listopad 2013

Sk-11-13s

AKTUALNOŚCI –  Reaktywacja linii kolejowej nr 309 Kłodzko – Kudowa Zdrój
Ryszard Rusak

Wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy 2013/2014 reaktywowana będzie linia do Kudowy Zdroju. Służyła ona przede wszystkim kuracjuszom i turystom wypoczywającym w tym przepięknym zakątku Dolnego Śląska, a wcześniej również lokalnemu przemysłowi.

HISTORIA KOLEI  –  Drogi Żelazne Południowo-Zachodnie. Odcinek Kowel – Olewsk
Ryszard Stankiewicz

W 1872 roku w zachodniej części Rosji czynne były zaledwie dwie linie kolejowe prowadzące z głębi imperium do granic Królestwa Polskiego: St. Petersburg – Warszawa i Moskwa – Brześć n. Bugiem. W budowie znajdowały się trzy inne linie, w tym Droga Żelazna Południowo-Zachodnia. Została oddana do eksploatacji w 1873 roku.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe 2 klasy standardu Z2 typu Bautzen 91
Andrzej Etmanowicz

Część 2. Wagony z klimatyzacją

STATYSTYKA – Lokomotywy serii SM42 – podsumowanie
Paweł Terczyński

W kolejnych numerach czasopisma zaprezentowaliśmy wybrane informacje o lokomotywach SM42, najliczniejszej serii taboru spalinowego, jaka była eksploatowana przez PKP. Pomimo upływu dziesięcioleci, lokomotywy z emblematem Fabloku nadal można spotkać w każdym zakątku polskiej sieci kolejowej, chociaż występują już w nowej kolorystyce kilku różnych przewoźników, którzy przejęli pojazdy trakcyjne dawnych PKP.

KOLEJ W ŚWIECIE – Szynobusem przez Boliwię
Filip Faliński

Bagaże na dachu, kaktusy za oknem, a w środku pojazdu Indianki z melonikami na głowach. Jazda w rytmie cumbii z prędkością nie przekraczającą 40 km/h. Zero fałszu i turystycznego plastiku: oto szalona podróż kolejowa przez boliwijską pampę.

ZAPOMNIANE LINIE – Pleszew Miasto – Broniszewice
Sławomir Fedorowicz

Wyprawa drugim nieistniejącym już odcinkiem dawnej Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, otwartym na przełomie 1944/45 roku, zaczyna się na dawnej stacji Pleszew Miasto. Pociągi osobowe do Broniszewic nie kursują już od 1973 roku. Stacja Pleszew Miasto od wielu lat jest zamknięta dla czynności techniczno-ruchowych. Lepsze czasy przypomina pordzewiały semafor kształtowy, stojący przy splocie torów od strony stacji Pleszew Wąskotorowy.

WĄSKIE TORY  – 160 lat Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Jakub Halor

Historia kolei na Górnym Śląsku sięga końca XVIII w., gdy zastosowano transport szynowy w państwowych kopalniach w Chorzowie oraz Zabrzu.  W 1801 roku przy kopalni w Chorzowie powstała pierwsza poza Anglią kolej na żelaznych szynach prowadząca do Huty Królewskiej. Zastosowano tu szerokość toru 4 stóp pruskich (1255 mm), a w 1816 roku dostarczono pierwszy na kontynencie parowóz. Miał on zastąpić w pracy pociągowej konie, lecz po nieudanych próbach eksploatacji służył jako maszyna stacjonarna.

WĄSKIE TORY  – Forst – 160 lat minęło…
Marek Malczewski

Tuż za naszą zachodnią granicą, na lewym brzegu Nysy, leży miejscowość Forst. W marcu świętowano tam jubileusz 120-lecia otwarcia sieci wąskotorowej kolei miejskiej. I choć kolej pracowała „zaledwie” 72 lata, a od zamknięcia ruchu upłynęło już 48 lat, to istnieje ona nie tylko we wspomnieniach mieszkańców. Miasto jest dosłownie pełne artefaktów po tym ciekawym systemie transportu kolejowego.

WCZORAJ I DZIŚ – Muszyna
Ryszard Stankiewicz

ALBUM STACJI  – Białowieża Towarowa
Paweł Korcz

Linię Hajnówka – Białowieża Towarowa wybudowano w 1897 roku. Natomiast piękny drewniany budynek stacyjny powstał dopiero w 1903 roku specjalnie na przyjazd cara Mikołaja II.

MIEJSKIE TORY – Dzieje tramwajów miejskich w Bytomiu
Jakub Halor

Spisana historia Bytomia sięga XI wieku i jest najdłuższą spośród miast aglomeracji górnośląskiej. W 1945 roku Bytom podzielił los wielu miast na „ziemiach odzyskanych”. Splądrowane i opuszczone przez mieszkańców narodowości niemieckiej domy zasiedlono imigrantami z ziem wschodnich. Pod koniec XX wieku pojawił się problem bezrobocia rosnącego w konsekwencji postępującego upadku przemysłu ciężkiego, którego nie rekompensują w dostatecznym stopniu nowe miejsca zatrudnienia. Bytom jest jednak zawsze wart odwiedzenia – chociażby ze względu na rozległe i interesujące architektonicznie śródmieście, obecność renomowanych instytucji kulturalnych i dostępność unikatowych zabytków techniki.

ORYGINAŁ I MODEL – Modele bezprzedziałowych wagonów osobowych 1 i 2 klasy z „rodziny” 102A
Andrzej Etmanowicz

MAKIETA – Świat Małej Kolei na Trako 2013
Paweł Koob, Ewa Kozłowska

MAKIETA – Lipsk 2013
Leszek Lewiński, Ryszard Pyssa, Marcin Turko

Na początku października modelarze z różnych stron Polski podążają do Lipska. Tam od wielu lat odbywają się targi pod nazwą Modell-Hobby-Spiel. Jest to wielka impreza targowo-modelarska odbywająca się niedaleko naszej zachodniej granicy. Jej 18. edycja w październiku 2013 zgromadziła producentów modeli, modelarzy i wszystkich tych, którzy kochają miniaturowy świat modeli, majsterkowanie i gry.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski

In Memoriam
Ocaleje?
Bohaterski maszynista
Autobusem po torze
De Luxe
Jeśli z żelaza, to kolej