grudzień 2010

12-2010

 

AKTUALNOŚCI – Rozkład jazdy 2010/11
Autor: Piotr Skotarczyk
Nowy rozkład jazdy tradycyjnie wchodzi w życie w drugą niedzielę miesiąca. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie serwują przewoźnicy kolejowi.

HISTORIA KOLEI – Skierniewice – Łuków. Zarys dziejów wojskowej linii
Autor: Piotr Gzowski
W lipcu 2010 roku minęło 56 lat od uruchomienia linii kolejowej Skierniewice – Pilawa – Łuków. Rozpatrując jej dzieje dochodzimy do wniosku, że historia kolei żelaznej może być historią regionu, kraju, a nawet części kontynentu. Tak jest, jeżeli powstawanie i funkcjonowanie kolei jest mocno związane z istnieniem i utrwalaniem porządku opartego na ścisłej kontroli państwa. Zwłaszcza gdy jest to państwo satelickie, realizujące narzucone cele o największym priorytecie – tworzenia systemu infrastruktury technicznej w celach strategiczno-wojskowych. Artykuł ma za zadanie przybliżyć ciekawą historię aliansu polityki, wojska i kolejnictwa urzeczywistnionego w postaci stalowego szlaku.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze na PKP wagony 2 klasy z miejscami do leżenia standardu Z2, rodziny 134A (cz.2)
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagony typu 134Ab

WĄSKIE TORY – Sargańska „ósemka”
Autor: Marek Malczewski
Kraje bałkańskie w XIX wieku tworzyły niesamowity tygiel, opanowany przez dwie potęgi ówczesnego świata: Austro-Węgry i Imperium Osmańskie. Mimo różnic politycznych, a nieraz i wrogości narodów wchodzących w skład tych krajów, elity gospodarcze już w latach 70. XIX wieku zaczęły dostrzegać potrzebę stworzenia nowoczesnego systemu transportowego niezależnego od ówczesnych granic politycznych. Jednak rozbieżne interesy poszczególnych mocarstw (oraz utrudnienia geograficzne) przez długie lata skutecznie blokowały urzeczywistnienie budowy linii kolejowej, łączącej tereny austriackie z Serbią.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy typu V 100 kolei DR cz.1
Autor: Ryszard Rusak
Na początku lat 50. XX wieku koleje Deutsche Reichsbahn (DR) eksploatowały niemal wyłącznie lokomotywy parowe. Były to w większości konstrukcje przedwojenne lub budowane podczas wojny konstrukcje uproszczone, które w założeniach miały być eksploatowane tylko przez kilka lat. Najgorsza sytuacja panowała na liniach lokalnych, gdzie dominowały parowozy, z których większość lata świetności miała już za sobą. Tymczasem na szlakach europejskich coraz częściej zaczęły się pojawiać lokomotywy spalinowe, a to za sprawą szwedzkich zakładów NoHAB, które wybudowały na licencji amerykańskiej pierwszy egzemplarz lokomotywy spalinowej dla kolei duńskich DSB. Były to pierwsze europejskie liniowe lokomotywy spalinowe z przekładnią elektryczną budowane na masową 9Niemiec wdrażano wówczas program budowy lokomotyw spalinowych z przekładnią hydrauliczną typu V60 i V200, a jedną z najbardziej prestiżowych konstrukcji był spalinowy zespół trakcyjny typu Vt 11,5 (1957 r.), obsługujący pociągi TransEuropExpress.

KOLEJ W POLSCE – Neony Dworca Głównego we Wrocławiu
Autor: Bogusław Molecki
100 lat temu w Paryżu zaprezentowano publicznie pierwszy neon. Od tego czasu źródła światła oparte o gazy szlachetne znalazły szerokie zastosowanie w reklamie. Szyldy neonowe dzięki ostremu (lecz jednocześnie przyjemnemu dla oka) kolorowemu światłu zyskały również miejsce w systemach informacji pasażerskiej na dworcach. Szczytowy okres rozwoju tej prezentacji przypadł na lata 60. i 70. ubiegłego wieku. Z biegiem lat szyldy neonowe przygasały, pojawiła się również konkurencja w postaci licznych i bezładnie rozmieszczanych kasetonów reklamowych. Przykładem takiej historii może być – obecnie remontowany – wrocławski Dworzec Główny.

WCZORAJ I DZIŚ – Most nad Piekielną Doliną w Polanicy Zdrój
Autor: Filip Karoński
Miłośnikom sudeckich linii kolejowych hasło Piekielna Dolina kojarzy się od razu z jednym z większych obiektów inżynieryjnych na linii 309, zlokalizowanym ponad 1500 metrów za stacją w Polanicy Zdroju. Eksploatację dwuprzęsłowego obiektu, przerzuconego nad wartką Bystrzycą Dusznicką oraz lokalną drogą z Polanicy do Szczytnej, rozpoczęto dokładnie przed 120 laty, gdy oddano do użytku 20-kilometrową linię z Kłodzka do Szczytnej.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Krajowa Wystawa Filatelistyczna i Międzynarodowa Konferencja Naukowa „TRANSPORT 2010” cz.2

MIEJSKIE TORY – Duńskie muzeum tramwajów w Skjoldenæsholm
Autor: Jakub Halor
Zamieszkałe przez 5,5 mln mieszkańców Królestwo Danii jest, jeśli pominiemy wielkość terytoriów zależnych (Grenlandia i Wyspy Owcze), najmniejszym z państw nordyckich. Położenie geograficzne kraju na półwyspach i wyspach oraz gospodarka oparta w znacznym stopniu na rolnictwie i rybołówstwie nie sprzyjały rozwojowi wielkich aglomeracji miejskich. Komunikacja tramwajowa funkcjonowała tylko w trzech największych ośrodkach: Kopenhadze (wraz z przyległymi miejscowościami), Århus oraz Odense. Stolica Danii posiadała bardzo gęstą i rozległą sieć tramwajową, największą ze wszystkich miast Skandynawii.

MAKIETA – Braniewo 2010
Autor: Leszek Lewiński
We wrześniu 2010 r. w Braniewie miała miejsce impreza poświęcona kolejom w tym regionie Polski. Program imprezy obejmował prezentację modułowej makiety kolejowej wielkości H0, niedzielny przejazd pociągu specjalnego na trasie Braniewo – Elbląg – Braniewo oraz konferencję, na której wygłoszono referaty o historii kolei na Warmii oraz o historii, dniu dzisiejszym i przyszłości modelarstwa kolejowego.

MAKIETA – Salon Modelarstwa HOBBY 2010
Autor: Marek Makowski
W październiku 2010 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się siódma edycja Salonu Modelarstwa HOBBY 2010.

WARSZTAT – X Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych
Autor: Arkadiusz Lubka
W ramach Salonu Modelarstwa HOBBY 2010 w październiku 2010 w Poznaniu zorganizowane zostały jubileuszowe, dziesiąte Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych. Tradycyjnie były one okazją do skonfrontowania prac czołówki polskich modelarzy kolejowych.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości