listopad 2014

Sk-11-14-light

AKTUALNOŚCI – 100-lecie Krośniewickiej Kolei Dojazdowej

Stanisław Schweizer

W dniach 20-21 września br. miały miejsce obchody 100. rocznicy budowy Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Organizatorami imprezy byli: Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Kolej Krośniewicka jest pod wieloma względami unikatowa: posiada największy i jedyny zachowany w Polsce kompleks zaplecza technicznego, dużą, będącą trzykierunkowym węzłem stację Krośniewice Miasto oraz ciągle dużą (jak na polskie wąskotorówki) liczbę zachowanego taboru.

NOWA KOLEJ  – Innotrans 2014

Dariusz Kalinowski

W dniach 23-26 września bieżącego roku Berlin po raz kolejny stał się światowym centrum nowoczesnej techniki kolejowej. Na odbywających się w tym terminie targach Innotrans swoje wyroby zaprezentowało 2691 wystawców z całego świata. W tym roku po raz pierwszy stanowiska części firm zostały zlokalizowane w nowym budynku targowym CityCube, otwartym w maju 2014 r.

HISTORIA KOLEI – Kolej Lokalna Tarnów – Szczucin

Ryszard Stankiewicz

Potrzebę budowy bocznej linii kolejowej z Tarnowa w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej dostrzeżono już w latach siedemdziesiątych XIX wieku. W 1879 roku ziemianie z terenów położonych pomiędzy Tarnowem a Wisłą wystąpili z petycją do zarządu c.k. Uprzywilejowanej Kolei Galicyjskiej Karola Ludwika (k.k. priv. Galizische Carl Ludwigs-Bahn, CLB), próbując zainteresować go budową linii bocznej przez Dąbrowę Tarnowską do Tarnobrzegu. Kolej CLB nie kwapiła się jednak do takiej inwestycji. W 1887 roku zrealizowała budowę linii z Dębicy przez Tarnobrzeg do Nadbrzezia (Sandomierz) i Rozwadowa (Stalowa Wola Rozwadów). Koncepcja budowy linii z Tarnowa w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej i Szczucina odżyła po nacjonalizacji kolei CLB w 1892 roku.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe standardu Z1 „nowej generacji” klasy pierwszej typu 156A (166A) oraz drugiej typu 156A (167A)

Andrzej Etmanowicz

Artykuł przedstawia kolejne dwa typy najnowszych przedziałowych wagonów standardu Z1, które bez wątpienia także należy zaliczyć do taboru „nowej generacji” – 156A pierwszej klasy (pierwotne oznaczenie typu 166A) oraz 156A drugiej klasy (pierwotnie 167A), dostarczonych spółce PKP Intercity przez Fabrykę Pojazdów Szynowych (FPS) w Poznaniu. Mimo, że podobnie jak w poprzednio omawianych trzech typach, główną wadą tych wagonów z punktu widzenia pasażerów jest ich niewielka liczba (cztery jedynki i osiem dwójek), to jednak zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania na pewno wymagają szerszego przedstawienia.

KOLEJ W ŚWIECIE –  Komunikacja miejska w Vancouver (TransLink)

Frederick Zawadzki

Miasto Vancouver w Kanadzie liczące nieco ponad 600 tys. mieszkańców jest częścią Metro Vancouver – Greater Vancouver Regional District (GVRD), w skład którego wchodzą North Vancouver, Richmond, Surrey, New Westminster, Burnaby, Coquitlam, Langley, Port Moody, White Rock, Abbotsford i kilka innych mniejszych jednostek administracyjnych. Cała metropolia GVRD liczy sobie około 2,5 mln mieszkańców i stąd Vancouver jest miastem trochę skomplikowanym w kontekście komunikacji masowej ze względu na jego strukturę administracyjną. Komunikację miejską na całym obszarze GVRD, którą obsługują autobusy, trolejbusy, promy, kolej i metro zwane SkyTrain, zapewnia utworzona w 1998 roku prywatna firma TransLink. Rok później przejęła ona obowiązki utrzymania komunikacji masowej od poprzedniego właściciela, którym była rządowa firma BC Transit. Działalność i rozwój firmy TransLink finansowana jest częściowo z podatku doliczonego do benzyny oraz ze sprzedaży biletów. Część pieniędzy z opłaty za ubezpieczenie pojazdów samochodowych oraz podatków gruntowych płaconych przez właścicieli nieruchomości jest również źródłem finansowania TransLink. Chcąc podnieść np. cenę biletów, firma musi otrzymać zgodę od wszystkich Urzędów Miejskich, na terenie których działa, a jest ich niemało, bo aż 22. W artykule pominięta została znakomicie zorganizowana komunikacja autobusowa i trolejbusowa. Autor skoncentrował się na komunikacji szynowej i wodnej.

