toru. Pracowały nie tylko na kolejach Niemiec, ale trafiały także do miejsc tak egzotycznych jak Indie i Brazylia.

FORUM
Autor:

Sylwestrowy pociąg. Szansa dla linii Mogilno – Orchowo. Kolej na bilet.

KOLEJDOSKOP
Autor: