listopad 2015

1strOklaSwiKol_11'15www

AKTUALNOŚCI – „Pierwszy pociąg” na Fabrycznym

Michał Jerczyński

Łódzkie media od kilku lat czołowe miejsca poświęcają największej inwestycji infrastrukturalnej w mieście – budowie nowego centrum komunikacyjnego z podziemnym dworcem Łódź Fabryczna. Postępy prac i rosnące opóźnienia (obiektywnie – nie tak duże jak na rozmiar i skomplikowanie inwestycji) są na bieżąco śledzone i komentowane. Wiadomo już, że pierwsze pociągi powinny wjechać na przebudowaną stację od nowego rozkładu jazdy, ale raczej 2016/17. Tym niemniej wjazd pierwszego składu zaczęto zapowiadać na październik 2015 (obfitujący w Polsce w ważne wydarzenia polityczne). Ostatecznie nastąpiło to 28.10.2015 r. w ramach przejazdu informacyjno- promocyjnego „Ekspres Inwestycyjny”.


HISTORIA KOLEI – Dzieje kolei na wyspie Uznam

Jakub Halor

Pełnia lata 2015 roku. Zmęczeni kierowcy i pasażerowie samochodów stojących na zakorkowanej szosie nr 111 zazdrośnie spoglądają na wypełnione roześmianymi pasażerami biało-niebieskie, klimatyzowane wagony UBB przemykające biegnącym równolegle do drogi torem. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że niespełna ćwierć wieku temu przygotowywano się już do likwidacji zaniedbanej Inselbahn.


HISTORIA KOLEI – Przewoźne podstacje trakcyjne na PKP cz.2

Krzysztof Zintel

W pierwszym odcinku artykułu omówiona została budowa i przeznaczenie przewoźnych podstacji trakcyjnych dla PKP. Druga część prezentuje krótki rys historyczny ich eksploatacji na polskiej sieci kolejowej.


 

NASZ PORTRET – Zmodernizowane wagony osobowe PKP. Wagony typu 2AM i 3AM

Krzysztof Młodzikowski

Artykuł rozpoczyna trzyczęściowy cykl opisujący wagony typów 2AM, 3AM, 4AM oraz wagony rentgenowskie Kolejowej Służby Zdrowia, zmodernizowane przez ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim. Historia rodzimych wagonów „Reko” jest w Polsce mało znana. Złożyło się na to kilka przyczyn, jednak najistotniejsze to niewielka liczba zbudowanych wagonów i stosunkowo szybkie wycofanie ich z eksploatacji. Tym bardziej przeprowadzona w latach 60. – chyba w najlepszym okresie rozwoju polskiej kolei – modernizacja części posiadanych przez PKP wagonów pasażerskich, warta jest szerszego opisana.


 

KOLEJ W ŚWIECIE – Kolej w Donbasie (maj 2014 – kwiecień 2015)

Marcin Rechłowicz

W lutym 2014 roku, kiedy wydawało się, że Ukrainę czeka kolejna „Pomarańczowa rewolucja”, mało kto mógł sobie wyobrazić, że dalsze wydarzenia przerodzą się w najpoważniejszy konflikt zbrojny w Europie od rozpadu byłej Jugosławii. Ze względu na strategiczne znaczenie zarówno operacje wojskowe, jak i działalność dywersyjna w znacznym stopniu skupiły się na infrastrukturze transportu kolejowego. W efekcie doprowadziło do zniszczenia wielu linii, co przełożyło się na katastrofalny spadek przewozów.


ZAPOMNIANE LINIE – Odgałęzienie linii kolejowej Zielona Góra – Szprotawa

Sławomir Fedorowicz

W tym numerze Świata Kolei proponujemy wędrówkę krótkim odgałęzieniem od linii kolejowej Zielona Góra – Szprotawa, które prowadziło dawniej na ogólnodostępną ładownię (i punkt taryfowy), położoną tam, gdzie dziś znajduje się jedno z ważniejszych skrzyżowań komunikacyjnych w Zielonej Górze.