ZAPOMNIANE LINIE – Warszawa Rembertów – Warszawa Wawer

Sławomir Fedorowicz

Zapomniane szlaki dawnej kolei to nie tylko regularne linie, na których prowadzono ruch osobowy, ale też linie towarowe, przemysłowe oraz łącznice. Niestety, po tego typu liniach zawsze zostaje zdecydowanie mniej śladów niż po trasach z ruchem pasażerskim. Śladów tych brakuje i w dokumentacji, która jest z pasją niszczona przez niezdających sobie z tego sprawy urzędników kolejowych, i w terenie, szczególnie tym mocno zurbanizowanym.

REPORTAŻ –  Dwa życia parowozowni w Kościerzynie

Michał Pakuła

Kolej w Kościerzynie miała swój początek w 1885 roku, kiedy dokonano otwarcia linii do Pszczółek, a tym samym połączenia z Tczewem i Gdańskiem. Nieco później zbudowano odcinki do Bytowa, Chojnic i Kartuz, jednak dopiero budowa magistrali węglowej – największej inwestycji kolejowej II RP, stała się przełomowym krokiem w rozwoju wielu miejscowości leżących wzdłuż jej przebiegu.

WĄSKIE TORY – Kolej w nasycalni podkładów w Czeremsze

Romuald Solnicki

Nasycalnia Podkładów Czeremcha Sp. z o.o. to zakład z ponad 75-letnią tradycją. Obecnie wchodzi w skład grupy firm skupionych wokół krakowskich Kolejowych Zakładów Nawierzchniowych Bieżanów Sp. z o.o. W ofercie zakładu znajdują się podkłady, podrozjazdnice oraz mostownice kolejowe, produkowane z drewna sosnowego, dębowego oraz bukowego. Klientami nasycalni są zarządcy dróg kolejowych i tramwajowych z Polski, Austrii a ostatnio także ze Szwecji.

MIEJSKIE TORY – Tramwaj Plus we Wrocławiu cz.2

Tomasz Korycki, Tomasz Paszko

Projekt Tramwaju Plus pomimo pewnych niedociągnięć można uznać za duży sukces w zakresie rozwoju miejskiego transportu szynowego. To dzięki niemu po ponad 10 latach we Wrocławiu wybudowano nowe odcinki sieci, przebudowano przystanki oraz węzły komunikacyjne celem poprawy ich dostępności dla pasażerów, a także wydzielono znaczną liczbę fragmentów torowisk, ułatwiając tym samym bardziej płynny przejazd tramwajów.

MAKIETA – Lipsk 2014

Arkadiusz Lubka, Ryszard Pyssa

Pierwszy weekend października od kilku lat modelarze wszystkich branż mają zarezerwowany na imprezę w Lipsku. Targi Modell – Hobby – Spiel urosły, zdaniem wielu osób, do rangi drugiej (po Intermodellbau w Dortmundzie) imprezy modelarskiej w Europie. Podobnie jak w latach poprzednich targi odwiedziło ponad 100 tys. osób.

MAKIETA – XI Targi Modelarskie HOBBY 2014

Arkadiusz Lubka

Kolejna edycja największego w Polsce spotkania modelarzy już za nami. Przez dwa dni ostatniego weekendu października w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich hobbyści prezentowali swoje dokonania i zbiory, zaś producenci i dystrybutorzy modeli kusili kolekcjonerów nowościami. Jak co roku największy udział mieli przedstawiciele modelarstwa kolejowego, które już od lat dominuje w tej imprezie i z powodzeniem przyciąga tłumy zwiedzających.

NOWOŚCI – Polskie nowości 2014

Arkadiusz Lubka

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Z Europy do Azji w 4 minuty

Górnik, stoczniowiec i kolejarz

Ukraińskie znaczki personalizowane