kwiecień 2009

sk-04-09

 

AKTUALNOŚCI – „Tandemy” zmieniają klimat
Autor: Paweł Terczyński
Stosunkowo jednostajny park elektrycznych lokomotyw towarowych PKP od ponad 30 lat urozmaicają trzy serie pojazdów dwuczłonowych. W latach 70. stanowiły wyraz postępu technicznego. Obecnie, gdy przewozy węgla do portów nie są już priorytetowym zadaniem kolei, zbędne okazują się również ciężkie dwuczłonowe lokomotywy. Na pewno jednak nie powinno im grozić całkowite bezrobocie. W wielu rejonach są wprost niezastąpione.

POLSKIE STACJE – Zarys dziejów kolei żelaznych w Koninie
Autor: Robert Michalak
Przez cały wiek XIX Polska była rozdarta między Austrię, Rosję i Prusy. Wobec zagarniętych obszarów Polski każde państwo zaborcze prowadziło własną politykę gospodarczą, społeczną, militarną i komunikacyjną. Po ukształtowaniu się granic zaborów na Kongresie Wiedeńskim, cała wschodnia Wielkopolska wraz z Koninem znalazła się na obszarze zależnego od Rosji Królestwa Polskiego. W tym okresie na wszystkie decyzje dotyczące budowy nowych szlaków transportowych w Królestwie Polskim, szczególnie tych mających powstać w jego zachodnich guberniach, największy wpływ mieli rosyjscy stratedzy wojskowi.

WĄSKIE TORY – Wąskotorowe wagony osobowe typu 2Aw i 3Aw
Autor: Michał Zajfert
Produkowane we wrocławskim Pafawagu wagony 3Aw, obok świdnickich 1Aw, na długie powojenne lata stały się podstawowym typem wagonów osobowych eksploatowanych na kolejach wąskotorowych PKP o prześwicie 750 mm. Ich historia zaczęła się od dużego zamówienia złożonego przez ZSRR dla tamtejszych kolei wąskotorowych.

ZAPOMNIANE LINIE – Bolesławiec Wsch. – Nowa Wieś Grodziska cz.1
Autor: Sławomir Fedorowicz
Odcinek Bolesławiec Wsch. – Iwiny. Na przełomie 2008 i 2009 roku zostały fizycznie zlikwidowane pozostałości południowej części dawnej Kolejki Bolesławieckiej. Wynajęta przez PKP firma z Lubina rozebrała tory, wywiozła tłuczeń i splantowała starotorze. Autor artykułu przemierzył ten szlak w lutym 2008 roku, gdy pozostałości po kolei były jeszcze stosunkowo liczne. Opisywana linia stanowiła wraz z innymi normalnotorowymi liniami lokalnymi, charakterystyczny element kolejowego krajobrazu Dolnego Śląska. Linie te przez lata dobrze służyły miejscowej gospodarce i licznym niegdyś turystom. Szkoda, że to niezaprzeczalne dziedzictwo kulturowe nie zostało właściwie zagospodarowane i stopniowo odchodzi w niebyt.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi typu Pendolino
Autor: Ryszard Rusak
Nazwa Pendolino wywodzi się z włoskiego słowa Pendolo – wahadło, Pendolino – wahadełko i odnosi się do pociągów wyposażonych w aktywny lub bierny system przechyłu nadwozia. Pierwszy komercyjny sukces pociągi tego typu odniosły na początku lat 80. XX wieku, kiedy wprowadzono je do eksploatacji na kolejach włoskich FS. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, stylistyka i elegancja, szczególnie w zespołach drugiej generacji, spowodowały iż zainteresowały się nimi również i inne zarządy kolejowe. Dziś pociągi takie kursują po szlakach wielu krajów Europy i pozwalają na osiąganie większych prędkości na klasycznych liniach kolejowych.

WCZORAJ I DZIŚ – Jaworzno
Autor: Sławomir Fedorowicz
Stację w Jaworznie otwarto 1900 roku; była to wówczas stacja końcowa prywatnej kolei lokalnej z Bolęcina. Intensywny rozwój stacji nastąpił w czasach PRL. Likwidacje kolejnych kopalń i fabryk spowodowały spadek przewozów, ale nikt się chyba nie spodziewał, że tak duża stacja zostanie nagle zamknięta i dosłownie zaorana.

REPORTAŻ – Kolej w obwodzie Kaliningradzkim
Autor: Siergiej Knyszenko
Obwód Kaliningradzki – do niedawna obszar niemal zamknięty dla turystów zagranicznych, dziś coraz szerzej otwiera się na świat. Tym niemniej ciągła obecność licznych baz wojskowych i zakorzenione przeświadczenie o sporym ryzyku poruszania się po Obwodzie z aparatem fotograficznym powodują, że koleje tego regionu nadal nie są powszechnie znane, mimo iż budzą spore zainteresowanie miłośników kolei.

ABC KOLEI – Oznaczenie typu pojazdu szynowego cz.4
Autor: Paweł Terczyński
Zespoły pojazdów

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Poczty specjalne

MIEJSKIE TORY – Tramwaje po rumuńsku cz.2 Wołoszczyzna i Mołdawia
Autor: Marcin Stiasny, Piotr Tomasik
W drugiej części tramwajowej podróży po Rumunii wędrujemy po blisko dwumilionowej stolicy Bukareszcie, gdzie komunikacja szynowa pojawiła się w 1872 roku. Wielkomiejskość tej metropolii widać na każdym kroku, bowiem europejskie aspiracje nie opuszczały jej od czasów zrzucenia tureckiego jarzma w XIX wieku. Na wzór Paryża powstawały liczne szerokie bulwary, imponujące gmachy publiczne i malownicze założenia parkowe. Kolejne odcinki podróży to Ploeszti, Krajowa, Konstanca, Braiła, Gałacz, Jassy i Botoszany.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele. Wagony serii Bvcmbz 249.1 kolei DB
Autor: Andrzej Etmanowicz
W kolejnej części cyklu przedstawiamy wagon 2 klasy z miejscami do leżenia serii Bvcmbz 249.1 kolei DB, który od kilku lat regularnie pojawia się na polskich torach w sztandarowym pociągu PKP Euro Night Jan Kiepura. Produkcję modeli H0 tego typu wagonu w kilku wersjach kolorystycznych, szczególnie w tym najbardziej bliskim polskim modelarzom, niebiesko-jasnoszarym malowaniu Jan Kiepura uruchomiła niedawno firma belgijska.

WARSZTAT – Przebudowa modelu lokomotywy M62 na ST44 cz.1
Autor: Tomasz Florczak
Do dzisiaj polscy modelarze nie doczekali się fabrycznego modelu „kultowej” już lokomotywy spalinowej serii ST44 w wersji z dużymi reflektorami. Pragnącym posiadać jej miniaturę w swojej kolekcji pozostaje poszukać modelu u osób, które wyspecjalizowały się w przeróbkach miniatur lokomotyw serii M62 na rodzimą ST44 lub dokonać przebudowy samodzielnie.