kwiecień 2013

Sk-04-13s

AKTUALNOŚCI –  200 km/h polskiego składu 31WE IMPULS
Jacek Chiżyński
W ostatnim 20-leciu pociągi próbne osiągały na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkości powyżej 200 km/h jak np. Pendolino w 1994 roku czy lokomotywa Siemensa Husarz w 2010 roku. Kolejna próba prędkości dokonana w lutym 2013 na CMK jest rekordem pojazdu całkowicie polskiej produkcji, który powstał w 2012 roku. To czteroczłonowy elektryczny zespół trakcyjny typu 31WE, których pięć zamówiły Koleje Dolnośląskie S.A. w Legnicy.

KOLEJ W POLSCE –
Lokomotywownia Dęblin
Jacek Rutkowski
Dęblin to najważniejszy węzeł kolejowy między Warszawą a Lublinem. Lata swej świetności niewątpliwie ma już za sobą i jeszcze tylko wielkość samej stacji oraz zachowane, częściowo już nieużytkowane kolejowe obiekty świadczą o wielkości wykonywanych tu w przeszłości zadań przewozowych. Jednym z nich jest znajdująca się na stacji towarowej, nieczynna i popadająca w ruinę, wielka wachlarzowa lokomotywownia. Mimo, że wygląda jeszcze dość solidnie, to jej los raczej jest przesądzony i być może wkrótce zniknie z powierzchni ziemi, dzieląc los wielu podobnych, nieistniejących już kolejowych budowli. Warto zatem przypomnieć historię dęblińskich parowozowni, które zdobywały coraz wyższą rangę i przez ponad stulecie stanowiły ważny element w systemie transportowym.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe 1 klasy standardu Z2 typu Bautzen 91
Andrzej Etmanowicz
Część 2 – Wagony 1 klasy z klimatyzacją. Część 1 została zamieszczona w numerze 12/2012.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociąg przyjaźni radziecko-radzieckiej
Kasper Fiszer
Był taki pociąg, który przez pół dnia snuł się po pograniczu ukraińsko-mołdawskim i który jakby uparcie próbował udowodnić, że tam przecież o żadnej granicy nie ma mowy. Był taki pociąg, który woził powietrze z Czerniowców donikąd i był tak niepotrzebny, że chyba wszyscy zapomnieli o tym, że był. Był taki pociąg, a autor pojechał nim.

ALBUM STACJI  – Przystanek Szeroki Bór
Mateusz Milkowski
Przystanek Szeroki Bór, będący niegdyś stacją, został zlokalizowany w połowie szlaku pomiędzy Piszem a Rucianym-Nidą na linii 219. Miał on za zadanie zwiększyć przepustowość linii, gdyż nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie żadnej większej miejscowości.

ZAPOMNIANE LINIE – Poznań Starołęka – Poznań Malta
Sławomir Fedorowicz
Średzka Kolej Powiatowa większości osób kojarzy się z odcinkiem wąskiego toru łączącym Środę z Zaniemyślem. W niepamięć odchodzi powoli fakt, że kolej ta posiadała również odcinki normalnotorowe na terenie miasta Poznania. Można powędrować jednym z dwóch takich odcinków Poznań Starołęka – Poznań Malta. W czasach gdy linię budowano, był to teren pozamiejski. Dziś jednak są tu duże tereny przemysłowe i osiedla mieszkaniowe. Zwłaszcza te drugie skutecznie zatarły w terenie przebieg części linii.

WĄSKIE TORY  – Historia lilipucich kolejek parkowych cz.6
Roman Witkowski
W kolejnej części cyklu artykułów o historii kolei lilipucich zaprezentowane zostały nieznane epizody ich działalności w okresie przedwojennym oraz powojenne losy kolejek od krajów Beneluksu, poprzez Republikę Federalną Niemiec po Półwysep Iberyjski.

