kwiecień 2014

Sk-04-14s

AKTUALNOŚCI Kraków – dworzec schodzi do podziemia…
Paweł Terczyński

Budynek krakowskiego dworca spełniał swoją funkcję przez 166 lat. Niegdyś był dumą krakowian, dziś sam budynek znalazł się na peryferiach powstającego centrum komunikacyjnego, którego dominantę stanowi gmach galerii handlowej. Obecnie przyszłość XIX-wiecznej budowli nie rysuje się różowo i raczej nie będzie już związana z koleją.

NOWY TABORNowe zespoły trakcyjne w województwie podkarpackim
Paweł Terczyński

Tereny należące do województwa podkarpackiego charakteryzują się słabo rozwiniętą siecią linii kolejowych. Poza magistralą Kraków – Przemyśl oraz linią Rozwadów – Przeworsk, pozostałe to niemal wyłącznie niezeletryfikowane szlaki jednotorowe, na których ruch pasażerski został w minionych latach bądź całkowicie zawieszony, bądź ograniczony do dwóch lub trzech par pociągów. Potwierdzało to całkowity regres pasażerskiej komunikacji kolejowej w tym rejonie. Jednak zakup nowego taboru i postępująca rewitalizacja tras na terenie Rzeszowszczyzny z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności komunikacji kolejowej, z której już obecnie korzysta wielu mieszkańców województwa.

KOLEJ W POLSCEProblemy Polskich Kolei Państwowych w okresie międzywojennym
Dawid Keller

Historia międzywojennego polskiego kolejnictwa jest w zdecydowanej większości przypadków ujmowana w kategorii prostych porównań do współczesności. W tej optyce przedwojenna kolej jawi się, również pod wpływem ówczesnej promocji, jako ideał i wzorzec do naśladowania. Z pewnością do kreowania tego myślenia przyczyniły się również koleje epoki powojennej, jak też cały szereg popularnego piśmiennictwa. Na marginesie badań nad dziejami DOKP w Katowicach można jednak, a nawet należy podjąć próbę wskazania tego, co ówczesne PKP mogły ujmować w kategoriach sukcesów i porażek.

HISTORIA KOLEIKolej Lokalna Lwów – Janów – Jaworów (2)
Ryszard Stankiewicz

W pierwszej części artykułu przedstawiona została geneza Kolei Lokalnej Lwów – Janów – Jaworów (ŚK 3/14) wraz z niezrealizowanym przedłużeniem do Bobrówki oraz opisany został przebieg tej linii. W drugiej części prezentowany jest tabor i zagadnienia eksploatacyjne.

ZAPOMNIANE LINIE –  Kolejka leśna z Platerowa
Rafał Zubkowicz

W Świecie kolei 11 i 12/2008 ukazały się dwa artykuły nt. kolejek leśnych, które w okresie I wojny światowej funkcjonowały w lasach nadbużańskich. Prócz tych wąskotorówek w okolicach Fronołowa i Nurca znajdowała się jeszcze trzecia, rozpoczynająca bieg na stacji Platerów.

KOLEJ W ŚWIECIEWagony silnikowe RBe 4/4 (seria 540) kolei SBB
Ryszard Rusak

Po II wojnie światowej Szwajcarskie Koleje Federalne SBB były w posiadaniu sporej liczby wagonów i lokomotyw elektrycznych przeznaczonych do obsługi szybkiego ruchu pasażerskiego. Były to przede wszystkim wagony pasażerskie o masie 25-30 t, konstrukcji wykonanej ze stali i prędkości maksymalnej 90 km/h. W latach 1937-52 zbudowano prawie 1000 takich wagonów, a pociągi z nich zestawione prowadzone były bardzo nowoczesnymi w owych latach elektrowozami serii Re 4/4I. Na rok 1964 zaplanowano organizację krajowej wystawy przemysłowej. Do obsługi ruchu podmiejskiego i przewiezienia spodziewanej dużej liczby gości należało zaprojektować odpowiedni pojazd. Pierwszy zbudowany w tym celu wagon silnikowy RBe 4/4 został przyjęty na stan SBB w 1959 roku.

STATYSTYKA Lokomotywy serii ST43 cz.3
Paweł Terczyński

WĄSKIE TORYWąskotorowe klimaty (2) – Warsztaty w Koronowie
Ryszard Burzykowski

Pociąg specjalny z okazji 90-lecia Kolei Bydgoskich w 1985 roku był doskonałą okazją, by obejrzeć słynne warsztaty kolejkowe w Koronowie, zbudowane w latach 1906-1907 oraz dużą ciekawą stację.

ABC KOLEI  – Bibliografia przepisów i instrukcji z zakresu służby mechanicznej PKP wydanych w latach 1919-2001
Zbigniew Tucholski
Część 2 – Przepisy i instrukcje wydane w latach 1945-2001 (3)

ALBUM STACJI  – Stary Kisielin
Sławomir Fedorowicz

Stacja Stary Kisielin, a obecnie przystanek o tej nazwie jest najwyżej położonym punktem na linii kolejowej Wrocław – Szczecin. Likwidacja tej stacji jest związana z modernizacją przyległych odcinków. Pozostawiono przystanek osobowy i jednocześnie uruchomiono posterunek odstępowy na dawnej nastawni wykonawczej.

KOLEJ MIEJSKAWagony metra serii 81
Jacek Modrzejewski

Siódmego kwietnia minęło 19 lat od otwarcia pierwszej linii warszawskiego metra.  Na początku kursowały na niej rosyjskie pociągi serii 81, znanej w całym bloku wschodnim od Pragi po Nowosybirsk.


MIEJSKIE TORYLinia 3: Mikulczyce – Zabrze – Makoszowy
Jakub Halor

ORYGINAŁ I MODEL Wagony sypialne PKP standardu Z1 typu 305Ad i ich modele
Andrzej Etmanowicz

Wagony sypialne standardu Z1 typu 305Ad zostały już omówione szczegółowo na łamach ŚK.  Dziesięć wagonów tego typu dostarczyła spółce PKP Intercity Fabryka Pojazdów Szynowych H.Cegielski w Poznaniu 2004 roku. Były to pierwsze polskie wagony sypialne o szybkości maksymalnej 200 km/h gdyż z taką prędkością pociąg EN Jan Kiepura miał jechać na części niemieckiej trasy.

WARSZTATModel kartonowy budynków stacji Międzychód Letnisko
Roman Szczeciński

TEST  MODELUWąskotorowa lokomotywa spalinowa serii Lxd2
Arkadiusz Lubka

Pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia na kolejach wąskotorowych PKP rozpoczęto eksploatację lokomotyw spalinowych typu L45H, produkowanych przez zakłady 23 August w Rumunii. Nowe pojazdy były czteroosiowe, posiadały silnik o mocy 450 KM produkowany na licencji Maybacha, przekładnię hydrauliczną i odznaczały się nowoczesną jak na owe budową. Na PKP zostały oznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami serią Lxd2. Lokomotywy sprowadzano do Polski przez 20 lat, do roku 1985. W sumie PKP zakupiły 165 maszyn, co czyni tę serię najliczniejszą wśród lokomotyw wąskotorowych eksploatowanych w Polsce.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Sakura fubuki
Przesunięta” EU07
Filumenistyka jeszcze żyje