lipiec 2007

sk-07-07

AKTUALNOŚCIPrototyp ED74 dla PKP Przewozy Regionalne
Autor: Paweł Terczyński
W grudniu 2005 roku PKP Przewozy Regionalne podpisały umowę na dostawę 11 nowych zespołów trakcyjnych. Zamówienie to, wraz z modernizacją taboru Spółki jest dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prototyp czterowagonowej jednostki, oznaczony przez przewoźnika jako ED74-001 został ukończony na początku czerwca br. i skierowany do prób związanych z dopuszczeniem do eksploatacji. Zamówione pojazdy są przeznaczone dla modernizowanej linii Łódź – Warszawa.

REPORTAŻPociągi w komunikacji Polska – Ukraina na stacji Przemyśl Gł.
Autor: Marek Graff
Pomiędzy Przemyślem i Lwowem w ruchu pasażerskim kursują jedynie pociągi dalekobieżne, brak natomiast komunikacji lokalnej. Jest jednak nadzieja, że mistrzostwa piłkarskie EURO 2012 wymuszą polepszenie sytuacji w tej dziedzinie.

KOLEJ W POLSCEKolej Huty Szczecin
Autor: Ryszard Burzykowski
Wśród dużych zakładów przemysłowych Szczecina jedną z największych i najciekawszych kolei miała Huta Szczecin. Jeszcze w latach 80. na hutniczych torach można było zobaczyć kilka parowozów, nie licząc lokomotyw spalinowych. Huta miała też sporo własnych wagonów o różnym przeznaczeniu.

NASZ PORTRET Zmodernizowane jednostki serii EW60
Autor: Maciej Kucharski
W kwietniu odbyły się jazdy próbne dwóch odbudowanych i zmodernizowanych jednostek serii EW60. Oba trójczłony, od ponad sześciu lat wyłączone z ruchu, mają nowego właściciela – Koleje Mazowieckie. Jednostki otrzymały nowy „design” i standard techniczny.

HISTORIA KOLEIKolejka Karkonoska
Autor: Michał Jerczyński
U schyłku XIX wieku Karkonosze, ze Śnieżką i modnymi kurortami, stanowiły dla Niemców ważny region turystyczny. Niezastąpionym środkiem transportu masowego była tu oczywiście kolej, która w Sudetach i na przedgórzu osiągnęła niebywałe zagęszczenie. Kolejka Karkonoska zapewniła połączenie drugiego pod względem rangi karkonoskiego kurortu – Karpacza ze stolicą regionu oraz węzłem komunikacyjnym – Jelenią Górą. Rozkładowe pociągi ruszyły w lipcu 1895 roku.

KOLEJ W ŚWIECIELokomotywy BB36000 ”Astride” i ich wersja eksportowa „Tractis” cz. 2
Autor: Ryszard Rusak, Jean-Paul Gielnik
Przy projektowaniu i budowie maszyn serii BB36000 postawiono wysokie wymagania jeśli chodzi o technikę i estetykę. Zastosowana technika okazała się jednak zawodna i wszystkie lokomotywy były bardzo awaryjne. Stopniowo usuwano usterki „wieku dziecięcego”, montując nowe urządzenia elektroniczne. Dziś po kilku latach eksploatacji usterki w maszynach są rzadkością i lokomotywy te spełniają zadania, do jakich zostały zaprojektowane.

WĄSKIE TORYWąskotorowe wagony osobowe typu 1Aw cz. 1
Autor: Michał Zajfert
Wagony osobowe typu 1Aw optycznie są dobrze znane miłośnikom kolei. Jeszcze do roku 2000 można je było spotkać na Średzkiej Kolei Dojazdowej w obsłudze ruchu planowego, na dodatek prowadzonego trakcją parową. Były pierwszymi wagonami osobowymi produkowanymi w powojennej Polsce. Ich nowoczesna konstrukcja wyróżniała się klasycznym dla ówczesnego wzornictwa wyglądem. Zachowało się do dziś 31 szt., spośród których 16 jest sprawnych technicznie.

ZAPOMNIANE LINIEKobylin – Miejska Górka
Autor: Paweł Korcz
Prywatna linia kolejowa Kobylin – Rawicz została otwarta w 1898 roku. Stanowiła fragment ciągu komunikacyjnego z Kobylina do Legnicy. W roku 1996 zamknięto ją dla ruchu pasażerskiego. Obecnie wykorzystywana jest tylko na odcinku Rawicz – Miejska Górka, a korzysta z niej cukrownia Miejska Górka.

ALBUM STACJIp.o. Zaosie
Autor: Michał Jerczyński
Przystanek jest położony w środku wsi Zaosie na linii Łódź Kaliska – Dębica. Budynek dworca jest zadbany i w stosunkowo dobrym stanie technicznym. Sama wieś otoczona polami uprawnymi nie stanowi atrakcji turystycznej, ale niedaleko stąd do Ujazdu wzmiankowanego już w 1283 roku, gdzie godnymi uwagi są barokowy kościół z drewnianą plebanią oraz neogotycki pałac w XIX-wiecznym parku.

ARCHIWUM TABORUWagon kieszeniowy 4-osiowy typu 434S
Autor: Paweł Terczyński

KATASTROFY Stawiguda
Autor: Andrzej Puzewicz
Skutki katastrofy, do jakiej doszło w miejscowości Stawiguda w woj. warmińsko-mazurskim przerazić mogły niejednego wytrawnego kolejarza. W maju 2007 roku pociąg pospieszny przejechał bez zatrzymania przystanek osobowy i na niestrzeżonym przejeździe kolejowym uderzył w najeżdżający ciągnik siodłowy z naczepą.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Zabytkowe wagony, czyli 100-lecie parowozowni w Wolsztynie. Polska Akademia Filatelistyki, czyli 140 lat kolei w Ciechocinku

MIEJSKIE TORYWagony GT8 typ Freiburg Geamatic
Autor: Łukasz Stefańczyk
Niedawno minął rok od wprowadzenia do eksploatacji w Łodzi pierwszego z czterech wagonów GT8 Geamatic rodem z Fryburga Bryzgowijskiego. Są najdłuższymi obecnie wagonami w Polsce a ich historia i budowa są niezwykle ciekawe.’

MAKIETACyfrowe sterowania modeli na makiecie modułowej
Autor: Leszek Lewiński, Mariusz Demkowicz
Wszyscy modelarze, którzy próbują swoich sił w budowie realistycznej makiety przedstawiającej polską kolej w skali H0, z myślą o przyłączeniu jej do istniejącej już polskiej makiety modułowej, powinni zaznajomić się z przyjętymi standardami sterowania cyfrowego na tej makiecie.

WARSZTATWymiana silnika w modelu parowozu serii 38 firmy Fleischmann
Autor: Tomasz Florczak

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii V180
Autor: Arkadiusz Lubka
W połowie lat 50. koleje wschodnioniemieckie przyjęły program unowocześniania taboru kolejowego, w tym wymianę na szeroką skalę trakcji parowej na spalinową. W ramach tego programu opracowano uniwersalną, czteroosiową lokomotywę spalinową. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1963 roku.’

KATALOG MODELI Wagon piętrowy serii Bdhpun cz.4
Autor: Arkadiusz Lubka

NOWOŚCI Nowości militarne 2007
Autor: Arkadiusz Lubka

FIRMA PREZENTUJECzteroosiowy wagon kryty PKP, serii KKwho 5
Autor: Michał Dembowski, współpraca Krzysztof Koj