listopad 2012

Sk-11-12-sk

AKTUALNOŚCI –  Łącznica Czerwieńsk Południe – Czerwieńsk Wschód
Sławomir Fedorowicz
W maju 2012 roku oficjalnie rozpoczęto budowę łącznicy kolejowej omijającej stację Czerwieńsk. Łącznica umożliwi jazdę z Zielonej Góry do Poznania i z powrotem bez zmiany czoła pociągu na stacji Czerwieńsk. Czas podróży pociągiem między tymi miastami i pozostałymi miejscowościami na tej trasie ulegnie wydatnie skróceniu.

NOWY TABOR – Zmodernizowana lokomotywa EU07 typu 303Ea o prędkości 160 km/h
Dariusz Kalinowski
Systematycznie prowadzone są prace, dzięki którym prędkość drogowa 160 km/h będzie osiągana na coraz większej liczbie odcinków i sukcesywnie będzie wzrastać zapotrzebowanie na odpowiednie lokomotywy. Podstawowym typem lokomotywy są obecnie pojazdy serii EU07 i EP07, z czego znaczna liczba będzie wymagać wykonania w najbliższym czasie napraw głównych. Podjęcie decyzji o kompleksowej modernizacji lokomotywy wraz z podwyższeniem jej parametrów eksploatacyjnych było uzasadnione względami ekonomicznymi, jako działanie tańsze od zakupu czy dzierżawy nowego pojazdu. Do wykonania prototypowego egzemplarza wyznaczono lokomotywę EU07-495.

REPORTAŻ – Spalinowe wagony silnikowe produkcji Pesy na kolejach Litwy i Białorusi
Marek Graff, Robertas Šalčiunas
Na początku stulecia bydgoskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego rozpoczęły proces przekształcania w nową firmę. Podjęto wówczas pracę przy prototypie pierwszego „autobusu szynowego”. Nie przypuszczano wówczas, że w krótkim czasie nowoczesne pojazdy szynowe produkcji Pesa Bydgoszcz będą dobrze znane nie tylko w Polsce, lecz także na kolejach i w miastach wielu państw europejskich. Jednymi z pierwszych i nadal aktualnych rynków zbytu są nasi sąsiedzi zza wschodniej i północnej granicy.

HISTORIA KOLEI – Parowozownia Skierniewice
Michał Jerczyński
Różnie potoczyły się losy polskich parowozowni – te adaptowane dla potrzeb nowych rodzajów trakcji i wciąż funkcjonujące podlegają sukcesywnym modernizacjom, stosownie do zmieniających wymogów technicznych i standardów higieny pracy. Pojedyncze z nich zostały objęte nadzorem konserwatorskim i tam zakres zmian nie wpłynął drastycznie na ich historyczną formę zewnętrzną. Inne przeznaczono na różne cele gospodarcze, co wiąże się najczęściej z zatarciem pierwotnego charakteru obiektu i likwidacją części urządzeń technicznych, o ile nie służą już naprawom taboru kolejowego. Wiele lokomotywowni przestało wręcz istnieć lub pozostaje w stanie ruiny. Kilka obiektów adaptowano na cele muzealne, choć znamienne jest, że o wyborze konkretnych obiektów z reguły zdecydowały inne względy niż obiektywna wartość historyczna zabudowy i wyposażenia – lokalna inicjatywa i pasja zaangażowanych osób oraz instytucji. W październiku tego roku 20-lecie istnienia obchodziła placówka muzealna Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Parowozowni Skierniewice. Warto zatem z tej okazji przypomnieć dzieje skierniewickiej „szopy”.

ZAPOMNIANE LINIE – Baborów – Pilszcz
Sławomir Fedorowicz
Drugorzędną linię pruskich kolei państwowych z Baborowa do Pilszcza i dalej do granicy austriackiej otwarto w 1909 roku. Wyprawę tą zapomnianą linią rozpoczynamy na stacji początkowej, położonej w ciągu linii kolejowej Racibórz – Głubczyce z zawieszonym od dwunastu lat ruchem pasażerskim.

KOLEJ W ŚWIECIE – Odbudowa parowego wagonu silnikowego nr 93 kolei Great Western
Tomasz Gałka
W maju 2011 roku, po upływie ponad 76 lat od wycofania z ruchu parowy wagon silnikowy nr 93 zasilił park czynnych zabytkowych pojazdów Great Western Society w Wielkiej Brytanii. Było to ukoronowaniem trwającej ponad 12 lat odbudowy, mającej na celu przywrócenie do ruchu unikalnej maszyny.

