listopad 2007

sk-11-07

AKTUALNOŚCI – Stare lokomotywy w nowych kolorach
Autor: Paweł Terczyński

REPORTAŻ – Tabor na TRAKO 2007 – Lokomotywy
Autor: Jacek Goździewicz
Na tegorocznych targach TRAKO swoje najnowsze osiągnięcia w technice i technologii prezentowało ponad 350 wystawców z 17 krajów. Wśród prezentowanych lokomotyw – najszybszy elektrowóz świata z rodziny Eurosprinter firmy Siemens AG.

KOLEI W POLSCE – 10 lat Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Autor: Michał Jerczyński
W lipcu tego roku minęło 10 lat od chwili reaktywacji przewozów na bieszczadzkiej kolei leśnej. Dekada pomyślnej pracy pod nowym zarządem Fundacji i w nowej, czysto turystycznej funkcji to poważne osiągnięcie i optymistyczny prognostyk. Warto przy tej okazji przypomnieć najnowszą historię Kolejki.

HISTORIA KOLEI – Historia „Latającego Pierona”
Autor: Jakub Halor
W latach 1936 -1939 funkcjonowało ekspresowe połączenie Górnego Śląska z Berlinem z prawdziwego zdarzenia. Stanowiło element siatki szybkich połączeń kolejowych, która oplatała cały obszar ówczesnego państwa niemieckiego. Dziś podróż ze Śląska do Berlina wydłużyła się dwukrotnie a wspaniała, pusta hala dworca w Bytomiu, niegdyś stacji docelowej ekspresu, uświadamia skalę upadku kolejnictwa w Polsce.

WĄSKIE TORY – Kolej Twierdzy Lublin
Autor: Bogdan Pokropiński
W numerze 4/07 ŚK ukazało się wartościowe zestawienie przeglądowe kolei wąskotorowych na ziemi lubelskiej. W uzupełnieniu – zestaw materiałów dotyczących zapomnianej niemalże kolei Twierdzy Lublin oraz równie mało znanej kolei polowej Chotyłów.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi dużych prędkości w Niemczech cz.1
Autor: Ryszard Rusak
W roku 1991 koleje niemieckie DB uruchomiły na swojej sieci pociągi dużych prędkości Intercity Ekspress (ICE).Stanowiło to zwieńczenie prawie 20-letnich prac kolei niemieckich nad nową, atrakcyjną alternatywą dla samochodu i samolotu w zakresie przewozów dalekobieżnych.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Kolej Nadwiślańska. Wystawa, której nie było. Znaczek personalizowany. Pociąg pocztowy.

STATYSTYKA – Pojazdy trakcyjne PKP w 2003 roku cz.1
Autor: Paweł Terczyński

ZAPOMNIANE LINIE – Ustka – Sławno
Autor: Andrzej Olesiak
Linia Ustka – Sławno otwarta w roku 1911, wybudowana została w okresie największego rozkwitu niemieckich kolei. Zakończyła swój krótki żywot w 1945 r., ale wędrówka tą trasą (36 km) może stać się przyjemną wakacyjną włóczęgą.

WCZORAJ I DZIŚ – Mosty Tczewskie
Autor: Grzegorz Fey

ABC KOLEI – Oznaczanie normalnotorowego taboru elektrycznego PKP cz.2
Autor: Paweł Terczyński

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy „koleba” typu 409Va
Autor: Paweł Terczyński

MIEJSKIE TORY – 30 lat wagonów generacji 805N w Łodzi
Autor: Łukasz Stefańczyk

MAKIETA – Lipsk 2007
Autor: Ryszard Pyssa
Sezon jesiennych imprez modelarskich tradycyjnie rozpoczynają targi Modell – Hobby – Spiel w Lipsku. Jest to impreza dużej rangi, organizowana z wielkim rozmachem: 617 wystawców z 10 krajów w czterech halach wystawowych. W ciągu trzech dni targi odwiedziło 98 tys. osób.

WARSZTAT – Model toalety stacyjnej ze stacji Wierzbno
Autor: Roman Szczeciński
Budynek ustępu niewątpliwie jest częścią infrastruktury kolejowej. Mimo, iż nie bierze udziału w prowadzeniu ruchu kolejowego, to na stacji pełni dosyć „ważną” rolę i trudno sobie wyobrazić jego brak. Budując dioramę stacji, nie można zapomnieć o modelu toalety.

TEST MODELU – Parowóz ekspresowy 18 201
Autor: Arkadiusz Lubka
Jedną z gwiazd tegorocznej parady parowozów w Wolsztynie była niemiecka maszyna ekspresowa 18 201. Jej dosyć niespodziewane pojawienie się dla większości polskich miłośników kolei było pierwszą okazją do zobaczenia i podziwiania najszybszego parowozu świata. Od kilku lat na rynku dostępna jest jego miniatura.

KATALOG MODELI – Wagon kryty z budką hamulcową
Autor: Arkadiusz Lubka
W 1875 roku koleje pruskie rozpoczęły eksploatację pierwszych wagonów krytych z hamulcami i budką hamulcową. Po zakończeniu obu wojen światowych, spora liczba tych wagonów trafiła do Polski w ramach reparacji wojennych.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości – Roco