czerwiec 2011

611

AKTUALNOŚCI – XVIII (ostatnia?) Parada Parowozów w Wolsztynie
Paweł Korcz
Na początku majowego długiego weekendu, 29 i 30 kwietnia w Wolsztynie odbyła się XVIII Parada Parowozów. Impreza rozpoczęła się w piątkowy wieczór na terenie wolsztyńskiej parowozowni. Dwugodzinne show składało się z trzech części: laserowej animacji na fasadzie budynku, występów akrobatów i cyrkowców oraz spektaklu „Światło, para, dźwięk”. Po zakończeniu pokazów – nocna sesja fotograficzna z wykorzystaniem wszystkich parowozów oraz kolorowych świateł. W sobotę, kiedy szykowano parowozy do parady, chętni mieli możliwość zwiedzenia parowozowni, a na sąsiedniej scenie odbywały się kolejne pokazy i konkursy. Nie zabrakło też, jak co roku, pociągów specjalnych.

NOWY TABOR – Nowe wagony węglarki typu 445W i 452W dla PKP Cargo
Paweł Terczyński
Regres kolejowych przewozów towarowych spowodowany kryzysem już mija i od kilkunastu miesięcy odnotowuje się ponowny stopniowy ich wzrost. Wśród przewożonych ładunków, obok węgla i koksu, coraz większą rolę odgrywają kruszywa wykorzystywane w budownictwie, szczególnie w inwestycjach związanych z rozwojem infrastruktury drogowej i modernizacją linii kolejowych. Jest to dobry znak nie tylko dla przewoźników, lecz także dla producentów taboru, bowiem zwiększone nadanie ładunków będzie wymagać coraz większej liczby wagonów.

WCZORAJ I DZIŚ – Głuchy telefon
Filip Karoński
Głuchy telefon – czyli o tym, jaki był przed ponad stu laty dostęp do źródeł informacji, które zamieszczano potem w prasie. Przed wiekiem przypominało to trochę znaną nam z przedszkola zabawę w głuchy telefon. Relacje były nagminnie przedrukowywane z innych gazet, po drodze każdy redaktor dodał coś od siebie, pomijając już „radosną” twórczość przy tłumaczeniu tychże relacji z innych języków. W odróżnieniu od czasów współczesnych publikowanie tego typu bajek było praktyką niemal codzienną, a nie tylko z okazji 1 kwietnia.

POLSKIE STACJE – Zduńska Wola Karsznice
Grzegorz Kotlarz
Historia stacji w Karsznicach sięga listopada 1930 roku, kiedy uruchomiono pierwszy odcinek tzw. magistrali węglowej – linii zbudowanej w celu transportu węgla kamiennego ze śląskich kopalń do portów Gdańska i Gdyni. Przez kilka dziesięcioleci Karsznice należały do najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce, a w szczytowym okresie lat 70. XX wieku obsługiwały nawet kilkaset pociągów towarowych na dobę. Stacja ta jest jednocześnie namacalnym przykładem upadku transportu kolejowego w Polsce, który nastąpił po zmianach ustrojowych 1989 roku. Dzisiaj, chociaż jej zadania pozostały niezmienione, przestała być tak istotnym węzłem kolejowym, a resztka pozostałych torów w zupełności wystarczy, by obsłużyć obecną liczbę pociągów tranzytowych.

HISTORIA KOLEI – Parowozy wąskotorowe typu Péchôt-Bourdon
Bogdan Pokropiński
W drugiej połowie XIX stulecia armia francuska posiadała dobrze rozwinięte koleje polowe o szerokości 600 mm (systemu Decauville’a) w swoich fortyfikacjach Toul, Metz, Verdun, Epinal, Belfort i wielu innych. Wtedy jeszcze wagony przetaczano przy pomocy trakcji konnej lub małych dwuosiowych parowozów. Te środki trakcyjne były niewystarczające przy przewozie ciężkich dział i próbując temu zaradzić, kapitan artylerii Péchôt wpadł na pomysł zastosowania parowozu o czterech osiach napędnych i zdolnego do pokonywania łuków o małych promieniach.

ZAPOMNIANE LINIE – Otmuchów – Przeworno
Sławomir Fedorowicz
Ta drugorzędna linia kolei państwowych należy do grupy tras, które powstały stosunkowo późno, w ramach pruskiej polityki zwiększania dostępności komunikacyjnej regionów. Obsługiwały one z natury rzeczy okolice generujące mniejsze przewozy ładunków i osób, a tym samym w efekcie zmian stosunków gospodarczych pierwsze utraciły ekonomiczne podstawy bytu. Dodatkową przyczyną zawieszania przewozów był naturalny kres możliwości dalszej, bezinwestycyjnej eksploatacji nawierzchni kolejowej.

REPORTAŻ – Parowozem przez Wielkopolskę
Ryszard Rusak
Była to już siódma edycja imprezy dla miłośników kolei organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Pociąg zestawiono z lokomotywy Ty2-953 ze skansenu w Chabówce i czteroczłonowej „bipy” (wagon serii Bhp z Wielkopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Poznaniu). Tym razem jednak pociąg przekroczył granice Wielkopolski, bowiem celem podróży była stacja Lubsko. Po raz pierwszy też pociąg rozpoczynał bieg poza Wolsztynem, a stacją początkową było Leszno.

