listopad 2016

1strOklaSwiKol_11'16wybr

AKTUALNOŚCI  –  Koleje Śląskie mają pięć lat

Ryszard Rusak

W sobotę 1 października tego roku minęło pięć lat, od kiedy obsługę ruchu pasażerskiego w województwie śląskim przejęły Koleje Śląskie. Z tej okazji w peronach stacji w Katowicach i Bielsku Białej udostępniono do zwiedzania tabor, a w Centrum Obsługi Pasażera na dworcu w Katowicach można było zobaczyć niewielką makietę z modelami kolejek, przygotowaną przez katowickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Następnego dnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Jana Kilińskiego 31 w Sosnowcu (dawne Technikum Kolejowe) pod patronatem Kolei Śląskich członkowie SMK Katowice zorganizowali giełdę modelarską połączoną z wystawą makiet i modeli. Tego dnia również dla zainteresowanych uruchomiony został pociąg specjalny KŚ po unikalnej okrężnej trasie, którą na co dzień kursują wyłącznie pociągi towarowe: Katowice – Chorzów Batory – Hajduki – Katowice Panewniki – Katowice Muchowiec – Stawiska – Mysłowice – Katowice. Przejazd był bezpłatny i odbywał się na podstawie biletów wydawanych w COP Katowice na hasło Jeździmy z Wami już 5 lat.

 

NOWA KOLEJ  –  Innotrans 2016

Dariusz Kalinowski

W poprzednim odcinku naszej relacji z międzynarodowych targów Innotrans 2016 w Berlinie, w numerze 10/16 ŚK,  przedstawiliśmy ofertę pojazdów trakcyjnych i tramwajów naszych rodzimych producentów taboru kolejowego. Zamykamy ją prezentacją wagonów tramwajowych Solarisa, a dalszą część artykułu poświęcamy nowościom zagranicznym.

 

WYNALAZKI I PATENTY  –  Pociągi drogowe i drogowo-szynowe cz.1

Krzystof Zintel

W drugiej połowie XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój komunikacji w postaci kolei żelaznych i żeglugi parowej. Rozwój gospodarczy miast i ośrodków nie przyłączonych do takiej komunikacji został zahamowany. Ułożenie toru kolejowego do wielu z nich wiązało się ze znacznymi kosztami inwestycyjnymi. Komunikacja drogowa była nadal zdominowana przez trakcję konną, więc próbowano uczynić ją bardziej wydajną. Biorąc przykład z komunikacji kolejowej zaczęto budować najpierw parowe, potem spalinowe i elektryczne pociągi drogowe zdolne przewieźć więcej pasażerów, a zwłaszcza towarów, niż pojedynczym wozem konnym. Powstało wiele konstrukcji najpierw kilkuwagonowych pociągów drogowych, z czasem zdolnych także do jazdy zarówno po drogach, jak i po torze kolejowym. Po I wojnie światowej pociągi drogowe i drogowo-szynowe odeszły do historii, natomiast rozwój konstrukcji pojazdów samochodowych umożliwił niektórym z nich jazdę także po szynach kolejowych. Takie samochodowe pojazdy specjalne służą do dziś w różnych kolejowych i niekolejowych służbach pomocniczych. Zarys historii tej techniki transportu przedstawię w pięciu artykułach. Część pierwsza omawia parowe pociągi drogowe przełomu XIX i XX wieku.

 

POLSKIE STACJE  –  Historia węzła kolejowego Koluszki-Słotwiny. Cz. 3 – dzieje powojenne

Michał Jerczyński

Druga wojna światowa w diametralnie różny sposób wpłynęła na przemiany węzła koluszkowskiego. Podczas gdy stacja w Słotwinach, dotąd w zasadzie nie zmieniona od czasu rozbudowy w 1903 roku, została gruntownie zmodernizowana i rozbudowana do roli stacji rozrządowej, Koluszki pozostały na uboczu wielkich przedsięwzięć modernizacyjnych i z okresu okupacji hitlerowskiej wyszły w stanie takim, w jakim zostawiała je wojna poprzednia i okres odbudowy w II Rzeczypospolitej. Można to w zasadzie interpretować na jej korzyść – widocznie tworzona systematycznie od 1865 roku infrastruktura odpowiadała bieżącym potrzebom eksploatacyjnym tak PKP, jak i Ostbahn. Okres powojenny ponownie przestawił symboliczną zwrotnicę: Słotwiny – jeśli nie liczyć elektryfikacji i wymiany sygnalizacji – pozostały bez większych zmian aż do czasu masowej likwidacji infrastruktury kolejowej po upadku PRL, natomiast dla Koluszek przyszedł czas dwukrotnej, poważnej modernizacji.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Nowy tabor kolei Rhätische Bahn (2)

