grudzień 2007

sk-12-07

 

AKTUALNOŚCI – PKP CARGO odnawia park lokomotyw
Autor: Paweł Terczyński

REPORTAŻ – Tabor na TRAKO 2007 – Zespoły trakcyjne i wagony
Autor: Jacek Goździewicz
Na tegorocznych targach TRAKO swoje najnowsze osiągnięcia w technice i technologii prezentowało ponad 350 wystawców z 17 krajów. Wśród prezentowanego taboru znalazł się wagon sterowniczy piętrowy do pociągów zmiennokierunkowych. Dostawę tego typu wagonów zamówiły Koleje Mazowieckie. Można było się również zapoznać z taborem po modernizacji dla spółek z Grupy PKP oraz poznać tramwaj typu 118N – Puma.

NOWA KOLEJ – Lokomotywa spalinowa typu 311D
Autor: Paweł Terczyński
Lokomotywa spalinowa oznaczona symbolem typu 311D jest przebudowaną przez zakłady Newag SA w Nowym Sączu radziecką lokomotywą M62/ST44. Została zaprojektowana i wykonana przy ścisłej współpracy z General Electric. Zaprezentowano ją podczas tegorocznych targów Trako.

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich cz.3. Gdańska Kolej Dojazdowa
Autor: Roman Witkowski
W pierwszych dwóch częściach opracowania przedstawione zostały początki i przedwojenne dzieje kolei wąskotorowych na Żuławach. Kolejny artykuł prezentuje pracę Gdańskiej Kolei Dojazdowej pod zarządem PKP oraz jej dzieje najnowsze.

REPORTAŻ – Jak most koleją wędrował
Autor: Przemysław Maćkowiak
Od września do końca listopada 2007 roku prowadzono w Poznaniu nietypową i wyjątkową operację. Z wykorzystaniem technik transportu kolejowego przemieszczono o około kilometr zabytkowe przęsło mostu św. Rocha z Zagórza na miejsce odbudowywanej historycznej przeprawy cybińskiej.

HISTORIA KOLEI – Towarowa kolej linowa Bukowa Góra
Autor: Marek Malczewski
Koleje linowe były popularnym środkiem transportu stosowanym w górnictwie, a okazjonalnie – w leśnictwie. Używano ich głównie tam, gdzie trasa przewozu biegła w trudnych warunkach terenowych lub przecinała liczne przeszkody terenowe. Na przykładzie kolei linowej Bukowa Góra koło Lubania Śl. można zapoznać się ze szczegółami technicznymi tej ciekawej konstrukcji.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi dużych prędkości w Niemczech cz.2
Autor: Ryszard Rusak
Koncepcja pociągów ICE-1 była wzorowana częściowo na francuskich pociągach TGV. Po zjednoczeniu Niemiec i powołaniu nowego przewoźnika, przystąpiono do budowy linii dużych prędkości, a na trasy wyruszył pociąg prototypowy.

STATYSTYKA – Pojazdy trakcyjne PKP w 2003 roku cz.2
Autor: Paweł Terczyński

ZAPOMNIANE LINIE – Leszno – Góra Śląska
Autor: Sławomir Fedorowicz
Prezentowana linia należała do grupy prywatnych kolei trzeciorzędnych (Kleinbahn) i stanowiła fragment Kolejki Leszno – Góra Śl. – Ścinawa SA. O jej likwidacji przesądziły pośrednio zmiany granic po I wojnie światowej.

ALBUM STACJI – Nowe Drezdenko
Autor: Paweł Korcz
Linia Krzyż – Kostrzyn wybudowana w połowie XIX w., na której powstała stacja Nowe Drezdenko, do roku 1945 była linią magistralną, ważną w systemie transportowym Prus a później Niemiec. Po zakończeniu II wojny światowej jej znaczenie spadło, ale parametry techniczne linii pozostały wysokie.

KATASTROFY – Batorówka 1962
Autor: Michał Jerczyński
Tragiczna katastrofa sprzed lat została upamiętniona tablicą pamiątkową w miejscu, gdzie zginęło w październikową noc wielu pasażerów dwóch pociągów pospiesznych relacji Zebrzydowice – Warszawa oraz z Warszawy do Budapesztu.

ARCHIWUM TABORU – Wagon kubłowy typu 413S
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Piękno kolei. 328 ton w zębach. Zimowe impresje cz.1.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje Uralu cz. 1
Autor: Tomasz Gieżyński, Marcin Stiasny
Rosja posiada wciąż ponad 60 przedsiębiorstw tramwajowych, mimo częstych w tym rejonie świata tendencji do likwidacji miejskiego transportu szynowego. To, co dziś istnieje i funkcjonuje, niebawem może stać się przeszłością. Warto więc zapoznać się z dzisiejszym stanem sieci tramwajowych w miastach położonych w okolicy lub wręcz bezpośrednio na granicy Europy i Azji.

MAKIETA – Świat Małej Kolei – TRAKO 2007
Autor: Jarosław Kozłowski
Kolejowi hobbyści zapełnili swoimi eksponatami antresolę hali wystawienniczej, organizowanych co dwa lata, Międzynarodowych Targów TRAKO w Gdańsku. Mała kolej to przede wszystkim modele, ale również zbiory fanatyków historii kolei, fotografów, kolekcjonerów. To także producenci modeli oraz sklepy handlujące modelami, akcesoriami do budowy makiet, narzędziami i materiałami przydatnymi w modelarstwie.

MAKIETA – IV salon modelarstwa HOBBY
Autor: Arkadiusz Lubka, Ryszard Pyssa
Pod koniec października w Poznaniu odbyła się czwarta edycja salonu modelarstwa Hobby. Spośród przeróżnych działów modelarstwa, na kolejowe przeznaczono największą powierzchnię wystawienniczą a makiety i kolekcje miniatur kolejowych zajmowały eksponowane miejsce.

WARSZTAT – VII Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych
Autor: Arkadiusz Lubka
Podczas salonu modelarstwa Hobby w Poznaniu, dzięki kolejnej edycji Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych, modelarze mieli okazję skonfrontować swoje dokonania z kolegami.

NOWOŚCI – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka