grudzień 2015

1strOklaSwiKol_12'15tekstyPol

AKTUALNOŚCI – Nowy rozkład jazdy pociągów spółki Przewozy Regionalne

Na podstawie materiałów prasowych Przewozów Regionalnych


NOWA KOLEJ – Nowa linia kolejowa Kraków Gł. – Kraków Lotnisko

Paweł Terczyński

W maju 2006 roku Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie uzyskał – jako pierwsze lotnisko w kraju – połączenie kolejowe z centrum miasta. Przedsięwzięcie to ze wszech miar zasługiwało na miano pionierskiego, także w pejoratywnym odcieniu tego słowa, nie stroniono bowiem od improwizacji tak w zakresie sposobu prowadzenia ruchu, jak w kwestii przygotowania infrastruktury i stosowanego taboru. Regularność kursowania „szynobusów” nie zawsze gwarantowała sprawny przewóz pasażerów, a swobodne manipulowanie taryfą nie stanowiło zachęty do podróży. Wraz z oddaniem do eksploatacji we wrześniu tego roku nowej infrastruktury, o krakowskiej linii lotniskowej możemy mówić – przynajmniej z punktu widzenia pasażera – już tylko w samych superlatywach.


NASZ PORTRET – Zmodernizowane wagony osobowe PKP. Wagony typu 4AM Krzysztof Młodzikowski

Druga część materiału poświęconego wagonom zmodernizowanym w ZNTK Ostrów Wlkp., dotyczy czteroosiowych wagonów typu 4AM. W poprzednim numerze Świata kolei ukazał się artykuł o dwuosiowych i trzyosiowych wagonach typów 2AM i 3AM, a w nim omówiona została historia oraz założenia koncepcji modernizacji „boczniaków” o drewnianej konstrukcji pudła.


HISTORIA KOLEI – Łódź – Warszawa: historia szybkich połączeń kolejowych

Michał Jerczyński

Dobiega końca dziewiąty rok modernizacji 132-kilometrowej trasy kolejowej łączącej Warszawę z Łodzią1. Roboty torowe i zabudowa urządzeń sterowania ruchem zostały zasadniczo ukończone, a skoro od dłuższego czasu inwestor na planszach promocyjnych obiecywał pasażerom koniec katuszy i skrócenie czasu przejazdu między tymi miastami w 2015 roku do 1h 10 m, od nowego rozkładu jazdy 2015/16 pociąg „Uszatek” stał się forpocztą sukcesu. Co prawda to tylko jedna para, a czas jest liczony od Łodzi Widzewa (Łodzi Fabrycznej wciąż nie ma), ale początki zawsze są trudne. Przypominamy, jak 81 lat temu uruchamiano szybkie połączenia Łodzi z Warszawą.


KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi piętrowe KISS produkcji Stadlera cz.1

Ryszard Rusak

Pociągi piętrowe produkcji szwajcarskiej firmy Stadler Rail o nazwie handlowej KISS (Komfortabler Innovativer Spurtstarker S-Bahn-Zug, czyli Komfortowy, Innowacyjny, Szybki Pociąg Podmiejski) to rodzina piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych budowanych od 2010 roku w różnych konfiguracjach. Pierwsze jednostki tego typu zostały zamówione przez koleje szwajcarskie SBB w 2008 roku z przeznaczeniem do obsługi linii podmiejskich. Miało to związek z „nowo” uruchamianą siecią S-Bahn Zürich, na której pociągi miały kursować w takcie 15 minutowym. Była to nowa generacja pociągów dla tego przewoźnika i charakteryzowała się zwiększoną liczbą miejsc, przede wszystkim tych stojących. Jednostki te, oznaczone serią RABe 511, w 2010 roku rozpoczęły obsługę pociągów RegioExpress. W tym samym czasie tym typem pociągu zainteresowały się prywatne spółki oferujące przewozy pasażerskie w Austrii i w Niemczech.


