lipiec 2009

sk-07-09

 

AKTUALNOŚCI – O jeden zabytek mniej…
Autor: Marek Moczulski
Na początku maja br. w Warszawie zburzono dawną parowozownię Warszawa Wileńska. Mimo, że rozpoczęto już procedurę wpisywania obiektu do rejestru zabytków, został on niemal w całości zburzony. Była to jedna z niewielu zachowanych rosyjskich prostokątnych parowozowni czołowych z czasu powstawania kolei na ziemiach polskich.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze wagony 1 klasy standardu Z1 typu ABB Z1A na PKP
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagony 1 klasy typu ABB Z1A są dotychczas jedynymi typowymi wagonami przedziałowymi standardu Z1 na PKP. Wcześniejsze wagony przedziałowe 1 klasy produkowane w kraju, typu 139A (bez klimatyzacji) oraz typów 145A i 145Ab (z klimatyzacją) dostarczane dla PKP przez Fabrykę H. Cegielski w Poznaniu są zaliczane do standardu Z2. Jedynie dwa wagony typu 145Ac o szybkości 200 km/h odpowiadają standardowi Z1, ale są to wagony specjalne, wyłącznie z przedziałami business class. Późniejsze wagony z rodziny 152A mogą kursować z maksymalną prędkością 200 km/h, są to jednak wagony bezprzedziałowe.

HISTORIA KOLEI – Kolej Ścinawka Średnia – Tłumaczów
Autor: Przemysław Dominas
Budowa Śląskiej Kolei Górskiej wiązała się z powstaniem nowych potrzeb przewozowych w regionie. Szczególną tendencją mającą na celu gospodarczą aktywizację przygranicznych terenów Śląska i Czech było budowanie odgałęzień biegnących od tej magistrali w kierunku ówczesnej granicy. Ukończenie ŚKG, które nastąpiło na odcinku Wałbrzych – Kłodzko w 1880 roku sprawiło, że linia do czeskich Otovic znalazła kontynuację po stronie pruskiej i dotarła do Ścinawki Średniej. Prezentowana linia o znaczeniu lokalnym, powstała głównie z myślą o wywozie węgla kamiennego z noworudzkich kopalń w kierunku Czech.

ZAPOMNIANE LINIE – Ząbkowice Śląskie – Srebrna Góra
Autor: Wiktor Malinowski
W kolejnej odsłonie zapomnianych fragmentów dolnośląskiej sieci kolejowej wędrujemy śladami południowo-zachodniej części Ząbkowickiej Kolei Powiatowej. Otwarcie całej kolei powiatowej dla ruchu towarowego i niewiele później pasażerskiego, nastąpiło w 1908 roku. Na początku lat 90. linia została rozebrana i w większej części zaadaptowana na ścieżkę rowerową.

KATASTROFY – Vranovice 1839
Autor: Filip Karoński
Dokładnie przed 170 laty Kolej Północna Cesarza Ferdynanda uroczyście uruchomiła przewozy na początkowym odcinku linii mającej połączyć Wiedeń m.in. z Krakowem i Bochnią. Na blisko 150-kilometrową inauguracyjną trasę z Wiednia do Brna w półgodzinnych odstępach wyruszyły cztery pociągi. Po zakończeniu uroczystości blisko tysiąc zaproszonych gości wstało od suto zastawionych stołów i udało się koleją w drogę powrotną. Po godzinie podróży w wyniku wypadku rannych zostały dziesiątki osób.

KOLEJ W ŚWIECIE – Z wizytą u Bombardiera w Kassel
Autor: Ryszard Rusak
Firma Bombardier Transportation należy do najbardziej prężnych firm produkujących tabor kolejowy na światowe rynki. Pojazdy z jej znakiem firmowym są bardzo wysoko cenione i mają dobrą renomę. Ostatnią z najbardziej znanych konstrukcji Bombardiera na rynku europejskim są lokomotywy elektryczne z rodziny TRAXX. To bardzo nowoczesne elektrowozy przeznaczone do różnych zadań, mogące pracować w zależności od wersji pod różnymi systemami zasilania. Ich produkcją zajmuje się kilka zakładów wchodzących w skład koncernu. Montaż końcowy następuje w zakładzie w Kassel, gdzie składamy wizytę.