KATASTROFY – Zderzenie dwóch pociągów pospiesznych pod Krakowem
Ryszard Stankiewicz
Siódmego lutego 1931 roku o godzinie 5.29, jeszcze w ciemnościach nocy, doszło do najpoważniejszej katastrofy kolejowej w historii krakowskiego węzła kolejowego. Zderzenie dwóch pociągów pospiesznych nastąpiło między obecnym przystankiem Kraków Łobzów a zachodnią głowicą rozjazdową krakowskiej stacji towarowej przetokowej (obecnie stacja postojowa Kraków Główny Zachód). Śmierć poniosło pięć osób, ciężko rannych zostało 13 i lekko rannych pięć osób.

WĄSKIE TORY  – Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej
Andrzej Kisiel
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to nazwa funkcjonująca od niedawna, choć sama kolejka kończy w tym roku… 119 lat! Mowa o Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Jak wszystkie w kraju i ta została zamknięta przez PKP w 2001 roku. Po roku przerwy powiat przejął od PKP część majątku wąskotorówki, czyli nawierzchnię i tabor, zaś w 2008 roku zakończył się proces przejmowania na własność kolejki przez Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim. To w sumie 72 hektary terenu i 53 km linii kolejowej jednej z najstarszych wąskotorówek w kraju i jedynej na Lubelszczyźnie.

WĄSKIE TORY  – Historia lilipucich kolejek parkowych cz.4
Roman Witkowski
W kolejnym odcinku cyklu artykułów o miniaturowych kolejach – kontynuacja opisu tego typu atrakcji w Niemczech, Austrii i na Węgrzech w okresie międzywojennym.

TRAMWAJE – Częstochowski Twist 129Nb
Tomasz Haładyj
Pesa Bydgoszcz już przed kilku laty przymierzała się do opracowania tramwaju niskopodłogowego o takiej konfiguracji wózków i członów. Zespawano nawet szkielet, lecz budowy nie ukończono, skupiając się na rozwijaniu produkcji swingów. Myśl skonstruowania trzyczłonowego, całkowicie niskopodłogowego pojazdu na wózkach skrętnych odżyła dopiero za sprawą przetargu rozpisanego przez MPK Częstochowa.

MIEJSKIE TORY – Linia tramwajowa nr 3 w Częstochowie
Tomasz Haładyj
Najmłodsza polska sieć tramwajowa i jedyna otwarta po II wojnie światowej powiększyła się niemal o połowę, z 10,2 do 14,7 km. To największa rozbudowa w historii Częstochowy. Jak na miasto ćwierćmilionowe, sieć tramwajowa nie była dotąd imponująca: jedna dziesięciokilometrowa linia z północy na południe miasta. Trzeciego września 2012 roku uruchomiono w południowych dzielnicach 4,5-kilometrowe odgałęzienie.

MAKIETA – Lipsk 2012
Ryszard Pyssa
Kolejna edycja targów w Lipsku zgromadziła 650 wystawców z 13 krajów, którzy na powierzchni blisko 90 tys. m2 zademostrowali pokazy i nowości modelarskie.

ORYGINAŁ I MODEL – Modele wagonów PKP z miejscami do leżenia typu 134Ab firmy A.C.M.E.
Andrzej Etmanowicz
Kontynuujemy omawianie nowości wagonów pasażerskich PKP, których w tym roku pojawiło się naprawdę wiele. Po składach pociągów: czterowagonowym EC Polonia i dwuwagonowym EN Jan Kiepura oraz wagonie typu 154Arow w malowaniu Berlin-Warszawa-Express, stanowiącym uzupełnienie wcześniejszego, czterowagonowego zestawu BWE przygotowano kolejną nowość PKP – zestaw dwóch wagonów z miejscami do leżenia, tzw. kuszetek drugiej klasy typu 134Ab.

NOWOŚCI – Modele lokomotyw spalinowych SM42 i SP42 firmy Piko
Arkadiusz Lubka
Długo oczekiwane przez krajowych hobbystów modele lokomotyw spalinowych serii SM42 i SP42, których kolejne warianty trafiają do handlu sukcesywnie od początku września bieżącego roku, wzbudziły niespotykane dotąd emocje i całe nakłady są praktycznie « na pniu » wykupywane ze sklepów, co najlepiej świadczy o zapotrzebowaniuna na modele typowo krajowych konstrukcji. Warto zwrócić uwagę, że trzy pierwsze warianty, jakie zostały wykonane przez firmę Piko, nie różnią się tylko i wyłącznie malowaniem i oznaczeniami, ale także detalami konstrukcji nadwozia, zgodnie z wyglądem oryginałów.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Schematy malowania
Żelazko z patentem
Zima tuż, tuż…
Zaczęło się we Wrocławiu