WĄSKIE TORY  – Nostalgia za parą 1989/2013
Marek Malczewski
Wiosna to tradycyjny czas na inaugurację kursów turystycznych na kolejach wąskotorowych przejętych przez samorządy „w spadku” po PKP. Rozpoczęcie sezonu na Średzkiej Kolei Powiatowej zaplanowano pod hasłem Nostalgia za parą, jako nawiązanie do imprezy pod tym samym tytułem, zorganizowanej przez Poznański KMK w 1989 roku.

TRAMWAJE – Wagony serii 6EGTW nr 221-224 i 271 w Gorzowie Wlkp.
Tomasz Gieżyński
Mające dobre doświadczenie w sprowadzaniu wagonów używanych z zachodu Europy MZK Gorzów Wlkp. już w 1995 roku pozyskało drugą serię pojazdów „z drugiej ręki”. Z uwagi na partnerskie kontakty z Kassel, podobnie jak pierwsze dość oryginalne pojazdy serii 4EGTW, także nowo otrzymane 6EGTW pochodziły z tego miasta.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Sztokholmie
Jacek Modrzejewski
Wbrew pozorom historia tramwaju elektrycznego w Szwecji nie była usłana różami. W chwili obecnej systemy tramwajowe funkcjonują jedynie w trzech miastach – Göteborgu, Norrköpingu i w stołecznym Sztokholmie. Miejska trakcja szynowa została pokonana przez autobusy oraz zmianę ruchu na prawostronny, która ograniczyła prawie do zera ruch tramwajów również w Sztokholmie. W ostatnim czasie jednak trend został odwrócony i obok nowych inwestycji w stolicy, planuje się otwarcia nowych sieci w innych miastach.

ORYGINAŁ I MODEL – Muzealne wagony osobowe 2 klasy typu 101A z Chabówki
Andrzej Etmanowicz
W numerze 3/12 przedstawiona została jedna z największych nowości ostatnich lat na polskim rynku modelarskim – pierwsze seryjnie produkowane modele H0 polskich wagonów osobowych typu 101A, zwanych popularnie „ryflakami”. Te piękne, efektownie prezentujące się miniatury zasłużenie zostały docenione przez Czytelników, otrzymując zaszczytne tytuły „Polskich Modeli Roku”. W roku 2011 nagrodę tę przyznano oliwkowemu modelowi wagonu nr 91 122 serii DBhixt ze stacji Warszawa Grochów. Natomiast w 2012 roku wyróżnienie to otrzymała miniatura wagonu nr 50 51 29-22 020-6serii Bdh-x z Iławy w seledynowo-zielonym, „motorowym” malowaniu. W tym numerze przedstawione zostały wersje muzealne dwóch miniatur tego typu wagonów ze skansenu w Chabówce.

RAPORT – Modele brankardów kolei DR i DRG
Robert Kroma
Wśród krajowych kolekcjonerów i modelarzy, od czasu gdy podaż modeli w barwach PKP jest już całkiem spora, dominują zwolennicy modeli kolei polskich. Skompletowanie pełnych, odpowiadających realiom, powojennych składów pociągów z oznakowaniem PKP, nie stanowi już większego problemu. Gorzej sytuacja przedstawia się, gdy dotyczy to okresu przedwojennego. Stąd część modelarzy pozostała wierna modelom kolei z czasów zaborów lub kolejom obcym z okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Szczególnie im dedykowany jest cykl artykułów, poświęconych opisowi modeli kolei niemieckich z okresu międzywojennego, czyli epoki modelarskiej drugiej.

WARSZTAT – Mikronapędy do modeli pojazdów szynowych
Roman Kozak
Od wielu lat na rynku modelarskim funkcjonują modele, których istnienie jest raczej pokazem możliwości technologicznych producenta niż zaspokajaniem potrzeb przeciętnego klienta. Przykładem mogą być chociażby modele w wielkości Z, o rozstawie szyn 6,5 mm i w skali 1 :220. Modele pojazdów wykonane w tak małej skali, pozbawione wielu detali i elementów trudnych do odtworzenia, są słabo rozpoznawalne. Interesujące są natomiast oferty miniaturowych wąskotorowych pojazdów szynowych kolejek przemysłowych w skali 1 :87.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Jubileusze „175”
Wagony pocztowe
Kolej w fotografii