czerwiec 2009

sk-06-09

 

AKTUALNOŚCI – GOP – batalia o komunikację tramwajową trwa
Autor: Jakub Halor
Pasażerowie zlikwidowanej linii tramwajowej na trasie Chorzów – Siemianowice Śl. zmuszeni są od stycznia do korzystania z kłopotliwej komunikacji autobusowej. Jeszcze nie ucichły ich protesty a już pojawiły się zapowiedzi dalszych redukcji komunikacji tramwajowej w miastach GOP.

REPORTAŻ – Parowozem przez Wielkopolskę II
Autor: Tomasz Florczak
W kwietniu tego roku podczas imprezy Parowozem przez Wielkopolskę II pociąg specjalny przebył trasę Wolsztyn – Świątki i z powrotem. Przysłowiowym „gwoździem programu” był przejazd fragmentem starej linii Gorzów Wlkp. – Myślibórz. Skład pociągu stanowiły trzy wagony w malowaniu oliwkowym nawiązującym do stosowanego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku oraz wzorowo utrzymany parowóz. Można było odnieść wrażenie, że czas cofnął się o jakieś 30 lat.

NASZ PORTRET – Wagony rewizyjne serii SR51 i SR52
Autor: Paweł Terczyński, Krzysztof Zintel
W systemie oznakowania spalinowych pojazdów trakcyjnych PKP zarezerwowano symbol „R” wyróżniający wagony o specjalnym przeznaczeniu eksploatacyjnym. W użyciu było kilka serii takich pojazdów, przystosowanych do prac przy utrzymaniu sieci trakcyjnej. Pierwsze spalinowe wagony rewizyjne dla PKP zbudowała firma z Görlitz w dawnej NRD. Wagony te z napędem spalinowym oznaczono symbolami SR51 i SR52.

HISTORIA KOLEI – Linia kolejowa Międzyrzecz – Toporów
Autor: Robert Michalak
Linia kolejowa Międzyrzecz – Toporów była drugorzędną, jednotorową drogą żelazną zbudowaną w celu poprawienia stosunków komunikacyjnych oraz aktywizacji gospodarczej obszarów leśno-rolniczych położonych na pograniczu pruskiej Prowincji Brandenburgia i Prowincji Poznań, pomiędzy Świebodzinem, Międzyrzeczem, Torzymiem a Sulęcinem. Przebieg tej linii miał charakter typowy dla linii lokalnych, optymalnie uwzględniał miejscowe warunki terenowe oraz istniejącą sieć osadniczą. W sierpniu 2009 roku minie równo 100 lat od uroczystego przekazania jej do eksploatacji.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi typu Pendolino cz. 3
Autor: Ryszard Rusak
Po wprowadzeniu do eksploatacji włoskich zespołów ETR 450 wiele zarządów kolejowych zafascynowanych ich możliwościami zaczęło widzieć w nich relatywnie tani sposób na zwiększenie prędkości pociągów. Nie bez znaczenia były udane doświadczenia kolei szwedzkich z elektrycznymi zespołami trakcyjnymi typu X2000. Jednak najbardziej prestiżowym pociągiem, który rozsławił ten typ konstrukcji okazał się włoski zespół trakcyjny ETR 470, stając się niedoścignionym wzorem. Jego mechanizm przechyłu pudła z pewnymi adaptacjami zastosowano w wielu innych pociągach czołowych producentów taboru kolejowego.

WĄSKIE TORY – Nostalgia za parą – Środa ‘1989
Autor: Marek Malczewski
Początek 1989 roku i pierwsze zebranie Zarządu Poznańskiego KMK poświęcone zaplanowaniu działalności na nowy rok. Było już nieomalże pewne, że przygotujemy kolejną imprezę z cyklu „Nostalgia za parą”. Były tylko dwa pytania: gdzie i kiedy.