WĄSKIE TORY – 100 lat kolei Rogów – Rawa – Biała

Marek Malczewski

Przełom XIX i XX wieku to złote lata dla kolei znaczenia lokalnego, w tym wąskotorowych. Jednak tereny Polski znajdowały się pod zaborami, a każde z państw zaborczych prowadziło odrębną politykę dotyczącą wspierania działań obywatelskich. Najbardziej przyjazne ustawodawstwo miało państwo pruskie, bardziej zachowawcza była polityka monarchii Austro-Węgierskiej, natomiast Rosja zdecydowanie utrudniała wszelkie próby budowy linii kolejowych (w tym wąskotorowych) inicjowane przez obywateli. W rezultacie w Wielkopolsce czy na Pomorzu koleje lokalne na przełomie wieków rozwijały się lawinowo, natomiast na terenie Równiny Mazowieckiej (pomimo podejmowanych prób) przed 1914 rokiem nie udało się wybudować żadnej kolei samorządowej.


MIEJSKIE TORY – Transport miejski w Japonii cz.2

Marcin Stiasny

Przed miesiącem zwiedziliśmy wybrane sieci tramwajowe i kolei podziemnych (metra) w japońskich miastach. Dzisiaj zapoznamy się z systemami kolei miejskich i kolejami niekonwencjonalnymi.


TEST MODELU – Model lokomotywy EU45-205 PKP Cargo firmy Piko

Tomasz Mayer

Z dwumiesięcznym wyprzedzeniem względem planowanego pojawienia się w sprzedaży, bo już w lipcu 2015 roku, trafiły do sklepów miniatury elektrowozu ES 64 F4 – 205 użytkowanego przez naszego największego przewoźnika towarowego – PKP Cargo. Obecnie firma ma do dyspozycji dziesięć lokomotyw tego typu. Jedna jest jej własnością, a pozostałe dziewięć zostało wypożyczonych od zagranicznego właściciela.


RAPORT – Modele wagonów do pociągów przyspieszonych kolei DRG (Eilzugwagen)

Robert Kroma

W kolejnym „Raporcie” przedstawiamy przegląd modeli H0 wagonów do pociągów przyspieszonych kolei DRG. Wagony do tej kategorii pociągów były odmienne od wagonów przeznaczonych do pociągów pospiesznych. Miały umożliwić szybką wymianę pasażerów i dlatego w wagonach 3 klasy umieszczono podwójne drzwi wejściowe do przedsionka oraz posiadały one wnętrze bez przedziałów, z przejściem pośrodku.


MAKIETA – Lipsk 2015

Leszek Lewiński, Ryszard Pyssa

Gdy w 1165 roku z nadania margrabiego Miśni Ottona Bogatego Lipsk otrzymał prawa miejskie i targowe, nie sądzono, że rola targów będzie miała tak znaczący wpływ na rozwój miasta. Świętując w bieżącym roku jubileusz 850-lecia Saksończycy mają już świadomość, że targi, stając się przez lata integralną częścią miasta, zasłużyły sobie na specjalne miejsce w sercach i portfelach ich mieszkańców. Targi Lipskie należą bowiem dzisiaj do 50. największych targów na całym świecie. Wybudowane w 1996 roku nowe tereny targowe zachwycają architekturą ze szkła i stali, a swoim wystawcom i odwiedzającym oferują wysoką funkcjonalność oraz idealne rozwiązania komunikacyjne.


ŚWIAT MODELI – 40 lat minęło… Jubileusz Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych

Jacek Kołodziej

Czy idea stworzenia klubu może powstać w czasie oczekiwania w kolejce na sprzedaż ulubionego modelu? Jak najbardziej może. Tak właśnie powstało najstarsze w Polsce zarejestrowane stowarzyszenie miłośników kolei i modelarzy pojazdów szynowych – Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych.


FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Połączeni pasją