grudzień 2012

Sk-12-12s

AKTUALNOŚCI –  Otwarcie dworca w Katowicach
Ryszard Rusak
W październiku 2012 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowego dworca w Katowicach. Po blisko dwóch latach budowy przekazano do użytku halę dworcową, jako pierwszą część powstającego tu kompleksu handlowo-usługowego.

NASZ PORTRET – Lokomotywa spalinowa serii SP42
Paweł Terczyński
Rozwój trakcji spalinowej w okresie powojennym napotykał na wiele przeszkód. Wykorzystując doświadczenia zdobyte w pionierskim okresie lat 30., w latach 50. I 60. dokonano jednak znacznego postępu we wdrażaniu tej trakcji w ruchu pasażerskim, chociaż za cenę opóźnienia zmian w obsłudze pracy manewrowej, a zwłaszcza w ruchu towarowym. W 1964 roku trakcja spalinowa wykonała w ruchu pasażerskim około 7,5% pracy liczonej przebiegiem pociągów, ale w przewozach towarowych była jeszcze praktycznie nieobecna.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe 1 klasy standardu Z2 typu Bautzen 91
Andrzej Etmanowicz
Cz.1 Wagony 1 klasy bez klimatyzacji
Wagony typu Bautzen 91 pierwszej klasy z 1991 roku były pierwszymi wagonami standardu Z2 tej klasy produkowanymi seryjnie dla PKP. Wraz z pochodzącymi z tej samej dostawy dwójkami tego standardu stanowiły pokaźny zastrzyk nowoczesnego taboru dla naszych kolei.

ZAPOMNIANE LINIE – Kolej leśna Porażyn – Zdrój
Sławomir Fedorowicz
Wyprawa zapomnianą linią prowadzi śladem leśnej kolei wąskotorowej, wiodącej onegdaj z tartaku w Starym Bukowcu (przy stacji PKP Porażyn) w pobliże leśniczówki Zwierzyniec, leżącej koło miejscowości Zdrój pod Grodziskiem Wielkopolskim.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywa serii 1042/1142 kolei ŐBB
Ryszard Rusak
Pod koniec lat 50. XX wieku znacznie powiększyła się sieć zelektryfikowanych szlaków kolei austriackich ŐBB, które w większości przebiegały przez tereny o bardzo zróżnicowanej rzeźbie. Eksploatowane na nich do tej pory elektryczne pojazdy trakcyjne były w większości konstrukcjami przedwojennymi, przestarzałymi technicznie i w zasadzie nieprzystosowanymi do pracy w tak trudnych warunkach. W celu odnowy parku lokomotyw elektrycznych zbudowano kilka typów odpowiednich pojazdów, ale były to właściwie konstrukcje prototypowe i niezbyt liczne. Stały się one poligonem doświadczalnym do budowy elektrowozu o uniwersalnej charakterystyce, ale przeznaczonego głównie do obsługi szybkich pociągów pasażerskich. Tak powstała konstrukcja maszyn serii 1042/1142, które na wiele lat zdominowały górskie szlaki ŐBB.

WCZORAJ I DZIŚ – Skierniewice
Michał Jerczyński
Obecny gmach dworca w Skierniewicach jest chronologicznie drugim na tej stacji. Jego budowę zakończono w 1874 roku. Bezpośrednim powodem podjęcia tej inwestycji było wypowiedzenie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej użytkowania tzw. dworca cesarskiego przez nowego posiadacza parku pałacowego.

ALBUM STACJI – Glinnik
Michał Jerczyński
Przystanek osobowy i mijanka w Glinniku zostały uruchomione w II połowie 1926 roku dla skrócenia długiego, 15-kilometrowego szlaku Stryków – Zgierz na linii jednotorowej, dawnej Kolei Warszawsko-Kaliskiej.

WĄSKIE TORY  – Parowozy muzealne na tor 1000 mm
Bogdan Pokropiński
Parowóz Tyn6-3636
W 1927 roku kolej Amtsbahn Alsen, znajdująca się na duńskiej wyspie Alsen, zakupiła w zakładach Vulcan w Szczecinie trzy parowozy na parę przegrzaną typu 1Ch2t z kołami napędnymi o średnicy 1000 mm. Po likwidacji tej kolei w 1933 roku, parowozy zostały odkupione przez koleje kołobrzeską i gryficką. Parowóz nr 42 trafił na kolej gryficką, gdzie zachowano jego stary numer inwentarzowy, dodając tylko indeks c (42c). Był to parowóz o numerze fabrycznym 3867.

TRAMWAJE – Tatry KT4Dt w Szczecinie
Paweł Pieńkowski
Pomysł sprowadzenia używanego taboru do Szczecina około 2005 roku był raczej życzeniem niż realnym przedsięwzięciem. Trwały luźne dyskusje a wagony 102Na tymczasem podupadały. Nie pomogła zmiana zajezdni a na remonty generalne zdezelowanych „przegubów” szczecińskiego MZK nie było stać. Problem został w końcu rozwiązany – po jazdach testowych zdecydowano się na zakup używanych wagonów KT4Dt z Berlina.

MIEJSKIE TORY – Miejska komunikacja elektryczna w Kazachstanie
Piotr Tomasik
Republika Kazachstan powstała po upadku ZSRR w 1991 roku. Kazachstan jest dziewiątym pod względem obszaru państwem świata. 85% powierzchni kraju zajmują stepy, pustynie i półpustynie, 10% łańcuchy górskie. Kazachstan posiada bogactwa mineralne, spośród 110 pierwiastków tablicy Mendelejewa na jego terenie znajdują się złoża 99. Silne uprzemysłowienie kraju w drugiej połowie XX wieku połączone z migracją ludności spowodowało, że Kazachstan jest krajem wielonarodowościowym. W czterech miastach republiki (Ałmaty, Pawłodar, Temirtau, Oskemen) funkcjonuje komunikacja tramwajowa.

ORYGINAŁ I MODEL – Modele wagonów pociągu EuroCity „Wawel”
Andrzej Etmanowicz

MAKIETA – IX Salon modelarstwa „HOBBY”
Arkadiusz Lubka
W ostatni weekend października modelarze z całej Polski (i nie tylko) już po raz dziewiąty spotkali się na zorganizowanym w Poznaniu salonie modelarstwa Hobby. Dwie duże hale zostały wypełnione stoiskami wystawowymi, handlowymi, a także makietami kolejowymi.

MAKIETA – Polska Makieta Kolei Wąskotorowej
Michał Izydorczak
Na tegorocznych targach Hobby 2012 po raz pierwszy w historii poznańskiej imprezy modele kolei wąskotorowej w wielkości H0e doczekały się własnej, oddzielnej ekspozycji. Było to możliwe, gdyż w ciągu ostatniego roku powstało szereg nowych modułów oraz modeli, zaś grono modelarzy zajmujących się tą skalą zdecydowanie powiększyło się.

MAKIETA – Lilipucie wąskotorówki na Hobby ‘2012
Marek Malczewski

WARSZTAT – XII Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych
Arkadiusz Lubka
W ramach zorganizowanego po raz dziewiąty Salonu Modelarstwa Hobby w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych. W rywalizacji wzięli udział zarówno modelarze znani z poprzednich edycji, jak i debiutanci.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
150 lat kolei we Włocławku
Profesor Jan Czochralski
Kolej w fotografii
Oplem po torze