grudzień 2004

sk-12-04
 

Z armaty do wróbla
Autor: red.

Swoiste represje stosowane wobec osób fotografujących kolej wywołały szeroki odzew Czytelników. Wypowiedział się również rzecznik prasowy KWP w Krakowie, tłumacząc przesadną reakcję policji przypominającą strzelanie „z armaty do wróbla”.

AKTUALNOŚCI – Nowy rozkład jazdy PKP Intercity
Autor: Karol Trammer

Nowa kategoria pociągów pospiesznych InterRegion, wagony z miejscami do siedzenia w Nocnych Ekspresach – to główne nowości w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity.

NOWA KOLEJ – Tabor kolejowy na targach InnoTrans 2004
Autor: Andrzej Harassek

Na Targach prezentowano wiele ciekawych pojazdów. Oprócz znanych nam producentów jak Alstom (spalinowy Coradia Lint) czy Bombardier (3-członowy skład Talent w wersji z napędem elektrycznym), pokazano również tabor mniej znanych.w naszej części świata firm np. koreański dwuczęściowy pojazd poruszający się na poduszce magnetycznej przeznaczony dla komunikacji miejskiej.

NASZ PORTRET – Parowóz serii TKt1
Autor: Roman Witkowski

Tuż przed I wojną światową wzrosło zapotrzebowanie na parowozy przeznaczone do prowadzenia pociągów towarowych krótkich relacji w większych aglomeracjach miejskich. Wybudowano parowozy oznaczone serią T14. Po II wojnie PKP przyjęły na stan 82 maszyny, które na przełomie lat 1946/1947 oznaczono numerami TKt1-1…80. Obecnie parowóz tego typu, pieczołowicie odrestaurowany można podziwiać w skansenie w Chabówce.

KOLEJ W POLSCE – 30 lat Centralnej Magistrali Kolejowej
Autor: Marcin Wysocki

Problemy z zaopatrzeniem stolicy w węgiel kamienny z Zagłębia Dąbrowskiego były dyżurnym tematem już na początku XX wieku. Nie pomogło zwiększenie przepustowości istniejących linii. Po II wojnie światowej nastąpił wzrost wydobycia węgla i jego zużycia. Decyzję o budowie nowej linii podjęto pod koniec lat 60. Przewidziano przystosowanie projektowanej linii od początku do kursowania pociągów pasażerskich z prędkościami 200-250 km/h. Obecnie ta najnowocześniejsza w Polsce linia, jest też poligonem doświadczalnym dla wdrażania techniki prowadzenia ruchu pociągów z prędkościami do 250 km/h.

ZAPOMNIANE LINIE – (Toruń Pn. -) Olek – Unisław Pomorski cz.1
Autor: Filip Karoński

Współczesny miłośnik kolei często nie obejdzie się bez samochodu. Właśnie z myślą o zmotoryzowanych przygotowany został opis trasy, ukazującej pozostałości po zlikwidowanej przed kilkunastu laty lokalnej linii z Torunia PN. do Chełmna.

KOLEJ W ŚWIECIE – Stubaitalbahn
Autor: Ryszard Rusak

Kolej lokalna Stubaitalbahn należy dziś do nielicznych ocalałych kolejek wąskotorowych, zbudowanych w Tyrolu, należącym do ówczesnej Monarchii Austro-Węgierskiej. Mimo iż kursuje po niej tabor typowo tramwajowy, to nadal zachowała status kolei.

KATASROFY – Tragiczny Sylwester w Głownie
Autor: Maciej Wielgus

Przyczyny katastrofy, która wydarzyła się w 1972 roku pozostaną niewyjaśnione. Nie wiadomo dlaczego maszynista parowozu obciążonego siedmioma wagonami przy czerwonym świetle wjechał na szlak…

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe w okręgu starachowickim
Autor: Michał Zajfert

Historia rozwoju kolei wąskotorowych w okolicach Starachowic jest interesującym przykładem ewolucji lokalnego systemu transportowego. Pierwotną jego rolą, charakterystyczną dla kolei przemysłowych, był transport rudy żelaza i obsługa procesów technologicznych w zakładzie metalurgicznym. Później system ten przejął działalność typową dla kolei leśnych, a w latach 50. minionego wieku dołączyła do tego linia użytku publicznego. Tak powstał oryginalny, choć krótkotrwały konglomerat kolei leśnych, kopalnianych i PKP.

