czerwiec 2018

1numer 06-18-okładka

AKTUALNOŚCI  – „Lato z Parowozami”

Paweł Korcz

Tradycyjnie 1 czerwca, w Dniu Dziecka spółka PKP Cargo S.A. zainaugurowała cykl imprez kolejowych pod hasłem Lato z Parowozami, adresowanych zwłaszcza do dzieci i młodzieży. Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście sierpniowa Parowozjada, ale warto skorzystać również z innych wydarzeń, organizowanych przez PKP Cargo we współpracy z organizacjami miłośników kolei i samorządami. Informacje na www.latozparowozami.pl  

 

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Wałbrzych Główny (2)

Michał Sibilski

Pierwsze połączenie kolejowe miasto Wałbrzych uzyskało w marcu 1853 r. W kolejnych trzech dekadach powstał węzeł kolejowy wzniesiony na terenie obecnej stacji Wałbrzych Główny i to właśnie tu powstała parowozownia przeznaczona jako zaplecze techniczne lokomotyw obsługujących trasy Śląskiej Kolei Górskiej. Pierwsze elektrowozy ET21 przydzielono do wałbrzyskiej lokomotywowni w listopadzie 1966 roku. Już niedługo potem, bo na początku 1969 roku wszystkie lokomotywy ET21 wpisane na stan tej jednostki zostały przekazane do Brochowa, a do Wałbrzycha ponownie przypisano je dopiero w 1976 roku. Sytuacja ta była spowodowana niewystarczającym jeszcze zapleczem naprawczym lokomotywowni, które dopiero w połowie lat siedemdziesiątych przeszło szereg modernizacji pod kątem utrzymania trakcji elektrycznej.  

 

HISTORIA KOLEI – Historia kolei palestyńskich i izraelskich

Alon Siton (Izrael, Netanja), tłumaczenie Paweł Szulc

 

WCZORAJ I DZIŚ – Węgliniec

Michał Jerczyński

Pierwsze budynki dworcowe, budowane w Europie Środkowej w połowie XIX wieku, wyraź- nie nawiązywały do wzorców architektury pałacowej (dworzec/Bahnhof to wszak „dwór kolejowy”), stąd dominacja klasycyzmu. A że najwspanialsze pałace ucharakteryzowywano na zamki z różnych epok historycznych, to i najważniejsze dworce kolejowe często uzyskiwały formy architektury obronnej – wieże, blankowania itp. W 1846 roku Węgliniec był, mimo położenia wśród rozległych kompleksów leśnych, jedną z ważniejszych stacji na Śląsku (tu rozgałęziały się linie Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej z Wrocławia do Berlina i Zgorzelca), a zatem zbudowany wówczas dworzec był monumentalną, historyzującą bryłą.

 

ZAPOMNIANE LINIE – Przewóz – Sanice – granica państwa

Michał Jerczyński

W kategorii „zapomnianych linii” przemierzaliśmy już starotorza po stalowych szlakach rozebranych wiele lat temu, których ślady zacierają się tak w ludzkiej pamięci, jak i w naturze. Z naszymi Autorami wędrowaliśmy też po liniach, gdzie jeszcze leżą tory, ale decyzje administracyjne skazały je na unicestwienie, dokonujące się najpierw nieuprawnionymi rękami, a potem już w majestacie prawa. Tym razem zapraszamy do wędrówki linią, która formalnie istnieje, a nawet ma znaczenie państwowe i obronne, ale o której swego czasu zapomniał… właściciel.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Niemieckie elektrowozy wielosystemowe serii E 320/E 344/E 310/E 410 i 182.2 (1)

Ryszard Rusak

Na początku lat 60. XX wieku na kolejach niemieckich Deutsche Bundesbahn pojawiły się pierwsze elektrowozy, które mogły być zasilane z dwóch różnych systemów napięciowych stosowanych na pograniczu niemiecko-francuskim. Były to maszyny serii E 320, E 344 i E 310/E 410, których liczba była nieznaczna i ze względu na duże różnice konstrukcyjne, szczególnie wyposażenia elektrycznego, stanowiły one właściwie poligon doświadczalny w doborze najlepszych rozwiązań technicznych. Później zostały sklasyfikowane jako serie 181.0 i 181.1 i dopiero na początku lat 70. XX wieku DB zdecydowały o zamówieniu partii 25 lokomotyw dwusystemowych oznaczonych serią 181.2, które przeznaczono do obsługi pociągów międzynarodowych na zelektryfikowanych liniach w kierunku Francji i Luksemburga. Mimo, że liczba tych pojazdów nie była duża w porównaniu do innych serii lokomotyw DB, to odegrały one ogromną rolę nie tylko w rozwoju konstrukcji elektrowozów wielosystemowych, ale także przyczyniły się do zwiększenia ruchu pasażerskiego w regionach przygranicznych z wykorzystaniem nowych koncepcji jego organizacji.

 

WĄSKIE TORY – Modernizacja Kolei Parkowej Maltanka

Marek Malczewski

Kolej Parkowa Maltanka jest jedną z bardziej pracowitych kolei wąskotorowych w Polsce. W sezonie ‘2017 przewiozła 125 749 pasażerów, wykonując pracę przewozową blisko 13 tysięcy pociągokilometrów. Ze względu na wcześniejsze zakończenie sezonu (pociągi kursowały od 28 kwietnia do 17 września 2017) jest to wynik trochę niższy od średniej, jednak i tak czyni to Maltankę trzecią wśród polskich kolei wąskotorowych pod względem liczby przewiezionych pasażerów.

 

MIEJSKIE TORY – Wagony typu N8C w Gdańsku. Część 1 – oryginalne wagony z Dortmundu
Krystian Jacobson
W 2018 roku minie 43 rocznica wprowadzenia do eksploatacji pierwszych wagonów generacji Stadtbahnwagen M. Dla wielu osób konstrukcja ta była tylko nudną, bardzo ustandaryzowaną wersją tramwaju, który miał zastąpić dotychczas eksploatowane wagony na terenie ówczesnej RFN. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się ona bardzo ciekawa. Wagony generacji M zaliczają się do pierwszych przedstawicieli pojazdów określanych jako Stadtbahnwagen, które koncepcyjnie i konstrukcyjnie są swoistym etapem przejściowym między wcześniej budowanymi tramwajami a nowymi konstrukcjami dla rozwijanych i projektowanych wówczas sieci tramwaju szybkiego.

 

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Wagony typu EUROFIMA (2)

Andrzej Etmanowicz

W poprzednim numerze omówiona została historia organizacji i prototypów wagonów określanych później jako tzw. typ Eurofima. Tym razem prezentujemy całą rodzinę tych wagonów złożoną z 500 pojazdów oraz ich modele.

 

TEST MODELU – Lokomotywa elektryczna EU46-504 PKP Cargo firmy Roco

Tomasz Mayer

Na przełomie października i listopada 2017 firma Roco wprowadziła do sprzedaży model w wielkości H0 wielosystemowej lokomotywy elektrycznej typu Vectron w barwach największego polskiego przewoźnika towarowego – firmy PKP Cargo. Pierwsze egzemplarze tych elektrowozów trafiły do przewoźnika na początku 2016 roku, a obecnie PKP Cargo eksploatuje już wszystkie 15 zamówionych lokomotyw. Przeznaczone są one do prowadzenia pociągów rozpoczynających bieg w Polsce i zmierzających do celu na terenie Niemiec, Austrii, w Czechach, na Słowacji oraz na Węgrzech. Lokomotywy oznaczone numerami 013, 014 i 015 zostały dopuszczone dodatkowo do jazdy na terenie Holandii.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Nowości 2017

Był taki kraj…