lipiec 2014

Sk-07-14s

 

AKTUALNOŚCI Do trzech razy sztuka! Reaktywacja kolei parkowej w Chorzowie na torze 785 mm
Jakub Halor
Kolej parkową w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie uruchomiono w 1957 r. – ponad 100 lat od powstania w regionie sieci wąskotorowych kolei towarowych, charakteryzujących się śląską, 30-calową szerokością toru (785 mm).  Odległość między końcowymi stacjami Wesołe Miasteczko i Przystań wynosiła odtąd
4,2 km, całkowita długość torów 5,2 km. Trasa ma trudny, górski profil z długimi podjazdami o pochyleniu do  30‰. Dziewiętnastego czerwca 2014 r. kolej parkowa zainaugurowała ruch na najkrótszej w swej historii trasie, za to po raz pierwszy z prawdziwym parowozem.

NOWA KOLEJ Inauguracja Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej
Michał Jerczyński
Aglomeracja łódzka ukształtowała się w końcu XIX wieku na bazie stosunkowo gęstej sieci niewielkich ośrodków miejskich, które zostały następnie zdominowane przez dynamicznie rozwijającą się Łódź, stając się miastami satelickimi. Komunikację dla rzeszy robotników fabrycznych zapewniał gwiaździsty system wąskotorowych tramwajów podmiejskich oraz lokalne połączenia kolejowe na liniach głównych. Układ ten w wyniku kryzysu gospodarczego, upadku przemysłu i polityki marginalizacji transportu szynowego uległ daleko posuniętej destrukcji (likwidacje części linii tramwajowych, znaczne ograniczenie częstotliwości kursowania pociągów i w konsekwencji przejęcie rynku przez przewoźników drogowych). Obecne władze województwa łódzkiego, przewidując ekologiczne, społeczne i dezurbanizacyjne skutki nadmiernego wzrostu ruchu samochodowego, podjęły działania w kierunku odtworzenia roli transportu kolejowego w powiązaniu z systemami komunikacji miejskiej i gminnej. Tak narodziła się w 2008 roku idea Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

KOLEJ W POLSCEWagony osobowe PKP standardu Z1 „nowej generacji” typu 156A, 158A i 159A
Andrzej Etmanowicz
Artykuł przedstawia opis najnowszych wagonów standardu Z1 spółki PKP Intercity trzech typów: 158A, 159A i 156A, dostarczonych przez firmę H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Już pobieżne zapoznanie się z tymi nowymi wagonami pozwala stwierdzić, że w niczym nie przypominają one poprzednich typów 152A i 154A i mamy do czynienia z zupełnie innym wyrobem, charakteryzującym się najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie budowy wagonów na świecie. Pojazdy te mogą być z powodzeniem określone mianem „nowej generacji”. Mankamentem jest ich niewielka ilość – tylko 14 egzemplarzy znajduje się obecnie na ilostanie PKP Intercity. Mimo to nowe pojazdy wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród osób pasjonujących się rodzimym taborem pasażerskim.

KOLEJ W POLSCEGdańsk Port Północny
Mateusz Skotowski
Stacja Gdańsk Port Północny jest końcową towarową stacją linii 226 Pruszcz Gdański – Gdańsk Port Północny. Linia została otwarta 10.09.1970 r. W wyniku braku odpowiedniego utrzymana szlaku przy tak dużym ruchu towarowym doszło do zamknięcia toru szlakowego numer 2 na odcinku Pruszcz Gdański – Motława Most. W roku 2003 został zamknięty tor numer 1 na odcinku Motława Most – Gdańsk Olszynka. Obecnie linia 226, podzielona na dwa jednotorowe odcinki z prędkością szlakową 60 km/h, stanowi „wąskie gardło” dla portu w Gdańsku. Jej przepustowość wynosi około 100 składów w ciągu doby. PKP PLK ma w planie modernizację linii 226, która
będzie obejmować kompleksową wymianę nawierzchni i przystosowanie jej do prędkości 100 km/h oraz budowę nowego, dwutorowego mostu na Martwej Wiśle.

WCZORAJ I DZIŚ  – Most na Białej pod Grybowem
Ryszard Stankiewicz

ZAPOMNIANE LINIE –  Zapomniane pogranicze cz.2
Sławomir Fedorowicz
W drugim odcinku podróży po zapomnianym powojennym pograniczu spoglądamy na południową granicę Polski. Tutaj sporo wątpliwości budził przyszły przebieg granicy w zachodnich Sudetach. Drugim rejonem, w którym próbowano po 1945 roku ustalić polskie nazwy stacji było Zaolzie, obciążone historycznymi wydarzeniami 1938 roku.

