kwiecień 2004

sk04-04

AKTUALNOŚCI - Zielone dla kolei
Jacek Jerczyński
Destrukcja transportu szynowego w naszym kraju boli nie tylko miłośników kolei. Kontynuowanie strategii likwidacji pasażerskich połączeń kolejowych oraz przewaga silnych grup interesu popierających transport kołowy przyczyniły się do powołania pozarządowej organizacji pod nazwą Zielona Koalicja Kolejowa. Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze strony Fundacji Batorego.

REPORTAŻ – Na pograniczu cz.2 – granica zachodnia
Ryszard Rusak
W przededniu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej prezentujemy kolejowe przejścia graniczne na zachodniej granicy Polski. Znajduje się tam obecnie 7 przejść granicznych z kolejami DB.

NASZ PORTRET – Lokomotywy parowe Franco i Franco-Crostii
Krzysztof Zintel
Pierwszy prototyp lokomotywy parowej z kotłem konstrukcji inż. Franco zbudowano w Belgii w 1932 roku. Dalszy rozwój konstrukcji podgrzewacza wody utorowały prace drugiego konstruktora inż. Crosti. W ciągu 20 lat wbudowano go w 257 lokomotywach czterech zarządów kolejowych. Liczba ta jest znikoma w porównaniu z tysiącami parowozów zbudowanych na całym świecie w tym samym czasie, jednak zalety tej konstrukcji były znaczące.

WSPOMNIENIA – Dawno temu na linii Bukowa Śl. – Syców
Michał Jerczyński

ZAPOMNIANE LINIE - Bukowa Śląska – Syców
Sławomir Federowicz
Budowa linii Bukowa Śl. – Syców, będącej częścią planowanej rokadowej trasy Brzeg – Syców – Międzybórz Sycowski wzdłuż granicy z II Rzeczpospolitą, została zaplanowana w ramach niemieckiego rządowego programu pomocy gospodarczej dla tzw. prowincji wschodnich.

HISTORIA KOLEI – Lokomotywy EL.100 w Gdyni
Krzysztof Labudda
Koleje Polskie w latach 30. XX wieku przystąpiły do elektryfikacji linii węzła warszawskiego. Do obsługi ruchu pasażerskiego zamierzano nabyć lokomotywy elektryczne i elektryczne zespoły trakcyjne. Dwa pierwsze elektrowozy serii EL.100 zakupione w Wielkiej Brytanii przypłynęły do kraju drogą morską.

WCZORAJ I DZIŚ – Morąg
Bronisław Wilczyński

KOLEJ W ŚWIECIE – Muzeum Kolei Szwedzkich w Gävle
Tomasz Gałka
Położone około 200 km na północ od Sztokholmu miasto Gävle nie należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów. Miłośnicy kolei powinni jednak uwzględnić je w swoich planach turystycznych. Mieści się tu muzeum kolei szwedzkich. Zarówno jego zbiory, jak i sposób ich eksponowania z pewnością zasługują na uwagę.

WĄSKIE TORY – Koleje torfowe firmy HolLas cz.2
Michał Jerczyński, Marek Malczewski
Zakład Produkcyjny nr 1 Budwity. Zakład Produkcyjny nr 2 Józefowo. Zakład Produkcyjny nr 3 Rucianka
Zakład Produkcyjny nr 4 Biedkowo. Zakład Produkcyjny nr 5 Krakulice

STATYSTYKA – Pojazdy trakcyjne w 2001 roku cz.3
Paweł Terczyński

ALBUM STACJI – Gierałtów Wykroty
Sławomir Federowicz
Tytułowa stacja znajduje się na linii Lubań Śląski – Węgliniec. Gierałtów to wieś wzmiankowana już w 1343 roku, natomiast Wykroty znane są z buntu feudalnego w 1646 roku.

ARCHIWUM TABORU – Wagon platforma czteroosiowa typu 436Z
Paweł Terczyński
Wagony typu 436Z zostały zbudowane w latach 1999 – 2000 przez ZNTK Bydgoszcz (obecnie PESA Bydgoszcz) i dostarczone PKP w ilości 150 egzemplarzy.

ABC KOLEI – Budowa parowozu – pompy smarownicze
Maciej Panasiewicz

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
200 lat kolei na świecie. Parowozowe rocznice. W Anglii też koniec
MIEJSKIE TORY – Linia tramwajowa Łódź – Pabianice cz.1
Łukasz Stefańczyk
103 lata temu liczące wówczas 32 tysiące mieszkańców Pabianice połączyła z dziesięciokrotnie ludniejszą Łodzią linia tramwajowa. W ten sposób rozpoczął się bujny rozwój tramwajowej komunikacji podmiejskiej w aglomeracji łódzkiej. Dobrą okazją do przybliżenia dziejów linii Łódź – Pabianice są ostatnie zmiany w obsłudze i zasadach jej funkcjonowania.

MAKIETA – Rozjazdy na makiecie (4)
Leszek Lewiński
Po zaznajomieniu się z geometrią i konstrukcją modelowych rozjazdów oraz po zaprezentowaniu produktów oferowanych przez firmy wytwarzające miniaturowe rozjazdy, kolejny odcinek cyklu został poświęcony wykonaniu połączeń elektrycznych oraz wklejaniu podsypki.

WARSZTAT – Wieża ciśnień
Łukasz Ławicki
Wieże ciśnień są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kolejowego pejzażu. Jako obiekty dominujące w krajobrazie zyskiwały zwykle staranną formę architektoniczną. Również na makietach kolejowych wieże stanowią charakterystyczny i wyróżniający element. Wybór wież typowych dla naszych kolei niestety jest praktycznie żaden, jest jednak oferta dzięki której można swoją makietę ozdobić taką budowlą.

KATALOG MODELI – Wagon sypialny typu Y (1)
Arkadiusz Lubka

NOWOSCI - Norymberga 2004
Arkadiusz Lubka