ZAPOMNIANE LINIE – Bolesławiec Wsch. – Nowa Wieś Grodziska cz.2
Autor: Sławomir Fedorowicz
Wędrujemy odcinkiem Iwiny – Nowa Wieś Grodziska. W numerze 4/09 przemierzyliśmy wraz z autorem połowę linii dawnej Kolejki Bolesławieckiej i dotarliśmy do Iwin. Opis dotyczy stanu z 2008 roku. Na przełomie lat 2008/2009 to, co jeszcze pozostało z nawierzchni zostało na zlecenie PKP SA fizycznie zlikwidowane. Malownicza linia wkroczyła zatem ostatecznie w fazę „zapominania”…

ALBUM STACJI – Biskupice Wielkopolskie
Autor: Paweł Korcz
W latach 1872-1873 wybudowano linię z Poznania do Bydgoszczy, która umożliwiła połączenie Poznania i Wrocławia z Koleją Wschodnią i poprzez nią z Prusami Wschodnimi i Królestwem Polskim. Stację Biskupice Wielkopolskie urządzono na nowej trasie pod Poznaniem, a ruch na niej zapoczątkowano wraz z oddaniem do użytku całej linii.

ABC KOLEI – Bibliografia przepisów i instrukcji kolejowych PKP z zakresu służby kolei wąskotorowych (dojazdowych) zatwierdzonych i wydanych drukiem w latach 1921 – 2000 cz.2
Autor: Zbigniew Tucholski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Krajowa Wystawa Filatelistyczna TRANSPORT-2010. Samolotem i Lux-Torpedą. Wynalazek Siemensa

MIEJSKIE TORY – Przebudowa placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu
Autor: Anna Gajna, Tomasz Korycki, Bogusław Molecki
Plac Grunwaldzki we Wrocławiu od czasów powojennych pozostawał w niemalże niezmienionym kształcie, cały układ drogowo-torowy na skrzyżowaniu niewiele różnił się od założeń z lat 30. ubiegłego wieku. Tymczasem nowa rzeczywistość gospodarcza początku lat 90. przyniosła dynamiczny wzrost ruchu kołowego – kompleksowa przebudowa stała się nieuchronna. Możliwość taka pojawiła się jednak dopiero przy okazji sprzedaży i zabudowy ostatnich wolnych działek w sąsiedztwie.

MAKIETA – Stacja Alt Warnow
Autor: Leszek Lewiński
Za sprawą dwóch niemieckich modelarzy-realistów Polska Makieta Modułowa stała się międzynarodową trasą kolejową, kończącą się na niewielkiej stacyjce o nazwie Alt Warnow. Fani modelarstwa kolejowego mogli ją podziwiać podczas Salonu Modelarstwa Hobby 2008.

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii ST43
Autor: Arkadiusz Lubka
Model rumuńskiej lokomotywy serii 060 DA był już prezentowany na łamach Świata kolei kilkakrotnie, jednak ukazanie się tego modelu po raz pierwszy w barwach PKP jest wystarczającym uzasadnieniem, aby po raz kolejny przyjrzeć mu się bliżej.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele. Wagony rodziny Amz Deutsche Reichsbahn
Autor: Andrzej Etmanowicz
Prezentowany wagon w zamierzeniach ówczesnych kolei wschodnioniemieckich (DR) miał być jednym z ich najbardziej komfortowych pojazdów. Jednak po zbudowaniu zaledwie 40 sztuk produkcję wstrzymano, gdyż w momencie jej rozpoczęcia wagon był już przestarzały a jego konstrukcja nie odpowiadała standardowi Z. Jako „jedynka” serii Amz pojawiał się on jednak w pociągach Euro City łączących Warszawę z Berlinem a potem w pociągach Inter Regio między Wrocławiem i Dreznem.

KATALOG MODELI – Wagon węglarka grupy Klagenfurt
Autor: Arkadiusz Lubka
W 1943 roku rozpoczęto produkcję nowej serii dwuosiowych węglarek. Budowane były w odmianach z pomostem i budką hamulcową oraz bez nich. Po wojnie spora ilość wagonów tej grupy znalazła się na terenie Polski i później, w ramach reparacji wojennych, została włączona do parku taboru PKP.