kwiecień 2006

sk-04-06

AKTUALNOŚCI – Pierwszy prywatny pociąg pasażerski?
Autor: Jakub Halor
Wizyta dwuczłonowego zespołu spalinowego SA132-002 na Górnym Śląsku stała się wielkim wydarzeniem medialnym. Pod hasłem „pierwszy prywatny pociąg pasażerski” promocję rozpoczęła Kolej Nadwiślańska.

REPORTAŻ – Parowozownia Wolsztyn
Autor: Dariusz Gulowaty
Wolsztyn to najbardziej znane miłośnikom kolei z całego świata miasto w Polsce, a to za sprawą czynnej jeszcze parowozowni. Parowozy regularnie obsługują rozkładowe pociągi pasażerskie. Ważnym zadaniem jest również wzbogacanie kolekcji taboru historycznego, zabytkowego zaplecza oraz rozbudowa pomieszczeń muzealnych.

NASZ PORTRET – Parowóz serii Tp3
Autor: Paweł Terczyński
Przełom XIX i XX wieku obfitował w szereg doniosłych wynalazków, które przyczyniły się do żywiołowego rozwoju kolei na świecie. W konstrukcji lokomotyw szczególnego znaczenia nabrało zastosowanie pary przegrzanej do napędu silnika, otwierając drogę do dalszego wzrostu osiągów i poprawy sprawności termicznej. W roku 1898 pierwsza tego typu lokomotywa opuściła bramy szczecińskiego producenta.

WĄSKIE TORY – Barwy Lxd2
Autor: Michał Zajfert
Malowanie taboru stanowi interesującą dziedzinę badań dla historyków kolejnictwa. Zagadnieniu temu nie zawsze poświęcano uwagę we współczesnych publikacjach, a urzędowe materiały źródłowe rzadko zachowywały się „dla potomności”. Lokomotywy serii Lxd2 dla odbiorców w Polsce dostarczane były z Rumunii.

ZAPOMNIANE LINIE – Olecko – Kruklanki
Autor: Marcin Wojtkiewicz
Wycieczka 43-kilometrowym szlakiem z Olecka do Kruklanek stanowi uzupełnienie dotychczasowych wędrówek wokół byłego węzła kolejowego w Węgorzewie.

STATYSTYKA – Pojazdy trakcyjne w 2002 roku cz.2
Autor: Oprac. red.

KOLEJ W ŚWIECIE – Kolej zębata Ribes – Núria
Autor: Mike Bent
Hiszpania mimo tego, że jest jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie, nigdy nie posiadała wielu kolei zębatych i kolei terenowo-liniowych. W tak dużym kraju wybudowano zaledwie trzy takie kolejki i jedną zębatą linię tramwajową. Do dnia dzisiejszego funkcjonują dwie kolejki, a tylko jedna z nich działa nieprzerwanie od czasu jej inauguracji 75 lat temu.

KOLEJ W ŚWIECIE – Kolej zębata Ribes – Núria
Autor: Mike Bent
Hiszpania mimo tego, że jest jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie, nigdy nie posiadała wielu kolei zębatych i kolei terenowo-liniowych. W tak dużym kraju wybudowano zaledwie trzy takie kolejki i jedną zębatą linię tramwajową. Do dnia dzisiejszego funkcjonują dwie kolejki, a tylko jedna z nich działa nieprzerwanie od czasu jej inauguracji 75 lat temu.

POLSKIE STACJE – ŁÓDŹ ŻABIENIEC
Autor: Krzysztof Mikołajczyk
Obiekty stacji Łódź Żabieniec, zbudowanej od podstaw w okresie rozkwitu gospodarki PRL, nie posiadają żadnych walorów architektonicznych. Nie ma tu lokomotywowni i nie jest to stacja węzłowa. Mimo to jest ona godna uwagi ze względu na rozbudowaną sieć bocznic zakładowych obsługujących dzielnicę przemysłową.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Pocztowa kartka personalizowana. Bałtyk morzem przyjaźni i współpracy. Etiopskie doświadczenia. Koperta firmowa.

ABC KOLEI – Socjolekt kolejowy cz.7
Autor: Opr. red.

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna czteroosiowa typu 419Ra
Autor: Paweł Terczyński

MIEJSKIE TORY – Tramwaj hybrydowy
Autor: Grzegorz Fedoryński
Tramwaje Warszawskie podjęły prace badawcze nad konstrukcją umożliwiającą poruszanie się pojazdu elektrycznego bez sieci trakcyjnej. Bodźcem do tych działań było między innymi stanowisko konserwatora zabytków, który nieprzychylnie wypowiadał się o powrocie tramwaju na Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat.

MIEJSKIE TORY – Najpiękniejsze linie tramwajowe w Polsce. Linią 25 z Dąbrowy Górniczej do Wojkowic.
Autor: Ryszard Rusak
Linia nr 25 budowana w latach 50. miała zapewnić wygodny dojazd pracownikom do kilku dużych zakładów przemysłowych. Poprowadzona dość krętą trasą, umożliwia spoglądanie na nietypowy widokowo – urbanistyczny krajobraz.

MAKIETA – Realistyczna makieta na niewielkiej powierzchni – co budować? Cz.3
Autor: Leszek Lewiński
Kontynuacja tematu związanego z układami torowymi stacji wąskotorowych oraz prezentacja schematów stacji: małej węzłowej i dużej stycznej ze stacją normalnotorową.

NOWOŚCI – Norymberga 2006. Polskie nowości.
Autor: Arkadiusz Lubka

KATALOG MODELI – Wagon specjalny typu 425Sa
Autor: Arkadiusz Lubka
Wagon 425Sa – seria Simms, to jedna z dwóch odmian przebudowanych platform typu 426Za, których PKP posiadały w nadmiarze na początku lat 90.

WARSZTAT – Model toalety dworcowej ze stacji Międzychód cz.1
Autor: Tomasz Florczak
Opis techniki budowy budynku – głównie obróbka tworzywa sztucznego, z którego został zbudowany model w skali 1:87.

FORUM
Autor: Opr. red.
Wierzchowo Pomorskie jak przed 61 laty. Księga kotłowa poszukiwana. Dni otwarte Parowozowni Skierniewice.

FIRMA PREZENTUJE – Tabor PKP
Autor: Michał Dembowski
Wagon pasażerski budowy prowizorycznej serii Bti i wagon kierownika pociągu towarowego serii Ft.