kwiecień 2007

sk-04-07

AKTUALNOŚCI – Nowości w komunikacji podmiejskiej Krakowa
Autor: Paweł Terczyński
W tym roku w kolejowym ruchu regionalnym w aglomeracji krakowskiej przybędzie nowy tabor a także stopniowej poprawie ulegnie oferta przewozowa.

KOLEJ W POLSCE – Modernizacja Poznańskiego Węzła Kolejowego
Autor: Przemysław Zieliński

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia w Lesznie
Autor: Jacek Rutkowski
Niedawno minęło 150 lat od pojawienia się w Lesznie pierwszego pociągu inaugurującego funkcjonowanie tam kolei żelaznej. Geneza lokomotywowni związana jest z początkowym okresem powstawania kolei w Wielkopolsce, z budową linii Wrocław – Poznań z odgałęzieniem Leszno –Głogów.

WSPOMNIENIA – Wrocław Główny
Autor: Michał Jerczyński
Wrocławski dworzec zasłużenie uchodzi za najokazalszy i zarazem najpiękniejszy z dużych dworców kolejowych w Polsce. Od początku imponował rozmachem i intrygował neogotyckim stylem. Po przebudowie otrzymał nową halę peronową o secesyjnej dekoracji.

HISTORIA KOLEI – Projekt kolei Gdynia – Wiczlino
Autor: Krzysztof LabuddaWybuch II wojny światowej był dla Gdyni momentem, w którym jej dynamiczny rozwój urbanistyczny nabrał innego oblicza. Pojawiały się różne koncepcje rozwiązań komunikacyjnych. Do nich miała należeć budowa dwóch linii kolejowych do Wiczlina – tzw. szybkiej kolei i kolei towarowej.

KOLEJ W ŚWIECIE – Przedwojenne wagony motorowe w Rumunii
Autor: Wojciech Kolondra
W latach 20. i 30. XX wieku w Europie popularyzowała się idea wagonów motorowych. Miały zastąpić składy pasażerskie prowadzone trakcją parową przewyższając je prędkością i komfortem. Ich cechą miały być również mniejsze koszty utrzymania i mniejsze zużycie paliwa.

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe Ziemi Lubelskiej
Autor: Jarek Szczuryk
Lubelszczyzna, mimo że nie posiadała rozbudowanej sieci kolejowej (zarówno normalnotorowej, jak i wąskotorowej), jednak na przestrzeni ponad 100 lat „dorobiła się” wielu linii wąskotorowych. Przyczyniły się one w znaczący sposób do rozwoju gospodarczego tego regionu.

ZAPOMNIANE LINIE – Gozdów – Uchanie (- Wojsławice)
Autor: Marek Malczewski
Najstarszą cukrownią w regionie zamojskim była cukrownia Nieledew. Przed rokiem 1905 zbudowała sieć kolei cukrowniczych do Wojsławic i Podhorców. Początkowo była to linia konna.

WCZORAJ I DZIŚ – Nakło nad Notecią
Autor: M. Adamski

ARCHIWUM TABORU – Wagon zbiornikowy 2-osiowy CWL26
Autor: Paweł Terczyński

ALBUM STACJI – Stacja Stryków
Autor: Piotr Czerny
Stacja w Strykowie położona jest na historycznej linii Kolei Warszawsko-Kaliskiej. Budynek dworcowy jest nieczynny, kursują tu dwie pary pociągów pasażerskich na dobę. W związku z budową autostrady A2 ożywił się jednak ruch towarowy.

ABC KOLEI – Oznaczanie normalnotorowych parowozów i tendrów cz.2
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Jan Paweł II i Benedykt XVI – motywy papieskie, Północne Borneo, Pociągiem do Zug

MIEJSKIE TORY – Poznańskie tramwaje gospodarcze
Autor: Tomasz Gieżyński
W każdym przedsiębiorstwie tramwajowym część przejazdów jest używana w celach wewnętrznych, do których można zaliczyć odśnieżanie, szlifowanie szyn, holowanie. W większych systemach liczba wagonów specjalnych sięga często kilkudziesięciu.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Hadze
Autor: Winicjusz Drozdowski
Holenderska Haga licząca niespełna 500 tysięcy mieszkańców jest ważnym ośrodkiem życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Nie ma tu wprawdzie metra, ale jest bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń tramwajowych i autobusowych. Istotną rolę odgrywa też kolej oraz zintegrowany z tramwajami system lekkiej kolei aglomeracyjnej.

MAKIETA – W Zwolakowie
Autor: Leszek Lewiński

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii ST44
Autor: Arkadiusz Lubka
Kilka lat temu pojawiła się na rynku kolejna miniatura lokomotywy serii M62. Dla polskich modelarzy było to znaczące wydarzenie, gdyż dzięki niemu doczekali się pierwszego modelu lokomotywy spalinowej w barwach PKP.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka, Ryszard Pyssa
Polskie nowości H0 – Norymberga 2007