Ryszard Rusak

Rhätische Bahn to jedna z najbardziej znanych kolei wąskotorowych, która swoją popularność zawdzięcza głównie turystom z całego świata. I właśnie z myślą o nich zarząd RhB wprowadza do eksploatacji nowe generacje taboru, które w maksymalny sposób mają zapewnić nie tylko komfort, ale także dostarczyć niesamowitych wrażeń podczas podróży po malowniczych szlakach tej górskiej kolei. Jedną z takich nowości jest Alvra-Gliederzug, który posiada między innymi specjalny przedział dla fotografów i plac zabaw dla dzieci. A już w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne nowe elektryczne zespoły trakcyjne i wagony sterownicze.

 

ZAPOMNIANE LINIE – Skoki – Janowiec Wlkp.

Paweł Korcz

Linia łącząca Skoki z Janowcem została oddana do użytku 1.10.1905 r. Przebiega przez tereny leśne oraz typowo rolnicze. W ostatnim okresie obsługiwały ją trzy pary pociągów kursujących w relacjach z Gniezna przez Kłecko, Sławę Wlkp., Skoki do Janowca, Damasławka lub Żnina. Kres przewozów pasażerskich nastąpił 30.05.1992 r. Dla pociągów towarowych linia czynna była do 1995 roku, po czym wszelkiego rodzaju przewozy ustały całkowicie. W 2005 roku linia została wykreślona z wykazu D29. Od tego czasu oczekuje na rozbiórkę. Obecnie wszczęte są procedury mające umożliwić jej fizyczną likwidację.

 

WĄSKIE TORY – Wagony spalinowe budowane w WMD Lisewo. Wagony typu Mw63 (cz.3 – ikonografia)

Bogdan Pokropiński

Kończymy rozpoczęty w numerze sierpniowym cykl trzech artykułów opisujących konstrukcję oraz historię wagonów motorowych typu Mw63 z WMD Lisewo. W tym numerze kontynuujemy temat, skupiając się na archiwalnych zdjęciach oraz rysunkach poszczególnych odmian wagonów MBd1 o numerach inwentarzowych od 130 do 139.

 

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Chinach cz.3

Piotr Tomasik

Artykuł jest trzecim i ostatnim odcinkiem cyklu o chińskich tramwajach, ale do Państwa Środka z pewnością wrócimy. Nie odwiedziliśmy jeszcze wszystkich miast, w których kursują tramwaje. Lista takich ośrodków szybko się wydłuża. W czasie kolejnej wyprawy z pewnością zobaczymy innowacyjne rozwiązania komunikacyjne. W tym odcinku odwiedzamy dwa miasta: Dalianie i Changchunie. W obu tramwaje zdają się mieć ugruntowaną pozycję i znane są od pokoleń.

 

ORYGINAŁ I MODEL – Modele wiśniowo-kremowych wagonów PKP typu Bautzen 91 2 klasy

Andrzej Etmanowicz

W sprzedaży pojawił się niedawno dwuwagonowy zestaw przedziałowych wagonów osobowych standardu Z2 typu Bautzen 91 2 klasy w ciekawej, obecnie już niespotykanej, wiśniowo-kremowej kolorystyce. To kolejne odmiany miniatur tego typu wagonu, po wcześniejszej wersji w firmowych barwach spółki PKP Intercity, którą przedstawialiśmy już na łamach naszego czasopisma. Ostatni zestaw modeli z uwagi na nietypowe kolory wzbudził wiele kontrowersji, dlatego temat ten postanowiliśmy przedstawić w artykule.

 

MAKIETA  –  Lipsk 2016

Ryszard Pyssa

Sezon jesiennych imprez modelarskich tradycyjnie rozpoczęły targi Modell-Hobby-Spiel w Lipsku. Ponad 650 wystawców z 11 krajów to wystarczająca rekomendacja, aby przyciągnąć ponad 100 tys. odwiedzających. Na lipską imprezę przybywają całe rodziny, gdyż każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie, a organizowane od lat specjalne stoiska zachęcają do wspólnej zabawy i pokazują, jak interesujące może być modelarskie hobby. Podobnie było w tym roku, w dniach od 30 września do 3 października, podczas już 21. edycji targów.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Zatrzymać pociągi

Statkiem po szynach

Nowy tunel

Dla miłośników wielkich liczb