REPORTAŻDampfspektakel 2014
Paweł Terczyński
Na przełomie maja i czerwca, w czasie długiego weekendu – w południowych Niemczech święto Wniebowstąpienia jest dniem wolnym od pracy – przy aktywnym udziale władz kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu zorganizowano imprezę, adresowaną nie tylko do miłośników parowozów. Oficjalnym pretekstem była 25. rocznica utworzenia Związku Komunikacyjnego Rhein-Neckar oraz 20-lecie działania zintegrowanej komunikacji Rheinland-Pfalz-Takt. Od środy do niedzieli na liniach wybiegających z ponad 50-tysiecznego Neustadt an der Weinstrasse kursowały liczne dodatkowe, ale ogólnodostępne pociągi parowe.

KOLEJ W ŚWIECIE Lokomotywy spalinowe serii T478.1 i T478.2 kolei ČSD cz.2
Piotr Kilanowski
Druga część artykułu o pojazdach eksploatowanych na kolejach byłej Czechosłowacji omawia ich naprawy i modernizacje, malowania a także kolizje, wypadki i pożary.

WĄSKIE TORYKolej wąskotorowa Niechcice
Michał Zajfert
Na przełomie XIX i XX w. wiele zakładów przemysłowych dążąc do usprawnienia swojej produkcji, budowało własne koleje wąskotorowe łączące je z najbliższą stacją kolei normalnotorowej. Transport samochodowy w tamtych czasach nie istniał, a ówczesne drogi gruntowe były co najwyżej utwardzane kamieniem polnym. Większość takich kolei znikła z naszego krajobrazu już po II wojnie, wyparta przez ciągniki rolnicze i transport samochodowy. Jedną z nielicznych eksploatowanych jeszcze do początku lat 90. XX w., która doczekała się modernizacji, była kolej w Niechcicach koło Piotrkowa Trybunalskiego.

MIEJSKIE TORYWagony generacji 102N w Poznaniu cz.1
Tomasz Gieżyński
Pierwszymi szybkobieżnymi tramwajami, jakie pojawiły się w stolicy Wielkopolski, były wagony typu 102N i 102Na. Na tle większości miast w kraju Poznań nie odbiegał zresztą w tym względzie od normy. W zasadzie wszędzie wprowadzenie stodwójek lub ich wąskotorowych odpowiedników doprowadzało do zderzenia z kulturą techniczną wagonów przedwojennych oraz licznej, ale siermiężnej powojennej generacji N. Stodwójki kursowały w kraju ze zmiennym szczęściem, a ostatni egzemplarz w ruchu liniowym dotrwał do drugiej połowy 2013 roku właśnie w Poznaniu. Zakończenie liniowej eksploatacji wagonu o numerze 71 jest dobrą okazją, by przyjrzeć się nieco bliżej dziejom eksploatacji nadwarciańskich przegubowców.

RAPORTModele wagonów do przewozu zwierząt kolei DRG
Robert Kroma
Od zarania kolejnictwa, obok przewozu różnych ładunków, duże znaczenie miały także transporty żywego inwentarza. Prawdziwy boom nastąpił na początku XX wieku, gdy zwiększała się coraz szybciej ludność wielkich miast. Wtedy też powstawały coraz większe rzeźnie do uboju i przetwórstwa zwierząt. Kolej rozpoczęła wprowadzać do swojego taboru specjalne wagony z dwoma lub kilkoma podłogami, umieszczonymi na różnych poziomach, przeznaczone do przewozu ptactwa, jak kury, gęsi oraz trzody chlewnej. Konie czy bydło przewożono w specjalnych wagonach bez dachu, ale najczęściej jednak w zwykłych wagonach krytych. Wszystkie te rodzaje wagonów mają odzwierciedlenie w modelach taboru DRG w epoce II.

WARSZTATModel kartonowy budynków stacji Międzychód Letnisko cz.2
Roman Szczeciński
Wzniesiony w 1907 roku budynek dworca Międzychód Letnisko reprezentuje powszechnie stosowany w owym czasie w pruskiej architekturze kolejowej tzw. styl rodzimy (Heimatstil). Artykuł przedstawia podstawowe etapy montażu budynku dworcowego wraz z magazynem towarowym.

TEST MODELUModel lokomotywy typu S200 PTKiGK S.A. Rybnik
Tomasz Mayer
Na początku czerwca bieżącego roku trafiła do sklepów modelarskich kolejna, czwarta już wersja modelu ciężkiej lokomotywy manewrowej produkcji zakładów ČKD w Pradze, popularnie zwanej čmelák (pol. trzmiel) produkcji firmy Roco. Tym razem firma zaoferowała oczekiwaną przez polskich modelarzy wersję użytkowaną przez prywatnego polskiego przewoźnika PTKiGK w Rybniku.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Bydgoskie mosty kolejowe
Kolej jabłonowska
Filumenistyka – Jubileusze chorzowskiego Konstalu