WĄSKIE TORY – Nostalgia za parą ‘1991: Opalenicka KD
Marek Malczewski

WĄSKIE TORY – Milicz – reaktywacja
Paweł Korcz
Mimo iż Wrocławska KD nie funkcjonuje już od 20 lat, to pamięć o niej ciągle żyje. Wielkim propagatorem jej powrotu jest Starosta Powiatu Milickiego. Już od 2006 roku prowadził działania, które miały na celu odbudowę odcinka Pracze – Milicz – Bracław oraz budowę infrastruktury turystycznej wokół dawnej trasy kolejki. Swoimi planami zaraził on inne władze samorządowe, ale wkrótce okazało się, że odbudowa całego, ponad 200-kilometrowego odcinka przekracza możliwości finansowe samorządów.

KOLEJ W ŚWIECIE – Rosyjskie pociągi pancerne w Czeczenii cz.2
Zbigniew Tucholski, Paweł Borawski
W pierwszej części artykułu omówiono genezę konstrukcji, budowę i zastosowanie pociągów pancernych w ZSRR oraz ich losy po pieriestrojce. Historia pokazała, że do koncepcji zastosowania tego rodzaju broni na współczesnym polu walki przyszło jeszcze powrócić…

ABC KOLEI – Bibliografia przepisów i instrukcji z zakresu służby mechanicznej PKP wydanych w latach 1919-2001
Zbigniew Tucholski
Przepisy i instrukcje wydane w latach 1919-1939 cz.5

TRAMWAJE – Wagony GT8 w Grudziądzu
Piotr Tomasik
Używane wagony tramwajowe wrosły w krajobraz wielu polskich miast. Wagony te, najczęściej kilkudziesięcioletnie, poprawiały i nadal poprawiają sytuację taborową przedsiębiorstw. Mają opinię bezpieczniejszych i przyjemniejszych dla pasażerów i motorniczych. Kilkuletnia eksploatacja w Polsce wagonów używanych, często przepełnionych, na wyeksploatowanych torowiskach, powoduje że sprowadzane tramwaje „ze stażem” są rozwiązaniem tymczasowym. W części miast, zwłaszcza tych, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nowych pojazdów, nastała konieczność wymiany wyeksploatowanych wagonów na kolejną partię tramwajów używanych. W 2010 roku w MZK Grudziądz wycofano z eksploatacji wozy typu GT6. Ich miejsce zajęły wagony bardzo podobne, jednak nieco dłuższe GT8.

MIEJSKIE TORY – Systemy tramwajowe wokół Moskwy
Walery Tichonow, Piotr Tomasik
W kolejnym odcinku podróży po Rosji prezentowane są sieci tramwajowe położone w promieniu 300 km od Moskwy (poza Nogińskiem). Paradoksalnie sąsiedztwo stolicy nie poprawia sytuacji tramwajów w Jarosławiu, Twerze czy Nogińsku. Często w opisywanych miastach tramwaje traktowane są jako zło konieczne, tymczasem niektóre systemy tramwajowe oddalone o tysiące kilometrów od Moskwy mają się całkiem nieźle. Autor zaprasza na przejażdżkę, mając nadzieję, że nie jest to ostatni kurs.

MAKIETA – Kolejowy mikroświat – powrót do przeszłości
Konrad Tanasiewicz
Decyzja o budowie makiety była w gruncie rzeczy powrotem do fascynacji światem kolei z lat młodości i ówczesnej epoki C.S.H. „:Składnica Harcerska”. Wówczas królowały głównie modele w skali TT, czego przejawem była też ogromna jak na owe czasy makieta pod szkłem w sklepie centralnym C.S.H. w Warszawie. Pamięć o tym, jak wielu z nas „lizało szyby” osłaniające ową makietę odżyła podczas podróży koleją po terenie Szwajcarii, szczególnie wtedy, gdy pociąg jadący wysoko w górach był doskonale widoczny w oknie wagonu w perspektywie ciasnych zakrętów na tle przepięknego krajobrazu Alp.

TEST MODELU – Wielosystemowa lokomotywa elektryczna serii 189
Arkadiusz Lubka
W kwietniu do sklepów trafiła kolejna już miniatura elektrowozu spotykanego współcześnie w regularnej służbie na polskich szlakach, tym razem lokomotywy wielosystemowej typu ES64F4. Pojawienie się tego modelu i to z opisem spółki PKP Intercity może być zaskakujące zważywszy na fakt, że oryginał był przez nią eksploatowany zaledwie przez trzy miesiące, prowadząc jednak najbardziej prestiżowe pociągi klasy EC i EN nawet do Berlina, a tym samym zdążył dość znacząco wpisać się w historię tych połączeń i stąd zapewne decyzja o przygotowaniu opisanego modelu.

WARSZTAT– Oświetlenie modeli wagonów diodami świecącymi
Roman Kozak
Od dziesiątków lat wśród elementów elektronicznych dostępnych w handlu odnajdujemy elektroluminescencyjne diody świecące nazywane diodami LED. W ostatnich latach XX wieku pojawiły się wysokowydajne LED-y świecące białym światłem, które próbują wyprzeć tradycyjne żarówki. Niewątpliwą zaletą półprzewodnikowych źródeł światła jest ich wysoka sprawność i trwałość. Te zalety sprawiają, że ostatnimi laty gwałtownie wzrosło zainteresowanie LED-ami.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Toruński TKh-5564. Tczewska SM03-200. Poczta na Kasprowym Wierchu.