czerwiec 2012

Sk-06-12

 

AKTUALNOŚCI –  Otwarcie przystanku i linii kolejowej do stacji Warszawa Lotnisko Chopina
Marek Graff
Pierwszego czerwca 2012 roku nastąpiło oficjalne przekazanie stacji Warszawa Lotnisko Chopina, która jest częścią Terminalu II. Ze względu na przepisy bezpieczeństwa dla stacji i linii kolejowych znajdujących się w pobliżu lotnisk, nowa stacja znalazła się w tunelu, podobnie jak wspomniana linia.

POLSKIE STACJE – Zespół dworca towarowego i stacji Kraków Główny Zachodni
Dominik Lulewicz
Zrealizowane w latach 1909-15 rozszerzenie granic Krakowa pozwoliło miastu stać się ośrodkiem metropolitalnym. Powiększeniu terytorium towarzyszyły przemiany infrastrukturalne. Jedną z najpilniejszych potrzeb stała się modernizacja niezbyt wydolnego węzła kolejowego. Uwolnienie dworca osobowego od uciążliwego ruchu towarowego zaprzątało głowy kolejowych decydentów od końca XIX wieku. Okazja ku temu nadarzyła się w roku 1906, kiedy to w dzielnicy Krowodrza zrealizowano jeden z najnowocześniejszych dworców towarowych w Cesarstwie Austrowęgierskim. Artykuł jest próbą nakreślenia dziejów tego unikatowego zespołu oraz jednoczesnego zwrócenia uwagi na jego wyjątkowe (dziś zagrożone potencjalnymi wyburzeniami) walory historyczno-urbanistyczne.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe typu Görlitz 90 na PKP
Andrzej Etmanowicz
Cz.2 Wagony z klimatyzacją oraz przedziałem dla osób niepełnosprawnych

KOLEJ W ŚWIECIE – Wiosenna gala parowozów Severn Valley Railway
Ryszard Rusak
Severn Valley Railway to jedna z najbardziej j znanych kolei muzealnych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na świecie. Linia o długości 16 mil jest usytuowana na pograniczu dwóch hrabstw w środkowo-zachodniej Anglii. Jest szczególną gratką dla fanów parowozów, ponieważ corocznie są tu urządzane różnego rodzaju festyny pod nazwą Steam Gala, które przyciągają setki fotografujących miłośników kolei. Również miłośnicy trakcji spalinowej nie będą zawiedzeni, bowiem muzeum posiada w swoich zbiorach czynne eksponaty, dla których także są organizowane specjalne imprezy.

ZAPOMNIANE LINIE – Korekta Wschodniopruskiej Kolei Południowej pod Starymi Juchami
Marcin Przegiętka
Nieraz się zdarza, że już w czasie budowy linii kolejowej konieczna jest zmiana jej przebiegu, gdy siły natury okazują się potężniejsze niż człowiek. Taka sytuacja miała miejsce przed 144 laty w okolicy Starych Juch, w czasie budowy linii Królewiec – Ełk.

NOWA KOLEJ – Lokomotywy PKP w barwach Euro 2012
Ryszard Rusak
Z okazji mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 na 20 lokomotywach PKP Intercity pojawiły się okolicznościowe dekoracje promujące to wydarzenie. Szesnaście lokomotyw nosi barwy narodowe poszczególnych państw-uczestników mistrzostw, na których dodatkowo umieszczono hasło całego projektu „Kolej Porusza Kobiców”, przetłumaczone na język danego kraju. Na pozostałych czterech lokomotywach umieszczono wizerunki polskich stadionów, które będą areną piłkarskich zmagań.

NASZ PORTRET  – Wąskotorowe wagony spalinowe z Zakładów Ostrowieckich
Bogdan Pokropiński
Część 2 – losy powojenne jednokierunkowych wagonów dwuosiowych

TRAMWAJE  –  Wagony N8C-NF w Gdańsku
Krystian Jacobson
Gdańska sieć tramwajowa przez wiele lat była kojarzona z dwoma rzeczami – fatalnym stanem torowisk i taboru oraz całkowitą hegemonią wagonów typu 105N i pochodnych, które stanowiły przez przeszło dziewięć lat 100% taboru liniowego. W 2004 roku rozpoczęto rozmowy z niemiecką firmą będącą przewoźnikiem tramwajowym w Dortmundzie, na temat zakupu wszystkich posiadanych przez tę firmę dwukierunkowych, przegubowych, ośmioosiowych wagonów typu N8C.

MIEJSKIE TORY – Na peryferiach komunikacji szynowej
Marcin Stiasny
Co to jest tramwaj? Na tak postawione pytanie każdy czytelnik węsząc podstęp lekko się uśmiechnie i wyrecytuje, że jest to pojazd szynowy napędzany silnikiem elektrycznym, wykorzystywany w komunikacji miejskiej. I wiele się nie pomyli. Ponad 99% systemów tramwajowych odpowiada tej definicji, a czternaście polskich sieci eksploatujących klasyczne tramwaje wręcz pasuje do niej idealnie.
Rozmaite lokalne potrzeby i uwarunkowania niejednokrotnie stawiały przed inżynierami zadania budowy systemów komunikacyjnych, które przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań nie spełniałyby oczekiwanych wymagań. Umiejętne łączenie najbardziej pożądanych cech różnych środków transportu czy też lepsze wykorzystywanie istniejącej infrastruktury doprowadziły do powstania wielu systemów łączących cechy tramwaju i kolei czy też tramwaju i metra, wymykających się jednoznacznym zasadom klasyfikacji. Wszystkie one łatwo jednak wpisują się w definicję komunikacji szynowej. Gdzie więc kryje się ten jeden procent?

WARSZTAT – Waloryzacja wagonu kubłowego przez wykonanie nowych poręczy z drutu stalowego
Tomasz Florczak
W modelach taboru kolejowego często występują imitacje wszelkiego rodzaju poręczy i uchwytów, które z racji dostępnych technologii wtrysku tworzywa sztucznego przeważnie powstają jako zbyt grube. Artykuł na przykładzie modelu wagonu kubłowego przedstawia, jak w prosty sposób można poprawić wygląd seryjnego modelu. Zaprezentowany jest tu również bardzo prosty, jednak niezbędny przyrząd pomagający wyginać z drutu poręcze o jednakowej długości.

TEST MODELU – Wielosystemowa lokomotywa elektryczna serii 183
Arkadiusz Lubka
Firma Hobbytrain dołączyła do grona producentów mających w swej ofercie modele taboru w barwach polskiego przewoźnika, a debiutuje miniaturą wielosystemowego elektrowozu Husarz w wielkości N. Model tej lokomotywy
i w tej samej wielkości przed rokiem wypuścił już Fleischmann. Jak na jego tle wypada wyrób Hobbytraina?

NOWOŚCI – Polskie nowości 2012
Arkadiusz Lubka

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Ruchomy pociąg
Największy, najmniejszy
Za dwa lata w Soczi…