STATYSTYKA – Lokomotywy Starachowickiej KD
Autor: Michał Zajfert

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy hopper-dozator typu 411Vb
Autor: Paweł Terczyński

Wagony samowyładowcze typu hopper-dozator znajdują zastosowanie przede wszystkim przy pracach związanych z utrzymaniem nawierzchni. Służą do przewozu kamienia, a szczególna konstrukcja umożliwia dozowany rozładunek. Znaczna część produkowanych najpierw w Zastalu, potem w Konstalu wagonów przeznaczona była na eksport.

ABC KOLEI – Budowa parowozu – hamulec
Autor: Maciej Panasiewicz

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

W świątecznym nastroju. 200 lat kolei na świecie.

MIEJSKIE TORY – 30 lat seryjnej produkcji tramwajów generacji 105N
Autor: Tomasz Gieżyński

Prototyp wagonu 105N powstał w 1973 roku. W listopadzie następnego roku ruszyła seryjna produkcja tej najliczniejszej w historii polskiej komunikacji rodziny tramwajów. Obecnie w Polsce tramwaje tej generacji można spotkać na wszystkich sieciach tramwajowych. Od pierwszej połowy lat 90. rozpoczęto naprawy główne połączone z modernizacjami, choć sprowadzają się one najczęściej do wymiany i unowocześnienia komponentów najbardziej widocznych dla pasażera.

MAKIETA – Salon modelarstwa „HOBBY”
Autor: Ryszard Pyssa

W październiku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz pierwszy odbył się salon modelarstwa „Hobby”. Organizatorzy postarali się o dodatkowe atrakcje np. w zaimprowizowanej salce można było obejrzeć filmy o tematyce modelarskiej i kolejowej. Na terenach targowych prezentował się czynny parowóz Ol49 z olsztyńskiej parowozowni.

WARSZTAT – IV Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych
Autor: Ryszard Pyssa

Podczas trwania Salonu Modelarskiego w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Modeli Kolejowych. W październiku tego roku odbędą się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2005 w Gdańsku, podczas których zorganizowane zostaną V Mistrzostwa. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału.

TEST MODELU – Parowóz towarowy serii Tr11
Autor: Arkadiusz Lubka

Do obsługi pociągów pospiesznych na bardzo trudnej trasie kolejowej przez przełęcz Arlberg w Alpach Austriackich zaprojektowano nowy parowóz o czterech osiach napędnych. Na większą skalę lokomotywy te produkowano do roku 1919, a podobny typ do 1921 dla kolei czechosłowackich. Po I wojnie światowej, pod polskim zarządem znalazła się duża ilość parowozów obu serii, pod oznaczeniem Tr11.

KATALOG MODELI – Wagon cysterna typu 450R
Autor: Arkadiusz Lubka

Czteroosiowa cysterna do przewozu lekkich produktów naftowych została skonstruowana w koncernie Alstom. W latach 90. wagony tego typu wg zmodernizowanego projektu produkowano również w Konstalu oraz ZNTK Ostróda.

NOWOŚCI MODELARSKIE – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka

FIRMA PREZENTUJE – Elektrowóz kolei austriackich serii 1100.1 w wersji kolei niemieckich DRG – seria E 89
Autor: Michał Dembowski

Lokomotywa serii 1100.1 powstała na zamówienie kolei austriackich w latach 20. Za wzór do ich konstrukcji posłużyły wcześniejsze lokomotywy kolei szwajcarskich. Po „anschlusie” Austrii przez hitlerowskie Niemcy, maszyny te otrzymały oznaczenie kolei niemieckich – E 89.