grudzień 2016

1strOklaSwiKol_12'16zapow

AKTUALNOŚCI  –  Łódź Fabryczna otwarta

Michał Jerczyński

W niedzielę 11 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, oddano do użytku publicznego jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji kolejowych ostatniego ćwierćwiecza – podziemną stację Łódź Fabryczna wraz z odcinkiem linii nr 17 Łódź Fabryczna – Łódź Widzew.

 

NOWY TABOR  –  EN57 Województwa Wielkopolskiego

Dariusz Kalinowski

Do 2008 roku jedynym właścicielem najpopularniejszych w Polsce elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57 była spółka PKP Przewozy Regionalne. W dniu 8.12.2008 r. nastąpiło oddzielenie się spółki od Grupy PKP i podział udziałów dotychczasowego właściciela – PKP S.A. na samorządy wszystkich szesnastu województw. Od tego momentu urzędy marszałkowskie części z nich zaczęły ogłaszać przetargi na zakup używanych jednostek elektrycznych, które po nabyciu poddawano modernizacji i nadawano malaturę zgodną z identyfikacją wizualną danego województwa.

 

KOLEJ W POLSCE  –  Historia lokomotywowni w Węglińcu

Michał Sibilski

Początki wielkiej kolei w niewielkiej, zagubionej pośród lasów miejscowości sięgają jesieni 1841 roku, kiedy inspektor budowlany Manger z Wrocławia wizytował tereny, przez które miała wieść linia kolejowa z Wrocławia do Berlina i Drezna. Początkowo założyciele spółki Kolei Śląsko-Saksońskiej zakładali, że rozgałęzienie szlaków w kierunkach Berlina i Drezna nastąpi w Bolesławcu, skąd szlak w kierunku Berlina powiedzie przez Szprotawę i Żagań do Frankfurtu, a odgałęzienie do Drezna przez Lubań i Zgorzelec. Wspomniana wizyta inspektora budowlanego uwidoczniła spore trudności terenowe na trasie odnogi drezdeńskiej wiedzionej przez Lubań, a ukazała jednocześnie korzyści wynikające z opcji poprowadzenia linii przez Węgliniec, gdzie zaplanowano rozgałęzienie obu tras. Stacja w Węglińcu powstała ostatecznie w czasie budowy linii zrealizowanej przez Kolej Dolnośląsko- Marchijską. Stała się także jedną z pierwszych stacji węzłowych na obecnym terytorium Polski. Otwarcie linii w kierunku Frankfurtu zaplanowano na dzień 1.07.1846 r., jednak nastąpiło ono z pewnym poślizgiem – 1 września, a rok później oddano w całości połączenie Węgliniec – Zgorzelec. Wtedy też rozpoczęła się historia węglinieckiej parowozowni.

 

REPORTAŻ  –  Wakacyjne spotkanie z kolejami norweskimi

Michał Dembowski

Spotkanie miało miejsce nie tyle z całymi kolejami norweskimi, co z pewną szczególną linią -z małej miejscowości Flåm położonej na samym końcu fiordu Aurlands, do leżącej 20 km stąd na wysokości 866 m n.p.m. miejscowości Myrdal, ta zaś jest częścią trasy kolejowej Oslo –Bergen.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Tajlandia – pociągiem przez targ

Filip Faliński

To miejsce kojarzy chyba każdy użytkownik Internetu. Tory kolejowe prowadzą przez sam środek ruchliwego bazaru – kiedy rozlega się gong, sprzedawcy zrywają się ze swoich miejsc i gwałtownie chowają ryby, kalmary, ostrygi, kurczaki, papryczki, ziemniaki, pomidory, duriany (najbardziej śmierdzący owoc świata!), rambutany, ananasy, papaje, cytryny, kawę i kolorowe klapki. Ani kalmary, ani śmierdzące owoce nie mają szans w starciu z pociągiem. W końcu nadjeżdża – pomiędzy straganami pojawia się światło jednostki spalinowej NKF, obsługującej pociąg podmiejski z Ban Laem. Sprzedawcy, kupujący i turyści przywierają do ścian kramów. Wagony przemykają zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów od ich stóp, dłoni, nosów. Dwadzieścia sekund później jest już po wszystkim. Targ powraca do życia i na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od setek tysięcy innych azjatyckich bazarów.

