lipiec 2006

sk-07-06

AKTUALNOŚCI – Acatus wyrusza na szlak
Autor: Red.
Nowy elektryczny zespół trakcyjny, trzywagonowy ED59-01 został przekazany oficjalnie do eksploatacji. Przeznaczony jest do obsługi pociągów regionalnych zamiennie na trasach z Łodzi do Skierniewic, Sieradza oraz Kutna.

NOWA KOLEJ – Berlin Hauptbahnhof
Autor: Ryszard Rusak
Wiele dużych niemieckich miast posiada główne dworce kolejowe, które leżą w centrum miasta i są jednocześnie ich symbolem. Berlin doczekał się swojego dworca – Haupthahnhof ma stanowić koncentrację całego ruchu pasażerskiego w Berlinie i docelowo stać się drugim co do wielkości dworcem pasażerskim w Europie.

KOLEJ W POLSCE – Szerokotorowe wagony towarowe na szlakach PKP
Autor: Andrzej Etmanowicz
Koleje byłej Wspólnoty Niepodległych Państw dysponują taborem dość znacznie różniącym się od europejskiego. Wynika to przede wszystkim z innej szerokości toru -1520 mm, przez co skrajnie budowli i taboru są większe od obowiązujących na torach 1435 mm kolei europejskich. Tabor byłej WNP można spotkać na sieci PKP.

HISTORIA KOLEI – Historia linii Wieliszew – Nasielsk
Autor: Marcin Przegiętka
Historia zna mało przypadków linii kolejowych, które – nie będąc prowizorycznymi- na skutek zawirowań dziejowych istniały i były eksploatowane tylko przez kilka miesięcy. Jedną z takich linii była kolej Wieliszew – Nasielsk.

ZAPOMNIANE LINIE – Wieliszew – Nasielsk
Autor: Marcin Przegiętka
Po nieistniejąca linii Wieliszew – Nasielsk oprócz tabeli w rozkładzie jazdy, archiwalnych planów i wzmianek w prasie, zachowały się wyraźne ślady w terenie, które przeżyły ją o 60 lat.

WĄSKIE TORY – Działdowska wąskotorówka
Autor: Wojciech Wółkowski
W trudnych czasach bezpośrednio po wojnie mało kto zajmował się dokumentowaniem odbudowy miast. Mało zdjęć pokazuje pracę kolei wykorzystywanej przy odgruzowywaniu, zwłaszcza przy usuwaniu zniszczeń pierwszej wojny światowej.

WĄSKIE TORY – Z Gniezna do Śmigla
Autor: Zb. Drzewiecki
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa obchodziła jubileusz 110-lecia istnienia. Kolej ta oprócz towarów przewozi również zorganizowane grupy turystyczne a w sezonie letnim, w soboty i niedziele zaprasza na przejazdy pociągami specjalnymi relacji Gniezno – Powidz oraz Anastazewo.

WĄSKIE TORY – Parowóz w Śmiglu
Autor: Marek Ciesielski

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy V 300 kolei DR Cz.2 Lokomotywy serii 132 i 142
Autor: Ryszard Rusak
Seria 132 była najliczniejszą spośród lokomotyw dostarczonych dla kolei Deutsche Reichsbahn. Przez wiele lat dominowała i stanowiła podstawę obsługi trakcyjnej zarówno pociągów towarowych, jak i pasażerskich. Nawet dziś w nowych warunkach ekonomicznych, pozostaje charakterystycznym elementem kolei niemieckich Deutsche Bahn.

POLSKIE STACJE – Piława Górna
Autor: Michał Jerczyński
Historia kolei w Piławie sięga początków kolejnictwa na Śląsku. Dzisiejsza stacja w Piławie Górnej niewiele przypomina stan z okresu budowy przebiegającej tędy linii kolejowej. Trudno też odtworzyć stan początkowy, ponieważ koleje losu nie okazały się zbyt łaskawe dla archiwalnej dokumentacji.

WCZORAJ I DZIŚ – Barwice
Autor: Michał Jerczyński
Barwice to jeden z najstarszych ośrodków osadniczych na Pomorzu Zachodnim. Przez wieki były niewielkim ośrodkiem lokalnego handlu i przemysłu. Połączenie kolejowe otrzymały stosunkowo późno – w 1903 roku.

ARCHIWUM TABORU – Wagon węglarka czteroosiowa typu 412W
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Socjolekt kolejowy cz.10
Autor: Red.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Kocham kolej, czyli pierwszy polski tematyczny znaczek personalizowany. Atrakcje na wąskim torze.

MIEJSKIE TORY – Spacer śladami wałbrzyskich tramwajów
Autor: Bogusław Molecki
Prawie 40 lat temu, w październiku 1966 roku, z ulic Wałbrzycha i Szczawna Zdroju zjechały ostatnie tramwaje. Zostały uruchomione w 1898 roku. W czasie II wojny światowej rozpoczęto uruchamianie trakcji trolejbusowej, która po zakończeniu wojny zaczęła stopniowo dominować nad trakcją tramwajową.

MAKIETA – Modele z PCW cz.1
Autor: Dariusz Marek
PCW jak wiele innych tworzyw występuje pod wieloma postaciami i posiada różnorodne zastosowania. Dla modelarza interesujące jest PCW mające zastosowanie na rynku reklamowym. Można z niego zbudować model używając do tego odpowiednich narzędzi.

WARSZTAT – Usprawniamy stare modele lokomotyw cz.2. Elektroniczne „koło zamachowe” do modeli kolejowych
Autor: Paweł Wróblewski
Istotnym uzupełnieniem modernizacji modeli będzie zaopatrzenie ich w układ elektroniczny zastępujący działanie koła zamachowego. Dzięki temu ruch starych modeli stanie się naturalnie płynny.

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii 142
Autor: Arkadiusz Lubka

ŚWIAT MODELI – 125 lat firmy Ernst Paul Lehmann
Autor: Arkadiusz Lubka

FORUM
Autor: Red.
Pro Publico bono. Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych.