czerwiec 2008

sk-06-08

POŻEGNANIE
Autor: Dariusz Krakowski
AS fotografii – Andrzej Susicki (1947 – 2007)

AKTALNOŚCI – 2008 czyli lato pod parą
Autor: Marek Malczewski
Od kilku lat w okresie letnim jest wstrzymywana planowa eksploatacja wolsztyńskich parowozów. Na szczęście nie oznacza to, że spotkanie czynnej lokomotywy parowej jest możliwe raczej za zachodnią granicą. Proponujemy krótki, subiektywny przewodnik, ułożony nietypowo – koleje zostały uszeregowane według prawdopodobieństwa spotkania czynnego parowozu.

REPORTAŻ – Wolsztyn 2008
Autor: Jacek Chiżyński
Tegoroczna parada parowozów w Wolsztynie była już 15. z rzędu imprezą, która z roku na rok przyciąga sporą rzeszę miłośników kolei, turystów i mieszkańców miasta.

REPORTAŻ – Obsługa trakcyjna na polsko-czesko-słowackim pograniczu
Autor: Marek Graff, Petr Štefek
Do niedawna polskie lokomotywy mogły wjeżdżać na sieć kolei czeskich jedynie na obszar stacji granicznych, a lokomotywy czeskie gościły także tylko na stacjach granicznych PKP. Od pewnego czasu kolejne polskie lokomotywy otrzymują świadectwa dopuszczenia do ruchu po sieci kolei czeskich i vice versa. Osobnym zagadnieniem jest tabor czeskiej produkcji zakupiony lub wydzierżawiony przez polskich przewoźników prywatnych, wykonujących przewozy po sieci PLK.

WĄSKIE TORY – Ostrołęcka Kolej Wąskotorowa cz.2
Autor: Bogdan Pokropiński
Kolej Ostrołęcka była ostatnią „sześćsetką” eksploatowaną jako kolej publiczna przez PKP, wywodzącą się w prostej linii z wojskowych kolei polowych z czasów I wojny światowej. Inne koleje 600 mm powstały jako koleje samorządowe. Druga część historii Ostrołęckiej Kolei Wąskotorowej przedstawia czasy PRL-u i ostatnie chwile przed likwidacją.

HISTORIA KOLEI – C.K. Uprzywilejowana Kolej Żelazna Lwów – Czerniowce
Autor: Ryszard Stankiewicz

KOLEJ W ŚWIECIE – Pożegnanie pary na Ukrainie
Autor: Christian Ammann
W lutym tego roku ukraińska firma ДЖЕРЕЛО zorganizowała swój ostatni pociąg parowy dla zagranicznych miłośników kolei. Nieoficjalnie docierały informacje o zamierzonym złomowaniu wszystkich sześciu posiadanych przez firmę parowozów, dlatego na pożegnalną jazdę zgłosiło się aż 120 uczestników z różnych stron świata.

KOLEJ W ŚWIECIE – Inlandsbanan
Autor: Wojciech Kolondra
Inlandsbanan oznacza kolej wewnętrzną. Inaczej nazywana jest „Koleją do serca Szwecji”, która pozwoliła na eksploatację bogactw naturalnych kolonizatorom sprzed kilkudziesięciu lat. Dziś linia łącząca Morę z dalekim Gällivare służy przede wszystkim turystom.

ZAPOMNIANE LINIE – Mogilno – Barcin
Autor: Tomasz Gieżyński
Linię miejscowego znaczenia Mogilno – Barcin otwarto w 1912 roku. Poprowadzona przez lekko pofalowany teren Pałuk, miała tylko jedną stację – położone w środku lasu Białobłota. Linia została rozebrana w 1993 roku.

WCZORAJ I DZIŚ – Piotrków Trybunalski
Autor: Michał Jerczyński
Zespół stacji osobowej Piotrków Trybunalski został wpisany do rejestru zabytków w 1995 roku. Dziś stanowi zachowaną najbliżej pierwotnej formy dużą stację „wiedenki”.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Jak to się robi? Pocztowo-kolejowe polonicum. Wytęż wzrok. Spotkanie w Lesznie.

MIEJSKIE TORY – Dokumentaliści dziejów Poznańskiego MPK
Autor: Jan Wojcieszak
W wielu przedsiębiorstwach pracowali i nadal pracują ludzie, których zaangażowanie w dokumentowanie dziejów zatrudniających ich firm, przekraczało normalne obowiązki służbowe. Właśnie dzięki takim osobom stosunkowo dobrze udokumentowane są dzieje poznańskiej komunikacji zbiorowej oraz dzieje MPK w Poznaniu.

MIEJSKIE TORY – Pocztówka z Mołocznego. Najkrótsza linia tramwajowa na świecie czyli tramwajem na plażę
Autor: Marcin Stiasny
Nieopodal brzegu Morza Czarnego leży zagubiona wieś Mołoczne. Główną ciekawostką tego miejsca jest „tramwajczik”, czyli 1,5-kilometrowa linia tramwajowa łącząca miejscowy Pensjonat Brzegowy z plażą. Pensjonat oddzielony od plaży pasmem słonych jezior, służył niegdyś dla wypoczynku lokalnych notabli. Właśnie dla ich wygody wybudowano tę linię tramwajową.

MAKIETA – Spotkanie przy makiecie Rybnik 2008
Autor: Leszek Lewiński
W kwietniu odbyło się drugie spotkanie modelarzy budujących lub kolekcjonujących modele wielkości H0. Zamieszczone fotografie przekonują, że warto spróbować swych sił i dołączyć do grona modelarzy tworzących wspólnie coś, co nazwaliśmy Polską Makietą Modułową w wielkości H0.

MAKIETA – Jak zacząć budowę makiety modułowej cz.3
Autor: Leszek Lewiński
W budowie dwóch pierwszych segmentów doszliśmy do etapu, w którym mamy podtorze przygotowane do ułożenia nawierzchni torowej. Zostały również wklejone kawałki styropianu lub styroduru umożliwiające ukształtowanie terenu wokół niego.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele. Lokomotywy elektryczne dwusystemowe serii 180 kolei DR / DB AG
Autor: Andrzej Etmanowicz
Po dwóch typach wagonów pasażerskich omówionych w tym cyklu w poprzednich numerach Świata kolei, kolejna propozycja to lokomotywa elektryczna ówczesnych wschodnioniemieckich kolei, którą przez wiele lat codziennie można było spotkać na polskich torach w okolicach Rzepina.

KATALOG MODELI – Tramwaj niskopodłogowy NGT6KrII
Autor: Arkadiusz Lubka
W 1997 roku MPK z Krakowa zamówiło w zakładach koncernu Bombardier niskopodłogowe tramwaje jednokierunkowe nowego typu. Następny zakup to wagony zmodyfikowane, w których wyeliminowano mankamenty zauważone podczas eksploatacji pierwszej partii wagonów.

NOWOŚCI – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka