lipiec 2004

sk-04-07

O budowie makiety słów kilka
Autor: Tomasz Olszyński

Budując makietę kolejową należy zwracać uwagę nie tylko na precyzję wykonania, ale również na realizm w doborze i zaprojektowaniu obiektów, które chce się wykonać. Uwagi doświadczonego modelarza zachęcają do spróbowania swoich sił w tworzeniu pierwszej makiety.

AKTUALNOŚCI – PLK prezentują
Autor: Karol Trammer

PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowały prezentację robót modernizacyjnych na trasie Kunowice – Terespol. Całodzienny wyjazd pozwolił poznać teorię i praktykę modernizacji linii kolejowych.

NOWA KOLEJ – Kiepurą do Europy
Autor: Karol Trammer

Pociąg pospieszny „Jan Kiepura” kursujący w relacji Warszawa Wschodnia – Kolonia uzyskał kategorię EuroNight, jego trasa została przedłużona do Brukseli. Nowe wagony o bardzo wysokim standardzie wyprodukowano w Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski.

HISTORIA KOLEI – Johann Wilhelm Schwedler i jego mosty
Autor: Leszek Budych

Wzmożony proces rozwoju konstrukcji mostowych nastąpił wraz z budową linii kolejowych od połowy XIX wieku. Prace Johanna Wilhelma Schwedlera, pioniera budownictwa mostowego, pozostawiły trwały ślad na rzekach i drogach XIX-wiecznej Europy, również na Odrze i jej dorzeczu. Wybitny konstruktor zyskał u potomnych również miano rzeźbiarza małych mostów, ponieważ zwracał uwagę na ich odbiór wizualny, projektując dla nich detale architektoniczne.

POLSKIE STACJE – Pisz
Autor: Adam Dąbrowski, Sebastian Marszał

Przyłączenie w 1884 roku Pisza, położonego zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z zaborem rosyjskim, do wschodniopruskiej sieci dróg żelaznych wynikało ze względów militarnych. System linii kolejowych biegnących wzdłuż granic, miał umożliwiać szybkie przemieszczanie oddziałów wojskowych między poszczególnymi garnizonami. Po II wojnie światowej Pisz nie odzyskał już rangi stacji węzłowej.

WĄSKIE TORY – Gdańska Kolej Dojazdowa powrót pociągów
Autor: Tomasz Paradowski

Po prawie 7 latach przerwy na tory byłej Gdańskiej (a obecnie Żuławskiej) Kolei Dojazdowej wróciły pociągi. Stało się to możliwe dzięki członkom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej, których zapał i pracowitość pozwoliły odbudować ruch na trasach Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo oraz Stegna – Nowy Dwór Gdański Wąskotorowy. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest pociągów dostępny jest na stronie internetowej www.PTMKZ.prv.pl.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje w Maroku cz.3
Autor: Mike Bent

Linie kolejowe Maroka łączą ważne ośrodki przemysłowe i są wykorzystywane przede wszystkim do transportu bogactw naturalnych. Głównym towarem eksportowym są oczywiście fosforyty. Wiele towarów potrzebnych do funkcjonowania gospodarki jest importowanych, jak np. węgiel. Jednak największym wyzwaniem dla Maroka była niezrealizowana do końca bodowa linii przez pustynię Sahara.

KATASTROFY – Most nad zatoką Tay
Autor: Piotr Miklaszewski

Są w dziejach światowego kolejnictwa katastrofy, które przeszły do historii jako symbol porażki inżynierii w starciu z naturą. Jedną z nich jest z pewnością katastrofa mostu nad ujściem rzeki Tay w Szkocji.

ZAPOMNIANE LINIE – Kocik Młyn – Wysoka
Autor: Paweł Korcz

Pierwszy odcinek tej linii oddano do użytku w roku 1901, a dokończono w dwa lata później. Cała trasa liczyła 27 km, nie była nigdy głównym ciągiem komunikacyjnym. Jej rola ograniczała się do obsługi pobliskich miejscowości. Wraz z autorem można powędrować jej śladem.

STATYSTYKA – PKP CARGO S.A. w liczbach
Autor: Paweł Terczyński

Przed paroma miesiącami ukazał się „Raport roczny 2002” zawierający zwięźle i przejrzyście opracowane, podstawowe wiadomości o firmie PKP CARGO S.A. Do tej pory informacje o przedsiębiorstwie PKP w minionych latach nie były powszechnie dostępne.

ABC KOLEI – Budowa parowozu – urządzenia do oświetlenia
Autor: Maciej Panasiewicz

ARCHIWUM TABORU – Wagon platforma sześcioosiowa typu 11Z
Autor: Paweł Terczyński

W pierwszych latach powojennych produkcja wagonów towarowych była prowadzona głównie na podstawie istniejącej, głównie niemieckiej dokumentacji. W roku 1948 CBK PTK w Poznaniu dokonało adaptacji konstrukcji platformy do przewozu czołgów.

MIEJSKIE TORY – Warszawskie wagony niskopodłogowe
Autor: Marcin Stiasny

MIEJSKIE TORY – Plany komunikacji elektrycznej w Płocku
Autor: Piotr Tomasik

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

Polskie Koleje wąskotorowe w dokumentacji pocztowo- filatelistycznej cz. 3 200 lat kolei na świecie – Angielskie reminiscencje jubileuszu.

MAKIETA – Na Żuławach
Autor: Leszek Lewiński

Makieta modelarza-realisty z Rumii odtwarza idylliczny krajobraz Żuław wraz z charakterystycznymi dla tego regionu elementami jak kanały i rowy melioracyjne, dwa stalowe mosty kolejowe, kilka przejazdów i przepustów, buraczane pola na żyznych glebach doliny Wisły. Makieta jest stale rozbudowywana i ma charakter otwarty. Można było ją podziwiać podczas Targów TRAKO 2003

WARSZTAT – Wyposażenie wnętrza w nastawniach mechanicznych cz.2
Autor: Zbigniew Molenda

Wykonanie modelarskich miniatur urządzeń sterowania ruchem stosowanych w nastawniach mechanicznych nie jest łatwe. Publikacja wprowadza w techniczne szczegóły tego przedsięwzięcia.

TEST MODELU – Parowóz osobowy serii 744-13 (Oki2)
Autor: Arkadiusz Lubka

W ruchu lokalnym do prowadzenia lekkich pociągów osobowych zatrudniane były najczęściej parowozy tendrzaki. Wśród eksploatowanych na PKP konstrukcji tego typu znalazła się spora ilość pruskich maszyn serii T12. Prezentowana miniatura jest propozycją do przebudowy na lokomotywę PKP serii Oki2.

KATALOG MODELI – Wagon samowyładowczy typu 24V
Autor: Arkadiusz Lubka

Na początku lat 60. wyprodukowano w Ostrowcu Świętokrzyskim dużą partię wagonów samowyładowczych typu 24V. Część z nich do dzisiaj pozostaje w eksploatacji. Producentem modelu jest „Klein Modellbahn”.

NOWOŚCI MODELARSKIE – Nowości TT 2004
Autor: Arkadiusz Lubka

FIRMA PREZENTUJE – Parowóz typu T2 kolei pruskich (KPEV)
Autor: Michał Dembowski

FORUM
Autor: red.

KOLEJDOSKOP
Autor: red.