czerwiec 2017

AKTUALNOŚCI  –  Powrót pary w Wolsztynie

Paweł Korcz

Dnia 15 maja 2017 roku po trzech latach przerwy przywrócono kursowanie pociągów pasażerskich prowadzonych trakcją parową w węźle wolsztyńskim. Stało się to dzięki utworzonej Instytucji Kultury pod nazwą „Parowozownia Wolsztyn”. Rozkład jazdy przewiduje w dni robocze obsługę przez parowozy dwóch par połączeń na trasie Wolsztyn – Leszno oraz w soboty dwóch par na trasie Wolsztyn – Poznań.

KOLEJ W POLSCE – Wznowienie elektryfikacji w Polsce

Andrzej Massel

Elektryfikacja polskich kolei przebiegała z różnym natężeniem przez kilkadziesiąt lat. Wszystko zaczęło się w grudniu 1936 roku, kiedy rozpoczęto ruch trakcją elektryczną na pierwszych odcinkach Warszawskiego Węzła Kolejowego. Ostatnie (jak dotychczas) większe elektryfikacje dotyczyły odcinków linii Kłodzko – Międzylesie (w maju 1994 roku) oraz Olsztyn – Bogaczewo – Elbląg (w grudniu 1994 roku). Obecnie można mówić o trwającym procesie powtórnej elektryfikacji, gdyż podczas modernizacji głównych linii kolejowych budowana jest nowa sieć trakcyjna, a zasadniczej przebudowie ulega system jej zasilania.

HISTORIA KOLEI –  Orient Express (2)

Paweł Szulc

Po zakończeniu I wojny światowej zwycięzcy zaproponowali nową linię słynnego Orient Expressu. Trasa miała omijać Niemcy. Nowa linia okrążała Alpy od południa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie powstał tunel Simplon. Budowano go w południowozachodniej Szwajcarii i po siedmiu latach pracy oddano do użytku w 1906 roku. Miał długość blisko 20 km i był wówczas najdłuższym tunelem kolejowym na świecie. Dzięki jego otwarciu, już od 1906 roku z Paryża do Mediolanu kursował pociąg o nazwie Simplon Express. W 1919 roku zaproponowano nowe, dłuższe połączenie kolejowe: Simplon Orient Express (SOE).

POLSKIE STACJE – Węzeł kolejowy Jasło. Powstanie i funkcjonowanie do 1914 roku

Tomasz Machowski

Przedstawienie w majowym numerze „Świata Kolei” opracowania modelu nieistniejącego już dziś budynku dworcowego w Jaśle można potraktować jako dobrą okazję do krótkiego zaprezentowania procesu kształtowania się i pierwszych trzech dekad funkcjonowania tamtejszego węzła kolejowego. Tym bardziej, że to właśnie okres przed I wojną światową najmocniej wpłynął na jego obecny kształt, nawet mimo upływu przeszło stu lat.

KOLEJ W ŚWIECIE – Cztery pory roku na kolei Rhätische Bahn (cz.2-lato)

Ryszard Rusak

Okres letni na szwajcarskiej kolei wąskotorowej Rhätische Bahn to okres wzmożonych przewozów pasażerskich. Do tego niewielkiego kraju przyjeżdżają turyści z odległych krańców świata, którzy spędzają tu swój urlop. Do obowiązkowego programu ich pobytu należy przejażdżka dwoma najsłynniejszymi pociągami świata: Glacier Express i Bernina Express. Lato to również okres częstych przejazdów pociągów specjalnych, zestawionych z historycznego taboru. Nierzadko są to pociągi w trakcji wielokrotnej.

ZAPOMNIANE LINIE – Pierwsza stacja kolejowa w Niemczy

Sławomir Fedorowicz

Pewne odcinki linii kolejowych istnieją w relacjach ustnych i źródłach pisanych od lat, ale ich lokalizacja jest okryta mgłą tajemnicy. Wiemy, że były, ale za bardzo nie wiadomo gdzie iść, żeby je znaleźć. Dotyczy to również fragmentu dawnej linii w Niemczy. Wspominana jest przez niektórych mieszkańców, po raz pierwszy wspomniał o niej A. Scheer w opracowaniu Zapomniane linie kolejowe w województwie wałbrzyskim (Rocznik Świdnicki 1984, s.51), ale nikt nie potrafi wskazać, którędy biegła.

WCZORAJ I DZIŚ – Most na rzece Łódce

Michał Jerczyński

Most na rzece Łódce powstał w 1902 roku w trakcie budowy szerokotorowej linii Warszawa – Łódź – Kalisz Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

WĄSKIE TORY – Kolejki gruzowe w Warszawie (2)

Bogdan Pokropiński

W poprzednim numerze Świata kolei zaprezentowaliśmy działalność pierwszej kolei gruzowej uruchomionej w 1943 roku przez okupanta do likwidacji resztek domów pozostałych na terenie dawnego getta po jego pacyfikacji. Działalność tamtej kolei przerwał wybuch Powstania Warszawskiego. Kolejne takie koleje powstawały w 1945 roku, a ich celem było uprzątnięcie zwałów gruzu będących głównie wynikiem popowstańczej akcji niszczenia miasta przez Niemców. Przypominamy, że użyta w tekście numeracja kolejek jest numeracją umowną nadaną przez Autora dla ich rozróżnienia i nie ma żadnego odzwierciedlenia w oficjalnych dokumentach!

MIEJSKIE TORY – Zmodernizowane wagony 105Ng/2015 w Szczecinie

Paweł Pieńkowski

Oznaczenie TS 105Ng/2015 to symbol zastosowany dla 12 wagonów rodziny 105N, które w ramach unijnego dofinansowania zostały zmodernizowane własnym sumptem przez spółkę Tramwaje Szczecińskie na przełomie lat 2015 i 2016. Operacja ta stała się ewenementem w dobie pozbywania się hurtowo przez przewoźnika pojazdów rodem z chorzowskiego Konstalu, których w służbie liniowej zostało raptem sześć sztuk.

MIEJSKIE TORY – Imiona tramwajów

Piotr Tomasik

Oznaczenie TS 105Ng/2015 to symbol zastosowany dla 12 wagonów rodziny 105N, które w

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Wagony bagażowe serii Pw4ge/Dg(s)(e) kolei DR

Andrzej Etmanowicz

Wagony bagażowe wschodnioniemieckich kolei Deutsche Reichsbahn (DR) serii Pw4ge, późn. Dg(s)(e), po przejęciu przez DB AG oznaczone jako Dg950/Dgs950.1 należą do grupy tzw. Modernisierungswagen, powstałych w wyniku modernizacji wagonów budowy przedwojennej, a później w oparciu o ich rozwiązania budowanych już jako całkowicie nowe. Na polskich torach pojawiały się one zarówno w rejonach przygranicznych, jak również w połączeniach międzynarodowych. W artykule przedstawiamy historię tego typu wagonów oraz ich modele H0.

TEST MODELU  –  Lokomotywa S200-282 DB Schenker Rail Polska firmy Piko

Tomasz Mayer

Pod koniec listopada ubiegłego roku firma Piko wprowadziła do sprzedaży kolejną już odmianę wykonania modelu lokomotywy spalinowej serii T669. Po raz pierwszy jest ona miniaturą w barwach przewoźnika na co dzień spotykanego w Polsce – firmy DB Schenker Rail Polska (aktualna nazwa to DB Cargo Polska).

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

„Orient Express” dla najmłodszych

„XXL” na wąskim torze