kwiecień 2012

Sk-04-12

 

AKTUALNOŚCI –  Sprowa – Starzyny, 3 marca 2012 r.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe typu Görlitz 90 na PKP
Andrzej Etmanowicz
Wagony typu Görlitz 90 były pierwszymi wagonami osobowymi 2 klasy o długości ze zderzakami 26 400 mm, produkowanymi seryjnie dla Polskich Kolei Państwowych. Poza wcześniejszymi dwoma prototypami standardu Z2 typów 127A i 127Aa, które w 1979 roku dostarczyła ówczesna Fabryka Wagonów Pafawag  we Wrocławiu, pozostałe wagony osobowe w strukturze taboru PKP należały do przestarzałego już wówczas standardu Y, o długości całkowitej 24 500 mm. Dlatego pojawienie się na polskich torach nowej generacji wagonów  typu Görlitz 90 było dużym wydarzeniem, stając się początkiem kolejnych dostaw wagonów standardu  Z, produkowanych zarówno w kraju, jak i za granicą.

POLSKIE STACJE – Wrocław Świebodzki cz.2
Michał Jerczyński
W poprzedniej części artykułu o historii Wrocławia Świebodzkiego (ŚK 3/12) przedstawiony został rozwój tej jego części, która przeznaczona była do obsługi klientów kolei: stacji osobowej i towarowej wraz ze znajdującymi się tam budynkami i układem torowym.  Jako odrębne przedsiębiorstwo Kolej Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzicka musiała mieć własne zaplecze techniczne do obsługi i remontów  taboru. Główne warsztaty naprawcze BFE znajdowały się właśnie we Wrocławiu. Tutaj też zlokalizowano jedną z czterech pierwszych parowozowni.

KOLEJ W FOTOGRAFII  – Wschody i zachody na „Ostbahnie”
Tomasz Florczak

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy V 200 kolei DB cz.2
Ryszard Rusak
Pojazdy prototypowe V 200 001-005 przekazano kolejom DB na początku 1954 roku, a ich miejscem stacjonowania była lokomotywownia Frankfurt-Griesheim. Od razu skierowano je do obsługi ruchu pasażerskiego na trasach z Frankfurtu nad Menem do Bebry, Würzburga, Norymbergi, Heidelberga i Hagi. Ich miesięczne przebiegi wahały się od 15 000 km do 29 500 km. W 1955 roku koleje DB zdecydowały się zamówić pierwszą partię 50 lokomotyw V 200. Eksploatacja maszyn tej serii na DB trwała do czerwca 1984 roku, kiedy wycofano z ruchu ostatnią maszynę 220 013.

WĄSKIE TORY – Historia lilipucich kolejek parkowych cz.2
Roman Witkowski
Pierwsza wojna światowa miała duży wpływ na egzystencję niektórych wybudowanych wcześniej kolejek lilipucich. Nieraz wiązało się to bezpośrednio z losem ich właściciela, w innych przypadkach było odbiciem panującej recesji gospodarczej. Warto przyjrzeć się bliżej najbardziej znanym z nich.

WCZORAJ I DZIŚ – Malbork
Marcin Przegiętka
Dworzec w Malborku, którego wyjątkowość podkreślano już w przewodniku turystycznym z 1898 roku, uniknął szczęśliwie zniszczenia podczas drugiej wojny światowej. W 1988 roku został wpisany do rejestru zabytków. Niedawno odzyskał dawny blask, ponieważ poddano go konserwacji zakończonej w grudniu 2011 roku.  Równocześnie z ukończeniem prac na dworcu rozpoczęto je na peronach w ramach modernizacji linii Warszawa – Gdańsk.

TRAMWAJE  –  Warszawski wagon 112N
Jacek Modrzejewski
Lata 90. w tramwajowym parku taborowym w Warszawie to głównie dostawy kolejnych mutacji stopiątek. Tramwaje Warszawskie, w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw, nie zdecydowały się na kupno pojazdów używanych. Wagon 105N zdominował stołeczne tory – dopiero w 1996 roku dostarczono tramwaj innego typu – pierwszy wyprodukowany w Polsce po wojnie nowy wagon niskopodłogowy typu 112N.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Egipcie – Aleksandria
Tomasz Gieżyński
Sieć tramwajowa w Aleksandrii jest jedną z najstarszych obecnie istniejących na świecie. Już bowiem w 1860 roku uruchomiono tu tramwaje konne. Tryb powstawania tego systemu był podobny jak w Kairze: także powstał tu nowy organizm miejski obok starego, także zbudowano nową sieć tramwajów dojazdowych i jednocześnie odrębną sieć tramwajów miejskich. Różnice są zaś następujące: do dziś istnieją obie sieci, są połączone, a szerokość toru wynosi 1435 mm.

MAKIETA – Warsztaty modelarskie w Poznaniu
Leszek Lewiński
Corocznie podczas ferii zimowych Polski Związek Modelarzy Kolejowych organizuje warsztaty modelarskie, w których uczestniczą miłośnicy miniaturowej kolei z całej Polski. W lutym br. w sali gimnastycznej przy internacie poznańskiego Zespołu Szkół Komunikacji przy ul. Czajczej 14 odbyło się naprawdę duże spotkanie. Do Poznania przybyło ponad 60 osób.

WARSZTAT – Przebudowa modelu parowozu  BR19.1 firmy Brawa na Pt31-26 cz.2
Tomasz Florczak
W pierwszej części artykułu zostały opisane kolejne etapy przebudowy fabrycznej wersji modelu parowozu BR19.1 firmy Brawa na polską wersję Pt31.  W drugiej części przedstawione są zabiegi malowania oraz wykańcznia modelu wraz z prezentacją gotowej lokomotywy.

TEST MODELU – Uniwersalna lokomotywa spalinowa serii 285
Arkadiusz Lubka
Wiosną ubiegłego roku na polskich torach pojawił się nowy typ lokomotywy, będący kolejnym nowoczesnym « dieslem » regularnie eksploatowanym w przewozach na terenie kraju. Lokomotywy typu F140 DE, należące do znanej już u nas rodziny TRAXX, wprowadziła do ruchu spółka Lotos Kolej. Producenci modelu długo nie dali naszym hobbystom czekać na miniaturę tej lokomotywy i już w niespełna pół roku po debiucie oryginału do sklepów trafił model firmy Piko w barwach polskiego przewoźnika.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Polskie poczty peronowe