czerwiec 2006

sk-06-06

AKTUALNOŚCI – Polskie piekło
Autor: Marek Malczewski
Tytułowym „polskim piekłem” można nazwać napięcia wokół funkcjonowania kolejek podległych niektórym władzom samorządowym.

NOWA KOLEJ – Elektryczny zespół trakcyjny ED74-01 na pierwszych testach
Autor: Grzegorz Kotlarz
Nowy elektryczny zespół trakcyjny ED74-01 po raz pierwszy wyjechał na szlak w dniu 1 kwietnia 2006 r. Jest to wynik przetargu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego na dostawę jednego zespołu trakcyjnego dla obsługi pociągów regionalnych na odcinku Łódź – Skierniewice. Pierwsze jazdy próbne rozpoczęły się na odcinku Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie.

REPORTAŻ – Wolsztyn 2006
Autor: Jacek Chiżyński
W kwietniowy weekend do Wolsztyna przybyły tłumy miłośników parowozów, spragnionych widoku maszyn buchających parą. Znana parada parowozów odbyła się już po raz trzynasty.

NASZ PORTRET – Wagon ogrzewczy do elektrycznego ogrzewania pociągów pasażerskich 3000 V
Autor: Maciej Kucharski
Dokonane w latach 60. zakupy lokomotyw spalinowych i szersze ich wykorzystanie w ruchu osobowym, spowodowały konieczność stosowania wagonów ogrzewczych, ponieważ pojazdy te nie posiadały urządzeń ogrzewania pociągów. Pojawił się wówczas pomysł racjonalizatorski wagonu energetycznego do ogrzewania składów pociągów osobowych.

KOLEI W POLSCE – Historia kolei w Płocku cz.2
Autor: Marcin Przegiętka
Obydwie powstałe w okresie międzywojennym linie kolejowe docierające do Płocka zbudowano stosunkowo późno i w dodatku jako mniej lub bardziej prowizoryczne. Brakowała mostu na Wiśle i odcinka łączącego stację Płock ze stacją Płock Radziwie.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy typu V 300 kolei DR. Część 1. Lokomotywy serii 130 i 131
Autor: Ryszard Rusak
W roku 1970 do ówczesnej NRD dostarczono pierwsze lokomotywy serii 130, które zapoczątkowały tu erę ciężkich lokomotyw spalinowych. Po ponad 35 latach eksploatacji w ruchu pozostały wyłącznie maszyny serii 232. Można je spotkać również w codziennym ruchu na naszych szlakach w zachodnich regionach przygranicznych.

KATASTROFY – Letnie problemy
Autor: Michał Jerczyński
Pod wpływem letnich upałów może nastąpić nagłe wyboczenie toru np. pod przejeżdżającym pociągiem. Właśnie wyboczenie stało się przyczyną katastrofy na stacji Płyćwia w 1971 roku.

STATYSTYKA – Ostanie parowozy Pomorskiej DOKP
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Socjolekt kolejowy cz.9
Autor: Red.

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy typu 430S
Autor: Paweł Terczyński

ALBUM STACJI – Stacja Płyćwia
Autor: Michał Jerczyński
Płyćwia jest jedną z dwóch stacji urządzonych na odcinku Skierniewice – Koluszki przy budowie linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Lokalizacja wynikała nie ze znaczenia miejscowości, lecz z podziału tego odcinka na szlaki o długości 10-15 km. Jej uruchomienie w pełnym zakresie nastąpiło w ciągu 1846 roku.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Krótka historia poczty na znaczkach dwustronnych. Zostało wspomnienie. Znaczki Bydgoskiej Kolei Powiatowej. Seria „z dymkiem”.

MIEJSKIE TORY – Najpiękniejsze linie tramwajowe w Polsce: 8 Dąbrówka Wielka – Bytom
Autor: Jakub Halor
Linia tramwaju parowego Bytom – Piekary została uruchomiona w 1894 roku. Niespełna 112 lat od tego historycznego wydarzenia, 1 kwietnia 2006 Piekary Śląskie dołączyły do grona polskich miast pozbawionych komunikacji tramwajowej.

ŚWIAT MODELI – Zaginione modele parowozów z Fabloku
Autor: Bolesław Kosowski
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, mimo trudnych warunków, następował stopniowy rozwój gospodarczy. Polski przemysł taboru kolejowego osiągnął dobry poziom europejski i był naszą dumą. Na Wielkiej Wystawie Międzynarodowej w Nowym Jorku zaprezentowano w polskim pawilonie modele parowozów Pt31 i Pm36. 1 września Wystawa wciąż trwała.

ŚWIAT MODELI – Odnalezione modele
Autor: Dariusz Lachowicz, Piotr Porada

MAKIETA – Realistyczna makieta na niewielkiej powierzchni – jaki kształt?
Autor: Leszek Lewiński
Próbujemy zaprojektować makietę kolei wąskotorowej. Trzeba rozstrzygnąć kilka kwestii: ile miejsca możemy na nią przeznaczyć, jaki będzie miała kształt, czy będzie prezentowana wyłącznie w domu.

WARSZTAT – Usprawniamy stare modele lokomotyw cz.1
Autor: Paweł Wróblewski
Powodem, dla którego starsze modele pojazdów trakcyjnych bywają odstawiane w przysłowiowy najdalszy kąt, jest zwykle ich coraz gorsza jazda. W domowych warsztatach można jednak wykonać kilka zabiegów, które pozwolą na ponowne użytkowanie modeli i poprawę ich jazdy.

TEST MODELU – Tramwaj historyczny BVG
Autor: Arkadiusz Lubka
W 1882 roku uruchomiono w Berlinie linię tramwaju konnego, którą później idąc z duchem czasu zelektryfikowano. Obecnie kolekcja berlińskich tramwajów zabytkowych jest imponująca, a jej zalążkiem stał się odbudowany staraniem hobbystów wagon Cöpenick.

NOWOŚCI – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka

FORUM
Autor: Red.
Stowarzyszenie tramwajowe w Toruniu. Kongres MOROP 2006. Lipsk 2006. VI Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych.

FIRMA PREZENTUJE – Muzealny parowóz serii 50
Autor: Michał Dembowski