czerwiec 2007

sk-06-07

AKTUALNOŚCI – Polsko-ukraińskie zawirowania z SUW2000
Autor: Andrzej Etmanowicz, Marek Graff
Andrzej Etmanowicz, Marek Graff Od listopada 2006 r. zawieszono kursowanie pociągu „Chełmoński” rel. Kraków – Kijów – Kraków wyposażonego w zestawy kołowe z regulowanym rozstawem kół typu SUW2000. Oba zarządy nie wypowiadają się publicznie na temat przyczyn zaistniałych usterek technicznych.

REPORTAŻ – Parada na 100-lecie Parowozowni Wolsztyn
Autor: Marek Ciesielski
Tegoroczna wolsztyńska parada parowozów była zapowiadana jako wielkie wydarzenie z racji setnej rocznicy powstania parowozowni. Dla uczczenia tego wydarzenia, a także dla urozmaicenia niezmienionej od lat koncepcji parady, w tym roku uroczystości rozłożono na trzy dni, dzięki czemu mogło w nich uczestniczyć ponad 20 tysięcy osób.

HISTORIA KOLEI – 100 lat Parowozowni Wolsztyn
Autor: Andrzej Tomaszewski
Kiedy w 1886 roku kolej żelazna docierała do Wolsztyna, mieszkańcy nie przypuszczali, że ponad 100 lat później parowozy z ostatniej na świecie czynnej parowozowni rozsławią na cały świat ich małą ojczyznę. Na przestrzeni lat burzliwe i niejednokrotnie tragiczne wydarzenia, których świadkiem była parowozownia, złożyły się na jej niezwykłą historię.

NASZ PORTRET – Pierwsze wagony standardu Z2 na PKP
Autor: Andrzej Etmanowicz
Pierwszymi wagonami pasażerskimi 2 klasy odpowiadającymi standardowi Z2 wg karty UIC-567-2, były wagony rodziny 127A.Zostały one wyprodukowane jako prototyp, tylko po jednym egzemplarzu. W porównaniu z masowo produkowanymi dla PKP w tamtych latach wagonami pasażerskimi odpowiadającymi standardowi Y z rodziny wywodzącej się z konstrukcji 104A, stanowiły ogromny krok do przodu tak w dziedzinie konstrukcji wagonu, jak i zwiększeniu komfortu pasażerów.

ZAPOMNIANE LINIE – Janowiec Wlkp. – Skoki
Autor: Tomasz Gieżyński
Omawiana linia powstała w 1905 roku jako ostatnia wychodząca z węzła poznańskiego. W trzy lata później Skoki, za sprawą otwarcia drugiego połączenia Poznań – Bydgoszcz, stały się węzłem. Od tamtej pory trasa z Poznania do Wągrowca stała się ważniejsza i ma to miejsce do dziś. Natomiast trasę ze Skoków do Janowca można włożyć do kategorii „zapomniane”.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy BB 36000 ”Astride” SNCF
Autor: Ryszard Rusak
Wraz z otwarciem tunelu pod kanałem La Manche powstał nowy korytarz transportowy na osi z Wielkiej Brytanii w kierunku południowym i na wschód Europy. Na kolejach francuskich pomyślano wówczas o zakupie lokomotyw w wersji trójsystemowej. Chodziło o opracowanie nowego typu lokomotywy towarowej zdolnej prowadzić całopociągowe składy do większych stacji rozrządowych w Belgii i Luksemburgu, a w przyszłości również do Włoch, bez wymiany pojazdu trakcyjnego na stacjach granicznych. Prototyp nowej lokomotywy zbudowano w Alstomie.

WĄSKIE TORY – Autostrada Berlin – Królewiec i jej koleje budowlane
Autor: Ryszard Burzykowski
Budowa autostrady z Berlina do Królewca jest doskonałym przykładem wykorzystania na szeroką skalę wąskotorowych kolejek polowych. Te najmniejsze wąskotorówki wykonywały gigantyczną wręcz pracę, przemieszczając tysiące ton ziemi, piasku, żwiru i innych materiałów. Dzisiaj dawna autostrada, która technicznie odstaje od współczesnych wymagań, niestety już się rozsypuje. Rozpoczęto jej gruntowną modernizację.

WCZORAJ I DZIŚ – Łódź Fabryczna
Autor: Michał Jerczyński, konsultacja Ryszard Bonisławski
Dworzec stacji Łódź Fabryczna w dwóch wcieleniach – współczesnym i z początku XX wieku prezentowaliśmy już w Śk 12/2003, omawiając wówczas historię przebudowy tego gmachu. Obecnie prezentujemy panoramę stacji od jej zaplecza – magazynów towarowych i lokomotywowni. Już za kilka lat współczesne panoramiczne zdjęcie stanie się dokumentem historii na skutek realizacji śmiałego projektu stworzenia na terenach stacji, nieczynnej elektrociepłowni i przyległych kwartałach zaniedbanych ulic tzw. Nowego Centrum Łodzi. Tory kolejowe miałyby zniknąć pod centrum miasta w tunelu, łączącym dwie główne stacje.

ALBUM STACJI – Krosno Odrzańskie
Autor: Paweł Korcz
Kolej dotarła do Krosna Odrzańskiego w 1870 roku wraz z budową linii Kolei Marchijsko-Poznańskiej z Poznania do Gubina. Znaczenie linii stopniowo rosło: dobudowano drugi tor a w 1913 stacja w Krośnie stała się węzłem. Obecnie odcinek linii z Czerwieńska do Gubina pozostaje w normalnej eksploatacji, pomimo zawieszenia ruchu pasażerskiego.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Międzynarodowy Dzień Dziecka – Będę kolejarzem! Od pary do elektryczności – 40-lecie ostatniego parowozu w Belgii. Galeria malarstwa.

MIEJSKIE TORY –Tramwaje w Doniecku
Autor: Marcin Rechłowicz
Powstanie Doniecka jest silnie związane z działalnością jednego człowieka – angielskiego technika metalurgii, który na brzegu rzeki Kalmius wybudował kuźnicę. Wokół niej wyrosła osada robotnicza, która w ciągu zaledwie 150 lat urosła do ponadmilionowego organizmu miejskiego posiadającego największą sieć tramwajową w Donbasie.

WARSZTAT – Alternatywne napędy do modeli taboru kolejowego
Autor: Tomasz Florczak
Czasami producenci modeli taboru kolejowego zapominają o wyposażeniu swoich produktów w cichy silnik. Na szczęście w ciągu ostatnich lat tendencja wyciszania napędów modeli zmierza ku lepszemu. Problem pojawia się, gdy dysponujemy starym modelem, z którego fabrycznym napędem nie da się już nic lepszego zrobić.

TEST MODELU – Parowóz towarowy serii Tp1
Autor: Arkadiusz Lubka

KATALOG MODELI – Wagon pasażerski 1 kl. typu 127A cz.2
Autor: Andrzej Etmanowicz

MAKIETA – Bytom 2007
Autor: Leszek Lewiński
W kwietniu odbyło się pierwsze „zamknięte” spotkanie modelarzy budujących polską makietę modułową wielkości H0. Imprezę zorganizowano na wzór podobnych spotkań, które odbywają się już od wielu lat w ościennych krajach.