 

WYNALAZKI I PATENTY  –  Pociągi drogowe i drogowo-szynowe cz.2

Krzystof Zintel

Pociągi drogowe opisane w części pierwszej artykułu składały się z ciągnika i pojazdów kołowych (wozów-wagonów) dowolnego typu. Do pojedynczego ciągnika przyczepiano więc wszystko, co trzeba było przetransportować i co miało przynajmniej dwa, częściej cztery koła. W odróżnieniu od nich część pociągów drogowych stanowiła jednolity system ciągnika i wagonów specjalnych, konstrukcyjnie dopasowanych do siebie. Są one tematem drugiej części artykułu. Taki parowy pociąg drogowy pokazuje ilustracja na winiecie. Powodem konstruowania na przełomie XIX i XX wieku tych specjalnych pociągów drogowych, głównie dla wojska w Niemczech, Francji i Austrii, były problemy transportu towarów masowych dla zaopatrzenia oddziałów wojsk do miejsc pozbawionych połączeń koleją żelazną.

 

WĄSKIE TORY – Nostalgia za parą ‘1996

Marek Malczewski

 

WCZORAJ I DZIŚ – Stróże

Ryszard Stankiewicz

Budynek dworca na stacji Stróże powstał według katalogu znormalizowanych projektów najprawdopodobniej wraz budową Galicyjskiej Kolei Transwerslanej w 1884 roku (wcześniej zapewne funkcjonował tu mniejszych rozmiarów obiekt). Podczas kolejnych remontów dworzec stracił niestety większość walorów architektonicznych, zniknęła też wiata peronowa. Obecnie perony są wyłożone betonową kostką, otrzymały nowe wiaty, oznakowanie i tablice informacyjne produkcji KZŁ Bydgoszcz, a budynek dworca został odnowiony.

 

ALBUM STACJI – Mieścisko

Paweł Korcz

Stacja jest zlokalizowana na linii łączącej Janowiec Wielkopolski ze Skokami, którą otwarto 1.10.1905 r. Linia ta stanowiła fragment dłuższego połączenia z Poznania Wschodu do Janowca.

 

MIEJSKIE TORY – Wagony 3G, GT6 i GT8 w Poznaniu (2006 – 2016)

Tomasz Gieżyński

Historię sprowadzanych do Poznania używanych wagonów przegubowych z Amsterdamu, Düsseldorfu i Frankfurtu nad Menem przedstawialiśmy w artykułach opublikowanych w numerach 2/01, 1/02 i 9/06 Świata kolei. Ostatni z nich ukazał się więc 10 lat temu i czas najwyższy zaktualizować nieco stan wiedzy na temat zdemobilizowanych tramwajów z Zachodu. W stolicy Wielkopolski zaszły przez ten czas istotne zmiany organizacyjne i taborowe, ale interesujące nas wozy wciąż stanowią pokaźną część inwentarza poznańskiego MPK.

 

TEST MODELU  –  Lokomotywa Vectron EU46-503 PKP Cargo

Tomasz Mayer

 

WARSZTAT  –  XVI  Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych

Ryszard Pyssa

Kolejny raz modelarze kolejowi spotkali się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas zorganizowanego po raz jedenasty Salonu Modelarstwa Hobby. Tradycyjnie podczas poznańskiej imprezy Polski Związek Modelarzy Kolejowych organizuje Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych, zapraszając do udziału modelarzy z całego kraju.

 

ŚWIAT MODELI  –  HOBBY Poznań 2016

Ryszard Pyssa

Trzynasta edycja targów Hobby, które odbyły się 22–23 października br., nie była wcale pechowa. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza modelarska w kraju zgromadziła piękne makiety i ciekawe kolekcje modeli. Wzorem imprezy w Lipsku poznański salon jest coraz bardziej adresowany do całych rodzin, oferując kreatywną rozrywkę, edukację przez zabawę, a także udział w warsztatach, szkoleniach i pokazach. Dla modelarzy Hobby to przede wszystkim okazja do spotkania w gronie osób o podobnej pasji HOBBY Poznań 2016 oraz wymiany myśli i doświadczeń.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Słowacka Strzała

„Pociąg do torów”

Wesołych świąt!