kwiecień 2005

sk-04-05

AKTUALNOŚCI – Wagony 1/2 klasy typu 112 At
Autor: Andrzej Etmanowicz

W roku 2004 w niektórych pociągach prowadzonych przez PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o. pojawiły się wagony tzw. „mieszane”, czyli 1 i 2 klasy. Sposób malowania nadaje tym wagonom charakterystyczny wygląd, wyróżniający je spośród innych wagonów spółki.

REPORTAŻ – Kaliningradzkie peregrynacje kolejowe
Autor: Jan Paweł Tryk

Pasjonatom z żelaznych szlaków udało się, mimo wielu przeciwności, zorganizować przejazd wagonem motorowym po wszystkich czynnych szlakach kolejowych Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji. Wrażenia z wyprawy są bardzo pozytywne – obiekty kolejowe lśniły czystością, wszędzie panował porządek a pracownicy kolejowi zawsze nienagannie ubrani.

WĄSKIE TORY – Kolej wąskotorowa Zwierzyniec – Biłgoraj
Autor: Andrzej Tajchert

Wiele linii wąskotorowych, których powstanie utożsamiamy z I wojną światową (i działalnością batalionów wojskowych), w rzeczywistości ma głębszy rodowód. Nieraz był to mariaż istniejących wcześniej kolei gospodarczych z wojennymi potrzebami wojskowych logistyków. Tak powstała również Kolej Zwierzyniecka.

ZAPOMNIANE LINIE – Słobity – Orneta
Autor: Cezary Markiel

Pruskie Koleje Państwowe już w początkach XX w. planowały przedłużenie linii Kętrzyn – Orneta do Słobit. W czasie I wojny światowej projekt odłożono. Wobec zmiany granic zrealizowano pierwotny plan lokalnej linii Słobity – Orneta, ale z przygotowaniem części obiektów inżynierskich pod drugi tor.

ABC KOLEI – Oznaczenia identyfikacyjne wagonów osobowych
Autor: Michał Jerzczyński

Kolejna część publikacji tabel kodów cyfrowych, które mogą pomóc w „rozszyfrowywaniu” oznaczeń wagonów osobowych.

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna czteroosiowa typu 434R
Autor: Paweł Terczyński

Na początku lat 80. w Świdnicy opracowano założenia projektowe nowej generacji wagonów cystern mających spełniać wszystkie wymagania UIC oraz postanowienia przepisów o przewozie materiałów niebezpiecznych. Pierwszym wagonem zbudowanym na rynek krajowy była cysterna typu 434R do przewozu kwasu siarkowego.

KOLEJ W ŚWIECIE – Chińskie parowozy serii QJ
Autor: Maciej Czapkiewicz, Ryszard Rusak

Chiny to praktycznie ostatni kraj na świecie, gdzie nadal eksploatuje się parowozy w ruchu liniowym. Można je spotkać z ciężkimi pociągami na kolejach przemysłowych i prywatnych liniach kolejowych, mających często charakter linii magistralnych. Modne stały się wycieczki dla hobbystów, pragnących uwiecznić te wspaniałe maszyny na swoich fotografiach. Niestety są one cenowo niedostępne dla miłośników z Polski.

STATYSTYKA – Trakcja elektryczna PKP w latach 1961 – 1975
Autor: Paweł Terczyński

Artykuł jest kontynuacją materiału zamieszczonego w Świecie kolei nr 6/2004 pt. „Trakcja elektryczna PKP w latach 1946 – 1960”. U progu lat 60. PKP transportowały ponad 85% ładunków i prawie 70% pasażerów. W opracowywanym wówczas programie perspektywicznym, przewidziano nakłady inwestycyjne na elektryfikację do 1980 r. 5750 km linii kolejowych i skoncentrowanie na nich około 75% pracy przewozowej.

KATASTROFY – 1 Maja w Sierpcu
Autor: Michał Jerczyński

W przeddzień robotniczego święta 1972 roku nikt na stacji i parowozowni Sierpc nie spodziewał się, że na pierwszym planie wkrótce znajdą się zupełnie inne sprawy, niż „radosna i spontaniczna manifestacja ludu pracującego”. Zawiniła drużyna parowozu, ale nikomu z podróżnych nic się poważnego nie stało.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

List numizmatyczny. Prezydent Putin o kolei. Poznajemy kolejowe jedynki.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje obwodu moskiewskiego cz.1 – Tramwaje w Nogińsku
Autor: Piotr Tomasik

Nogińsk przypomina trochę Grudziądz. Niewielkie miasto z linią tramwajową, obsługującą prawie wszystkie najważniejsze miejsca. W promieniach wiosennego słońca robi wrażenie sympatycznej, sennej mieściny.

ŚWIAT MODELI – Polski Model Roku 2004
Autor: Ryszard Pyssa

MAKIETA – Budynki z „pruskiego muru”
Autor: Tadeusz Domagalski

Budynki o konstrukcji „szachulcowej”, potocznie zwanej „murem pruskim”, należą do jednych z efektowniejszych i w związku z tym są często odtwarzane przez modelarzy na makietach. Jednak wykonanie naprawdę dobrego i realistycznego modelu muru pruskiego jest dość trudne. Prezentujemy jeden ze sposobów, umożliwiający uzyskanie efektu najbardziej zgodnego z oryginałem.

KATALOG MODELI – Wagon restauracyjny Bautzen cz.2
Autor: Arkadiusz Lubka

Projekt nowego wagonu restauracyjnego został opracowany na początku lat 80. na zamówienie kolei wschodnioniemieckich. Podobne wyprodukowane dla Polski, użytkownikiem ich stał się WARS. W drugiej połowie lat 90. kilka wagonów pomalowano także dla InterCity.

NOWOŚCI – Norymberga 2005
Autor: Arkadiusz Lubka

FORUM
Autor: Red.

Balt-Military-Expo 2005 Gdańsk. Jaworzyńskie Spotkanie Kolejowe. Starachowicka KW zaprasza. Warszawski Klub Modelarzy Kolejowych. Dni otwarte Parowozowni