listopad 2006

sk-11-06

AKTUALNOŚCI – 40 lat PTKiGK SA w Rybniku
Autor: Jacek Chiżyński
Z okazji promocji firmy PTKiGK oraz 150 lat kolejnictwa na Ziemi Rybnickiej odbył się przejazd pociągu specjalnego zestawionego z dwusystemowej lokomotywy elektrycznej produkcji austriackiej 1822.002 i trzech wagonów 1 klasy wynajętych od PKP InterCity.

NOWA KOLEJ – InnoTrans tabor 2006
Autor: Jacek Goździewicz
Kolejna edycja targów kolejnictwa InnoTrans we wrześniu w Berlinie zaskoczyła swoimi rozmiarami. Nowe hale targowe i coraz większa ilość taboru – każdy niemal metr toru zastawiony został interesującymi lokomotywami, zespołami trakcyjnymi, wagonami i maszynami.

REPORTAŻ – 150 lat kolei w Rybniku
Autor: Michał Jerczyński
Śląscy kolejarze świętowali jubileusz kolei w Rybniku, związany z otwarciem linii z Nędzy do Orzesza 150 lat temu. Zorganizowano szereg imprez dla szerokiej publiczności, których najważniejszym punktem był bezpłatny przejazd historycznymi pociągami parowymi. Na uznanie zasługuje wzorowa organizacja imprezy.

NASZ PORTRET – Lokomotywa elektryczna serii ET22 cz.2
Autor: Paweł Terczyński
Produkcja lokomotyw rodziny 201E, liczona od ukończenia prototypu do zbudowania ostatniej partii pojazdów trwała dokładnie 20 lat. W tym czasie nie zmieniły się ich parametry eksploatacyjne, ale seria ET22 nie była jednak jednorodna. Wprawny obserwator potrafi wyróżnić odmiany pochodzące z różnych okresów produkcji oraz zróżnicowania wynikające z późniejszych modernizacji.

KOLEJ W ŚWIECIE – Vinschgerbahn
Autor: Ryszard Rusak
Dolina Vinschgau to dość nietypowy niemiecko-włoski region autonomiczny na północy Włoch. Wybudowana w 1906 roku linia miała być najkrótszym połączeniem z Londynu do Istambułu. Niestety dwie wojny światowe i późniejsze przeciwności negatywnie odbiły się na jej losie. Jednak po 14 latach przerwy w funkcjonowaniu z powodów ekonomicznych, została odbudowana. Obecnie przyciąga licznych turystów, chętnie korzystają z niej okoliczni mieszkańcy – kursujące tu autobusy szynowe okazały się nawet trochę za ciasne. Planowany jest dalszy rozwój linii.

WCZORAJ I DZIŚ – Wrocław Kuźniki
Autor: Michał Jerczyński
Stacja Kuźniki położona jest na linii Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej z Wrocławia do Szczecina. Budynek dworcowy wzniesiono w trakcie przebudowy linii na dwutorową magistralę. Budowę dworca zrealizowano w roku 1910.

HISTORIA KOLEI – 160 lat Kolei Górnośląskiej
Autor: Jakub Halor
W połowie XIX wieku Górny Śląsk stał się pierwszym wielkim węzłem kolejowym ówczesnej środkowej Europy, uzyskując połączenia kolejowe z jej wielkimi miastami. W 1846 roku zakończono budowę pierwszej dużej linii kolejowej powstałej w granicach dzisiejszej Polski. Połączyła ona Wrocław z Mysłowicami przez Oławę, Brzeg, Opole, Kędzierzyn, Gliwice i Świętochłowice.

ALBUM STACJI – Stacja Kalisz Pomorski
Autor: Paweł Korcz
Stacja Kalisz Pomorski położona jest na linii Piła Północ – Ulikowo. Sam Kalisz znajduje się w pięknej okolicy bogatej w jeziora, stawy i lasy. Jest tu wiele ciekawych szlaków nadających się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna dwuosiowa typu 32Rb
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz.4
Autor: opr. Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Papieski pociąg. Zabytkowy wiadukt. Kolejowa zalepka. Wąskotorówki wśród trzciny.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje we Frankfurcie nad Odrą
Autor: Henryk Magoń, Roman Rafalczuk
Do roku 1945 Frankfurt nad Odrą i Słubice stanowiły jedno miasto. Po wojnie ich rozdzielenie spowodowało ograniczenie sieci tramwajowej. Obecnie mimo zmniejszającej się liczby ludności, nadal funkcjonuje dość spora sieć tramwajowych linii.

MIEJSKIE TORY – Pożegnanie lata z „enką”
Autor: Łukasz Stefańczyk, Michał Jerczyński
W październiku z okazji 25. rocznicy istnienia Klubu Miłośników Starych Tramwajów oraz 15. rocznicy wycofania z eksploatacji w Łodzi „enek”, zorganizowano uroczystą paradę dziesięciu wagonów generacji N. Właśnie w Łodzi eksploatowano największą w Polsce ilość tramwajów typu N, nadal stacjonuje tu pokaźna ilość wagonów technicznych i historycznych.

WARSZTAT – Oświetlenie modeli lokomotyw cz.
Autor: Roman Kozak

TEST MODELU – Parowóz pospieszny serii S101
Autor: Arkadiusz Lubka
Lokomotywy serii S101 budowano w latach 1911-1915 z przeznaczeniem do prowadzenia pociągów pospiesznych w maksymalną prędkością 100 km/h. Po zakończeniu I wojny światowej na PKP znalazło się 20 lokomotyw tej serii.

MAKIETA – Lipsk 2006
Autor: Ryszard Pyssa
Corocznie w październikowy weekend do hal wystawowych największych w Niemczech targów modelarskich w Lipsku ściągają tłumy modelarzy. Wśród prezentowanych makiet dobre wrażenie robiła polska: dwie stacje połączone długim szlakiem z przystankiem osobowym oraz stacją techniczną i bocznicą przemysłową o łącznej długości 27 metrów. Opisana została w numerze 8/06 Świata kolei.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Nowości Lipsk 2006