WĄSKIE TORY – Pierwszy polski kopalniany elektrowóz akumulatorowy typu Karlik
Autor: Zbigniew Tucholski, Marcin Wojewoda
Geneza konstrukcji kopalnianej lokomotywy akumulatorowej typu Karlik nie jest jasna. Wiadomo jedynie, że identyczne pojazdy produkowano w okresie powojennym w ZSRR. Na podstawie fragmentarycznych, niepotwierdzonych informacji można jedynie domniemywać, że po zakończeniu wojny dokumentacja tej lokomotywy została wywieziona z Niemiec do ZSRR i na jej podstawie uruchomiono tam produkcję elektrowozów. W latach pięćdziesiątych strona sowiecka sprzedała licencję na produkcję lokomotyw tego typu wraz z dokumentacją kilku państwom ówczesnego RWPG. W Polsce produkowane były w Chorzowie.

ALBUM STACJI – p.o. Biała
Autor: Michał Jerczyński
Przystanek osobowy na linii Herby Nowe – Oleśnica, na granicy wsi Biała i Łyskornia, przy drodze Biała – Czastary.

ABC KOLEI – Bibliografia przepisów i instrukcji kolejowych PKP z zakresu służby kolei wąskotorowych (dojazdowych) zatwierdzonych i wydanych drukiem w latach 1921 – 2000 cz.3
Autor: Zbigniew Tucholski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Kolejarski sport Filatelistyczna. Korzenie współczesnego transportu. Złap mnie, jeśli potrafisz. Galeria malarstwa

MIEJSKIE TORY – Linie 1 i 4 Gliwice – Zabrze – (Ruda Śląska)
Autor: Jakub Halor
Początkowe numery na górnośląskiej sieci tramwajowej zarezerwowane były od okresu międzywojennego dla linii miejskich Gliwic i Zabrza, przy czym przez cały okres funkcjonowania linie 1,2 i 4 rozpoczynały bieg w Gliwicach. Po zamknięciu w latach 1985-86 linii 1 i 2 obszar Gliwic obsługiwała jedynie linia 4. Z początkiem 2004 roku przywrócono numer 1, wydłużając trasę w porównaniu z „czwórką” z Gliwic do Rudy Śląskiej. Wprowadzenie z końcem 2008 r. nowego systemu rozliczeń z gminami wpłynęło na radykalne podniesienie miejskich dopłat do eksploatacji „jedynki”, co zachęca do zastąpienia miejskich tramwajów autobusami.

MAKIETA – Polska Makieta Modułowa
Autor: Leszek Lewiński
Nazwa ta jest związana z budowaną od kilku lat w różnych częściach naszego kraju makietą modułową w wielkości H0, na podstawie opracowanych unormowań. Ale Polska Makieta Modułowa to nie tylko segmenty makiety. To także sposób zabawy w miniaturę prawdziwej, polskiej kolei.

WARSZTAT – Napędy silnikowe firmy Conrad
Autor: Roman Kozak

TEST MODELU – Lokomotywa elektryczna typu 113E
Autor: Arkadiusz Lubka
Modele lokomotyw oznakowanych logo PKP nadal należą do rzadkości w ofercie firm modelarskich, więc każda miniatura mająca związek z kolejami polskimi cieszy i wzbudza zainteresowanie rodzimych kolekcjonerów. Tak też jest z nowym modelem firmy włoskiej, który jest oferowany w barwach PKP, choć oryginał nigdy nie był przez naszego narodowego przewoźnika eksploatowany.

KATALOG MODELI – Wagon węglarka grupy Villach
Autor: Arkadiusz Lubka
W roku 1941 rozpoczęto produkcję dużej serii dwuosiowych węglarek nowego typu. Posiadały one zwiększoną długość ładunkową i ładowność. Konstrukcja podwozia umożliwiała ich eksploatację na liniach szerokotorowych Związku Radzieckiego. Po zakończeniu działań wojennych spora ilość wagonów tej grupy znalazła się na terenie Polski i została włączona do parku PKP.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości