grudzień 2006

sk-12-06

AKTUALNOŚCI – 25 lat TGV – kiedy koleje dużych prędkości w Polsce?
Autor: Jan Raczyński
Pierwsze pociągi TGV wyruszyły na trasę z Paryża do Lyonu w 1981 roku. Obecnie francuskie szybkie pociągi osiągają prędkość do 300 km/h. TGV to była całkiem nowa jakość. Podwojenie prędkości, nowy tabor czy przejazd wzdłuż autostrady, gdzie najszybsze i najdroższe samochody były wyprzedzane przez nowy pociąg z szybkością strzały. Ważne i interesujące jest też to, że rozwój sieci TGV ożywiał rozwój kolei regionalnych.

NOWA KOLEJ – Szansa dla szybkiej kolei miejskiej Tychy – Katowice – Sosnowiec
Autor: Jakub Halor
Miejska komunikacja autobusowa, która przejęła niemal w całości przewozy na trasie Tychy – Katowice wyczerpuje swoje możliwości. Kursujące co kilka minut autobusy są często przepełnione i utykają w korkach. Szansą jest uruchomienie kolei miejskiej. W pierwszym etapie, który ma być zrealizowany do końca 2008 roku, kolej miejska ma zacząć obsługę linii między nowymi przystankami końcowymi Tychy Lodowisko – Katowice ul. Damrota.

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywy typu V300 w Polsce
Autor: Ryszard Rusak
Od kilku lat możemy w kraju zaobserwować pojazdy różniące się malowaniem, jak i wyglądem od standardów znanych z PKP. Są to lokomotywy i wagony będące własnością prywatnych przewoźników. Należą do nich niemieckie lokomotywy spalinowe serii 231 i 232 znane jako „Ludmiły”.

HISTORIA KOLEI – 150 lat kolei w Rybniku – zarys dziejów linii kolejowej z Raciborza do Katowic
(do 1945 roku)

Autor: Dawid Keller
Jednym z pierwszych prywatnych towarzystw kolejowych na terenie Śląska było Towarzystwo Kolei Wilhelma. Dzięki staraniom jego członków zbudowano linię (1844-1848), która stała się ówcześnie jedną z najważniejszych w państwie pruskim, ze względu na umożliwienie szybkiego przejazdu pomiędzy Berlinem a Wiedniem.

POLSKIE STACJE – Czarnocin
Autor: Michał Jerczyński, Leszek Lewiński
W numerze 8/06 ŚK dział Wczoraj i dziś przedstawił urokliwy drewniany budynek na przystanku Czarnocin. We współczesnym krajobrazie dawnej kongresówki ta misternie zdobiona budowla stanowiła godny uwagi ewenement. Niestety nie zadbano o jej stan techniczny i zewnętrzną prezencję, mimo wpisania do rejestru zabytków. W listopadzie 2006 r. poczekalnię rozebrano i przewieziono do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie ma zostać zrekonstruowana. Pozostaje mieć nadzieję, że murowana strażnica przejazdowa na stacji Czarnocin, również wpisana do rejestru zabytków, oprze się skutecznie niemocy urzędników i sile wandali.

ZAPOMNIANE LINIE – Kętrzyńska Kolej Wąskotorowa, cz. południowa
Autor: Andrzej Olesiak
Głównym zadaniem budowanej kolejki wąskotorowej był wywóz płodów rolnych z okolicznych majątków. Pierwsze dwie linie południowe oddano do ruchu w 1898 roku. Część północną budowano stopniowo do roku 1917. II wojna światowa i w konsekwencji wyludnienie terenu spowodowały, że odbudowano zaledwie fragment części południowej. Rok 1971 to ostateczne zamknięcie ruchu i rozbiórka.

KOLEJ W ŚWIECIE – Budowa linii dużych prędkości w Belgii i Holandii cz.1
Autor: Marek Graff
Sukces pociągów dużych prędkości we Francji zachęcił inne kraje europejskie do rozwoju tych linii na własnym terenie. Do Londynu kursuje TGV Eurostar a do Brukseli, Amsterdamu czy Kolonii – TGV Thalys. Budowa linii dużych prędkości (300 km/h) nie jest łatwa ani tania. Problemem są różne systemy zasilania sieci trakcyjnej w poszczególnych krajach czy odmienne przepisy dotyczące ruchu pociągów.

WĄSKIE TORY – Jubileusz jindřichohradeckiej kolei wąskotorowej
Autor: Michał Izydorczak
W tym roku swoje 100-lecie obchodziła linia wąskotorowa Jindřichův Hradec – Obrataň. Jest to jedna z trzech linii kolejowych użytku publicznego o prześwicie 760 mm jakie pozostały dziś w Czechach. Z okazji jubileuszu zorganizowano specjalne obchody, na które przybyli miłośnicy kolejki również z zagranicy. Nie brakowało polskich akcentów.

WCZORAJ I DZIŚ – Pożegnanie z wiaduktem
Autor: Michał Jerczyński
W II Rzeczpospolitej priorytetem było wybudowanie (uzupełnienie) bezpośredniego połączenia Warszawy z Poznaniem oraz Zagłębia z portem w Gdańsku. W związku z tym linia Łódź Widzew – Kutno stanowiła jedną z pierwszych inwestycji kolejowych. Jeden z wybudowanych wiaduktów na trasie do Brzezin nie wytrzymał wzrastającego ruchu samochodowego – zaczął pękać. 80-letnią budowlę postanowiono wyburzyć metodą minerską.

ARCHIWUM TABORU – Wagon pojemnikowy typu 401S
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Tsunami 2004. 70 lat „szklanego pociągu”. Wolsztynowi przybył konkurent. Datownik z pomysłem.

MIEJSKIE TORY – Najpiękniejsze linie tramwajowe Polski: 18 Bytom – Ruda Śląska
Autor: Jakub Halor
W 1951 roku utworzono dwa miasta wydzielone z powiatu katowickiego: Nowy Bytom i Rudę. Osiem lat później zostały połączone, tworząc dzisiejszą Rudę Śląską. W historyczną architekturę miasta doskonale wpisują się jednotorowe linie tramwajowe. Poprowadzone zostały konsekwentnie wschodnią stroną jezdni w strefach śródmiejskich. Dzisiejsza trasa „osiemnastki” przebiega po odcinkach trzech historycznych linii.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Nordhausen
Autor: Tomasz Gieżyński
Nordhausen to niewielkie miasteczko, liczące zaledwie 43 tys. mieszkańców. Sieć tramwajowa została w nim zbudowana od razu jako elektryczna. Są tu dwie linie miejskiego tramwaju wąskotorowego oraz jedna podmiejska, wykorzystująca specjalnie zbudowane połączenie z siecią kolei wąskotorowych w Górach Harzu, o której można poczytać w numerach 8-10/06 ŚK.

WARSZTAT – Oświetlenie modeli lokomotyw cz.2
Autor: Roman Kozak
Wielu modelarzy poszukuje sposobu na oświetlenie swoich modeli pojazdów szynowych, szczególnie tych przerobionych na wersję PKP. Proponujemy omówienie wykonania imitacji reflektorów z lustrami dla modeli lokomotyw PKP.

MAKIETA – III Salon Modelarstwa „HOBBY”
Autor: Arkadiusz Lubka
Salon Modelarstwa „Hobby” odbył się już po raz trzeci pod koniec października w Poznaniu. Wśród wystawców znaleźli się oczywiście także polscy modelarze kolejowi prezentujący swoje makiety.

ŚWIAT MODELI – VI Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych
Autor: Arkadiusz Lubka

FIRMA PREZENTUJE – Wagony towarowe PKP – kryty, platforma, węglarka
Autor: Michał Dembowski

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości