lipiec 2015

1strOklaSwiKol_07'15

AKTUALNOŚCI – PesaDART dla PKP Intercity

Ryszard Rusak

W dniu 18 czerwca na torze doświadczalnym w Węglewie koło Żmigrodu Pojazdy Szynowe PESA S.A. zaprezentowały swój nowy zespół trakcyjny PesaDART przeznaczony dla PKP Intercity. W lutym ubiegłego roku bydgoska Pesa wygrała przetarg na dostawę 20 takich składów, które od grudniowej zmiany rozkładu jazdy 2015/16 będą kursować jako składy TLK w relacjach: Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/ Lublin oraz Bielsko Biała – Katowice – Częstochowa – Koluszki – Warszawa – Białystok/Lublin. Ich głównym atutem ma być wysoki standard podróży w bardzo przystępnej cenie.


NOWY TABOR – Zespoły typu 36WEa Impuls dla Południowej Grupy Zakupowej

Paweł Terczyński

Zainicjowane parę lat temu przez Mazowsze, Wielkopolskę i Dolny Śląsk zakupy nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych stały się udziałem kolejnych regionów. Dwa zamówienia, zrealizowane ostatnio przez Newag S.A. objęły dostawę w sumie 33 jednostek, które będą służyć w codziennych podróżach mieszkańcom północno-zachodnich i południowych rejonów kraju.


HISTORIA KOLEI – Z historii kolei na Kresach Wschodnich Żabinka – Pińsk – Łuniniec – Mikaszewicze – Żytkowicze

Ryszard Stankiewicz

Dzieje kolei na dawnych Kresach Wschodnich to temat wciąż mało zbadany i wraz z odchodzeniem świadków tamtych czasów i tamtych miejsc – coraz mniej popularny. W kolejnym artykule poświęconym skomplikowanej historii linii kolejowych położonych poza obecnymi granicami Polski proponujemy podróż fragmentem Poleskich Dróg Żelaznych.


KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe drugiej klasy PKP Intercity typu 159A (165A) standardu Z1 „nowej generacji” z przedziałami na rowery

Andrzej Etmanowicz.

W niniejszym numerze ŚK przedstawiamy kolejny typ wagonu PKP Intercity, należącego do taboru „nowej generacji”. Jest nim najnowsza bezprzedziałowa dwójka wyposażona w dodatkową przestrzeń do przewóz rowerów na wieszakach, typu 159A (pierwotnie dla tego wagonu przewidywano oznaczenie 165A). To trzeci z czterech typów wagonów budowanych w ostatnich latach w Fabryce Pojazdów Szynowych (FPS) w Poznaniu, które w łącznej liczbie 25 sztuk w założeniu zostały przeznaczone dla obsługi linii Wrocław – Poznań – Gdynia.


KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy spalinowe serii T478.3 kolei ČSD cz.2

Piotr Kilanowski

Na początku lat 90. XX wieku powszechną bolączką zarządów kolejowych dawnego bloku wschodniego był odczuwalny niedobór liniowych lokomotyw spalinowych wyposażonych w prądnicę elektrycznego ogrzewania pociągu. Problem ten dotyczył również kolei ČSD, które podjęły wówczas decyzję o przebudowie części lokomotyw serii 751 oraz 753 i wyposażeniu ich w takie urządzenia.


REPORTAŻ – Z urodzinową wizytą w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Michał Jerczyński

Łódzka Kolej Aglomeracyjna świętowała 14 czerwca br. rocznicę działalności przewozowej, inaugurując jednocześnie w tym dniu połączenia na kolejnej trasie – z Łodzi Kaliskiej do Kutna; do tej pory obsługiwała część pociągów na odcinkach Łódź Kaliska – Sieradz, Łódź Kaliska – Koluszki, Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew i wszystkie pociągi osobowe na trasach (Łódź Kal.) – Zgierz – Łowicz Gł. oraz Łódź Widzew – Zgierz. O powstaniu tej spółki i eksploatowanych przez nią elektrycznych zespołach trakcyjnych typu Flirt 3 pisaliśmy w ŚK 7/2014. Wówczas nie było jeszcze ukończone zaplecze techniczne do utrzymania taboru na przebudowywanej stacji Łódź Widzew. Obiekt ten został oddany do eksploatacji 12.01.2015 r. Obsługę pojazdów ŁKA zapewnia ich producent – firma Stadler, która jest dzierżawcą hali wraz z układem torowym. Dzięki rosnącej otwartości ŁKA na zainteresowanie jej funkcjonowaniem również od „kuchni”, mogliśmy zwiedzać lokomotywownię1 na Widzewie, będącą obecnie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.


WĄSKIE TORY – Nostalgia za parą ‘1995 – Kaliska KD: linia Opatówek – Turek (elektrownia)

Marek Malczewski

Kaliska Kolej Dojazdowa, której pierwszy odcinek zaczęły budować wojska rosyjskie w 1914 roku, nie doczekała się jeszcze żadnej zwartej publikacji. Dlatego warto przypomnieć, chociaż krótko, jej historię.


MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Kassel

Marcin Rechłowicz

Chociaż Kassel nie wyróżnia się znacząco spośród innych średniej wielkości niemieckich miast, to zarówno historia miejscowych tramwajów, jak i ich dzień dzisiejszy są niezwykle interesujące. Pod względem komunikacji tramwajowej Kassel jest znane w Niemczech przede wszystkim z pierwszych tramwajów parowych, fabryk Credé i Wegmann oraz tramwajów dwusystemowych RegioTram, natomiast na gruncie polskim – jako jeden z kluczowych dostawców używanego taboru tramwajowego.


TRAMWAJE – Tramwaje PESA Swing 121NbT i 122NbT w Toruniu

Dariusz Kalinowski

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu w ramach projektu BiT City (dzięki któremu m.in. zakupiono jednostki 22WEc Elf do obsługi linii kolejowej Toruń – Bydgoszcz) w dniu 18.12.2013 r. podpisał umowę ze spółką PESA Bydgoszcz na dostawę 12 tramwajów dla Torunia. Są to pierwsze nowe pojazdy od 1990 roku, kiedy Toruń otrzymał ostatni tramwaj 805Na. W zakres umowy wchodziła dostawa sześciu pojazdów 5-członowych, sześciu 3-członowych, pakietu eksploatacyjno-naprawczego, wyposażenia obsługowego oraz dostosowanie zajezdni tramwajowej do obsługi nowego taboru.


RAPORT –  Modele parowozów-tendrzaków kolei DRG i KPEV

Robert Kroma

Kolejny raport przedstawia wybrane miniatury parowozów-tendrzaków kolei niemieckich DRG oraz kolei pruskich KPEV. Modele tych tendrzaków znajdują się w ofercie kilku producentów, stąd postanowiliśmy dokonać przeglądu miniatur parowozów tych serii.


TEST MODELU – Model lokomotywy elektrycznej ES 64 F4 – 213 firmy Trix

Tomasz Mayer


FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Elektrycznym do San Marino

Pięciogwiazdkowe pociągi