lipiec 2013

Sk-07-13s

AKTUALNOŚCI –  Zamknęli ruch po remoncie
Kasper Fiszer

Niecałe pół roku po otwarciu ruchu na wyremontowanym torze ze Szczytna do Wielbarka z trasy zniknęły pociągi pasażerskie. „Szynobusy” woziły niewielu podróżnych, a godziny ich kursowania nie były dostosowane do potrzeb pracowników jednej z największych fabryk w regionie, która była jednocześnie inicjatorem wznowienia przewozów na nieużywanej przez dekadę linii.

NOWY TABOR – Lokomotywa elektryczna z pomocniczym napędem spalinowym typu 111Ed
Dariusz Kalinowski

Lokomotywa typu 111Ed wyprodukowana w bydgoskich zakładach Pesa jest drugą polską konstrukcją nowej lokomotywy elektrycznej po kilkunastu latach, odkąd w 1997 roku zakłady Pafawag we Wrocławiu opuściła ostatnia EP09 nr 047. Z wrocławskiej fabryki w latach 1998-2002 wyjechały wprawdzie maszyny typu 112E oraz 113E, jednak trafiły one do przewoźników zagranicznych. Pierwszym pojazdem, przerywającym okres produkcyjnego zastoju, był E6ACT Dragon z ZNLE Gliwice. Gliwicki „smok” jest sześcioosiową lokomotywą towarową o mocy 5000 kW, natomiast 111Ed jest czteroosiowym pojazdem o uniwersalnym przeznaczeniu
i dysponuje mocą 5600 kW.

POLSKIE STACJE – Historia stacji Toruń Miasto
Marcin Przegiętka

Niewielkie rozmiary stacji Toruń Miasto, „wciśniętej” między most kolejowy na Wiśle a Bramę Kolejową oraz zabudowania garnizonu, są widocznym do dziś skutkiem kompromisu między wymogami pruskich władz wojskowych a potrzebami komunikacyjnymi Torunia. „Mały dworzec” powstał w latach 70. i 80. XIX wieku na terenie fortu św. Jakuba.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe 2 klasy standardu Z2 typu Bautzen 91
Andrzej Etmanowicz
Część 1. Wagony bez klimatyzacji

KOLEJ W ŚWIECIE – Muzeum kolei brytyjskich w Shildon
Tomasz Gałka

Brytyjskie muzealnictwo kolejowe to przede wszystkim National Railway Museum w Yorku, którego początki sięgają 1927 roku. Mimo rozbudowy nie jest ono w stanie pomieścić całości zbiorów, w związku z czym w 2004 roku otwarto jego filię w Shildon, w hrabstwie Durham.

STATYSTYKA– Lokomotywy serii SM42 cz.3
Paweł Terczyński

WĄSKIE TORY  – Kujawskie Koleje Wąskotorowe
Marek Malczewski
Nostalgia za parą ‘1993

WĄSKIE TORY  – Parowozy muzealne na tor 1000 mm – parowóz Tx7-3502
Bogdan Pokropiński

W 1928 roku dyrekcja Szadzkiej Kolei Powiatowej zakupiła w zakładach Vulcan w Szczecinie kolejny parowóz-tendrzak. Była to maszyna niemalże identyczna (pod względem mechanicznym) z opisanym w numerze 3/13 ŚK, pochodzącym z 1914 roku parowozem 51j, czyli Tx7-3501. Podstawowa różnica dotyczyła budowy kotła: nowy nabytek był już parowozem pracującym na parę przegrzaną.

TRAMWAJE – Wrocławska Škoda 16T
Tomasz Korycki

Škoda 16T jest drugim w historii czeskim (nie czechosłowackim) tramwajem dostarczonym do Polski – pierwszym była także niskopodłogowa Tatra RT6N1 dla Poznania. Wagony z rodziny Elektra zostały zaprojektowane
i wykonane na potrzeby wrocławskiego przewoźnika w pilzneńskiej fabryce Škoda Transportation w latach 2006-2007 w oparciu o powstający już wówczas wagon dla czeskiej stolicy – Škoda 14T.

MIEJSKIE TORY – Londyńskie metro cz.2
Karol Tyszka

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy genezę londyńskiego metra i początkowy okres jego funkcjonowania – od pierwszych kolei podziemnych (tzw. metra płytkiego) do konsolidacji prywatnych spółek przewozowych.  Część druga zawiera historię metra od lat 30. do dziś.

RAPORT – Modele wagonów motorowych kolei DR i DRG
Robert Kroma

Wraz z ciągłym rozwojem sieci dróg żelaznych Niemiec na początku XX wieku kolej zaczęła docierać także do miejscowości o niezbyt dużym zaludnieniu. Obsługa tych linii wiązała się z kursowaniem pociągów pasażerskich na krótkich odcinkach i w dużych odstępach czasowych. Aby przejazdy były opłacalne, już w tym okresie poszczególne niemieckie koleje krajowe zaczynały wprowadzać do eksploatacji wagony silnikowe. Wraz
z postępem techniki na szlakach zaczęły pojawiać się wagony parowe, później akumulatorowe i w końcu spalinowe. Artykuł omawia modele wagonów silnikowych, jakie kursowały na kolejach DR i DRG wraz z niezbędnymi informacjami o oryginałach. W kolejnym numerze ŚK przedstawione zostaną wagony doczepne.

WARSZTAT – Modele parowozów serii Pk2
Paweł Golonka

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Spotkanie w Poznaniu
Zawsze w maju…
Turystyczne Pociągi Specjalne