WĄSKIE TORY –  Kolej leśna Dalekie 1915-2015

Mateusz Milkowski

Artykuł proponuje zapoznanie się z historią i przebiegiem zapomnianej dziś kolei leśnej Dalekie. Siedziba wąskotorówki znajdowała się w miejscowości Dalekie – Tartak, w powiecie wyszkowskim, na terenie dzisiejszego województwa mazowieckiego. Warto nieco o niej wspomnieć, gdyż w tym roku przypada setna rocznica wybudowania jej pierwszych odcinków. Sieć została całkowicie rozebrana w latach sześćdziesiątych XX wieku, a transport leśnego surowca przejęły samochody.


REPORTAŻ  –  ZNTK Poznań na ślepym torze

Filip Faliński

Sto czterdzieści lat historii poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego zakończyło się całkowitym upadkiem przedsiębiorstwa. Ciężko podać datę końca ostatecznego. Być może jest to 13 września 2013 roku – w tym dniu teren ZNTK został po raz pierwszy wystawiony na licytację. Ale już wówczas od kilkunastu miesięcy nic nie działo się w opustoszałych halach fabrycznych..


MIEJSKIE TORY – Tramwaje we Francji cz.3

Tomasz Gieżyński

W wiosennych numerach Świata kolei (4 i 5/2015) omówiliśmy kilkanaście systemów tramwajowych we Francji. Kolejność ich prezentacji była chronologiczna – od najdłużej obecnie istniejącego do najnowszego. W kolejnych częściach artykułu przedstawimy ostatnie dziewięć miast, które niedawno zafundowały sobie tramwaj. Wszystkie one charakteryzują się krótkim stażem funkcjonowania i – co za tym idzie – niewielką rozległością sieci tramwajowej, obejmującą jedną lub dwie linie. Tak jak zostało wspomniane na samym początku, stolica Francji zostanie pokazana w ostatniej części materiału, z uwagi na skalę tematu i ogrom informacji.


TEST MODELU  –  Model parowozu Ty2-1082 firmy Roco

Tomasz Mayer

Od 2008 roku austriacka firma Roco ma w swojej ofercie produkcyjnej modele parowozów niemieckiej serii 52, określanej też mianem Kriegslok – lokomotywa wojenna. Była ona bowiem produkowana na potrzeby kolei niemieckich w czasie II wojny światowej. Modele oferowane są w różnych wersjach i z oznaczeniami kolei kilku państw. W bieżącym roku firma ta wprowadziła do produkcji bardzo oczekiwaną przez rodzimych modelarzy miniaturę w oznakowaniu PKP, a od początku sierpnia 2015 roku w sklepach modelarskich dostępne są już modele tego parowozu. Dla wielu kolekcjonerów jest to jeden z najważniejszych parowozów w kolekcji, bowiem reprezentuje on najliczniejszą serię lokomotyw parowych w naszym kraju. Z pośród prawie siedmiu tysięcy wyprodukowanych maszyn tego typu, w Polsce po wojnie pracowało ich ponad 1400.


ŚWIAT MODELI  –  XV Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych

Ryszard Pyssa

Jubileuszowa, XV edycja Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych odbyła się w dniach 17–18 października br. w trakcie odbywającego się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Salonu Modelarstwa Hobby. Wśród uczestników konkursu można było spotkać zarówno modelarzy znanych z poprzednich edycji, jak i osoby stające w konkursowe szranki po raz pierwszy. Tradycyjnie już najwięcej modeli zgłosiło do konkursu środowisko poznańskie.


ŚWIAT MODELI  –  HOBBY Poznań 2015

Ryszard Pyssa

Międzynarodowe Targi Poznańskie każdego roku w październiku zapraszają na rodzinny weekend, oferując kreatywną rozrywkę, edukację przez zabawę, a także udział w warsztatach, szkoleniach i pokazach. Piękne makiety, fantastyczne kolekcje, możliwość spotkania z modelarzami spowodowały, że w dniach 17-18 października br. targi odwiedziła rekordowa liczba ponad 63 tys. osób. Wprawdzie zdecydowaną większość stanowili młodzi miłośnicy rozrywki multimedialnej (równolegle odbywała się PGA), jednak i modelarze, zgromadzeni w hali nr 5, nie narzekali na brak publiczności. Targi Hobby to największa i najbardziej prestiżowa impreza modelarska w kraju, dlatego każdy stara się na niej pokazać.


FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Z kart elektryfikacji kolei polskich

120 lat kina