grudzień 2008

sk-12-08

AKTUALNOŚCI – Trudna droga do reaktywacji…

Autor: Grzegorz Kotlarz
Po ośmiu latach przerwy i z opóźnieniem ponad dwumiesięcznym, ponownie uruchomiono regularną komunikację pasażerską na odcinku Bydgoszcz Wschód – Chełmża.

NASZ PORTRET – Parowóz serii Tr20
Autor: Tomasz Roszak
Zakończenie w 1918 roku wielkiej wojny światowej postawiło przed polskim rządem trudne zadanie zjednoczenia kraju, jego odbudowę i aktywację gospodarczą. Zrealizowanie tych celów było możliwe dzięki priorytetowemu potraktowaniu tematu restytucji transportu kolejowego. Szczególnie symboliczną rolę w tej strategii odegrał parowóz Tr20.

HISTORIA KOLEI – Kolej w przedwojennych Kutach
Autor: Marcin Przegiętka
Przez wiele lat polskie inwestycje komunikacyjne na Kresach Wschodnich ograniczały się do odbudowy zniszczeń powstałych podczas I wojny światowej. Niewielkie miasto uzdrowiskowe Kuty nad granicą rumuńską nie miało połączenia kolejowego. Aby takie połączenie powstało, wystarczyło zbudować krótką linię kolejową z mostem na granicznym Czeremoszu. Ten właśnie most był świadkiem wyjazdu władz Drugiej Rzeczpospolitej w czasie kampanii wrześniowej.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze na PKP wagony 1 klasy z przedziałami „business class” standardu Z2 typu 145Ab i standardu Z1 typu 145Ac
Autor: Andrzej Etmanowicz
W pierwszej połowie lat 90. rozpoczęto dostawy dla PKP nowoczesnych wagonów standardu Z, początkowo z importu, później w coraz większym zakresie w oparciu o konstrukcje krajowe. Pozwoliło to wreszcie na utworzenie w Polsce sieci połączeń pociągami o wysokim standardzie kategorii Inter City, łączących Warszawę z dużymi miastami w kraju.

KOLEJ W ŚWIECIE – Muzeum parowozów w Çamlik (Turcja)
Autor: Tomasz Gałka
Turcja to kraj zabytków i aby się o tym przekonać, wystarczy otworzyć pierwszy lepszy folder biura podróży. Muzeum parowozów, z jego dużą różnorodnością eksponatów pochodzących z sześciu krajów, to prawdziwa gratka dla miłośników kolei – warto o nim pamiętać przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów.

WĄSKIE TORY – Z rodzinnego albumu
Autor: Bolesław Suszka
Z rodzinnego albumu autora pochodzą fotografie kolei wąskotorowych wykonane na froncie wschodnim I wojny światowej. Jego ojciec został w 1915 roku powołany do służby w armii pruskiej, w pułku stacjonującym w Magdeburgu.

ZAPOMNIANE LINIE – Kolej leśna Nurzec-Stacja
Autor: Michał Jerczyński
Bogatą część historii kolejnictwa stworzyły koleje przemysłowe przeznaczone do transportu technologicznego, wśród których swym rozpowszechnieniem i długością wyróżniały się wąskotorowe koleje leśne. Kolejna proponowana wędrówka prowadzi trasą dawnej kolei leśnej w Nurcu-Stacji, która przetrwała aż do początku 1973 roku, stanowiąc fragment większego systemu kolejek w tym kompleksie leśnym.

KATASTROFY – Barwałd Średni 1944
Autor: Andrzej Nowakowski
W listopadzie 2004 skromnym obeliskiem upamiętniono tragiczne w skutkach zderzenie czołowe dwóch pociągów. W wyniku tej katastrofy zginęło co najmniej 60 osób a liczbę rannych oceniono na 130.

ALBUM STACJI – Mielno Koszalińskie
Autor: Paweł Korcz
Stacja Mielno Koszalińskie powstała wraz z uruchomieniem w 1905 roku linii kolejowej z Mścic leżących na trasie Koszalin – Kołobrzeg otwartej w 1899 roku. Budowa linii wiązała się ze wzrostem popularności tej nadmorskiej miejscowości pod względem turystycznym.

ABC KOLEI – Nowe zasady znakowania wagonów cz.2
Autor: Michał Jerczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
150 lat kolei w Rzeszowie. Koleje Wyspy Bożego Narodzenia

MIEJSKIE TORY – Zakończenie eksploatacji liniowej wagonów typu 102Na w GOP
Autor: Jakub Halor
Po 40 latach spędzonych w służbie górnośląskiej komunikacji tramwajowej, z regularnej eksploatacji zostały wyłączone wagony serii 102N. Symboliczne pożegnanie miało miejsce podczas trwającej 10 godzin imprezy, w czasie której dwa zachowane liniowe wagony tego typu pokonały liczącą 150 km trasę poprzez miasta aglomeracji. Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

MAKIETA
Autor: Leszek Lewiński
Salon Modelarstwa „Hobby” Poznań, 18-19 października 2008 r.

WARSZTAT – VIII Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych
Autor: Arkadiusz Lubka

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii 060DA CFR
Autor: Arkadiusz Lubka
W sprzedaży pojawił się długo oczekiwany model lokomotywy spalinowej serii 060DA przedstawiający wariant fabryczny tego pojazdu. Według zapewnień producenta, możemy się rychło spodziewać modelu w malowaniu PKP.

KATALOG MODELI – Wagon węglarka budowy amerykańskiej
Autor: Arkadiusz Lubka
Po wypowiedzeniu wojny Niemcom przez Stany Zjednoczone w 1917 roku, wysłane na wojnę wojska amerykańskie zostały wyposażone w dużą liczbę taboru kolejowego, zbudowanego w rekordowo krótkim czasie, z uwzględnieniem norm kolei europejskich.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości