czerwiec 2005

sk-05-08

AKTUALNOŚCI – Warszawsko–wiedeńskie okruchy
Autor: Marek Moczulski

W czerwcu, 160 lat temu uruchomiono pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Dla przypomnienia jubileuszu – parę drobiazgów.

HISTORIA KOLEI – 100 lat Kolei Doliny Bystrzycy
Autor: Andrzej Szynkiewicz

Linia kolejowa doliny Bystrzycy należy do najpiękniejszych w Polsce, z uwagi na perfekcyjne wkomponowanie ciekawych budowli w krajobraz oraz walory krajoznawczo-turystyczne. Rok temu minęło 100 lat od jej uruchomienia. Na nieczynnej już stacji w Jugowicach już po raz trzeci odbędą się Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu.

KOLEJ W POLSCE – 25 lat LHS cz.2 – Tabor trakcyjny
Autor: Adam mazur, Bartosz Konieczny

W poprzednim numerze czasopisma przedstawione zostały fakty z historii Linii Hutniczo-Siarkowej oraz opis jej eksploatacji na przestrzeni 25 lat. Zagadnienia taborowe kończą prezentację tej interesującej linii.

POLSKIE STACJE – Wadowice
Autor: Marek Ćwikła

W 1867 roku w cesarstwie austriackim nastąpiły ważne zmiany ustrojowe. W rezultacie przeprowadzonej reformy administracyjnej, niewielkie miasto Wadowice stało się siedzibą starostwa. Rada miejska Wadowic podjęła w 1871 roku uchwałę o wysłaniu do Wiednia delegacji z petycją w sprawie budowy linii kolejowej Bielsko – Wadowice. Pierwsze pociągi z Bielska dotarły do Wadowic 16 lat później.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy kolei Berno – Lötschberg
Autor: Ryszard Rusak

Kolej Berno – Lötschberg – Simplon należy do pionierskich zastosowań trakcji elektrycznej na głównych liniach kolejowych. Pojawił się tu szereg lokomotyw elektrycznych, które stały się przełomowymi konstrukcjami w dziejach kolejnictwa. Pierwsze jazdy próbne z zasilaniem prądem przemiennym rozpoczęto w roku 1913. Miesiąc później nastąpił odbiór techniczny i linia została przekazana do eksploatacji dla lokomotyw elektrycznych.

KATASTROFY – Biała 1906
Autor: Filip Karoński

Nie wszystkie katastrofy kolejowe, które wydarzyły się na terenie zaboru rosyjskiego w okresie Rewolucji 1905 roku, były przejawem walki ze znienawidzonym caratem. W numerze 2/05 opisana została katastrofa w Jastrzębiu. Trzy miesiące po niej wydarzyła się następna tragedia.

WĄSKIE TORY – Ostatnia „sześćsetka” w Warszawie
Autor: Marek Malczewski

W kwietniu minęła 10 rocznica uruchomienia warszawskiego metra. Przy drążeniu jego tuneli wykorzystywano kolej dołową – wąskotorową kolej przemysłową o szerokości toru 600 mm.

ZAPOMNIANE LINIE – Unisław Pomorski – Chełmno
Autor: Filip Karoński

Kontynuujemy wędrówkę śladami zlikwidowanej linii z Torunia do Chełmna. Opis przygotowany jest pod kątem turystów zmotoryzowanych. Trasa wiedzie przez płaskie, nadwiślańskie niziny, a w końcowym fragmencie wspina się do położonego na wysokiej skarpie Chełmna.

ARCHIWUM TABORU – Wagon platforma dwuosiowa typu 212Z
Autor: Paweł Terczyński

Wielkoseryjna produkcja platform dla PKP została zakończona na początku lat 60. Z myślą o zastąpieniu wyeksploatowanych i przestarzałych wagonów opracowano projekt nowego pojazdu, zgodnie ze standardami UIC. Jego produkcję rozpoczęto w 1991 roku. Wagon 212Z jest rozwinięciem tej konstrukcji.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Zaporożu
Autor: Marcin Rechłowicz

Podczas podróży po Ukrainie, rzadko który z zagranicznych turystów odwiedza Zaporoże. Jest to bowiem ogromne miasto przemysłowe, pozbawione olśniewających zabytków. Jednak właśnie jego wielkość zadecydowała o wybudowaniu potężnej, jak na miasto obwodowe, sieci komunikacyjnej, której wyjątkowość z pewnością dostrzeże miłośnik transportu.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

Rocznice „Wiedenki”. Revenue. 120 lat kolei w Gorlicach. 10 lat metra w Warszawie.

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii ST44
Autor: Arkadiusz Lubka

Model lokomotywy niemieckiej serii 120, przez długi czas był jedyną podstawą do budowy miniatury współczesnej lokomotywy eksploatowanej na PKP. Po przemianach ustrojowych model został zmodernizowany i przystosowany do współczesnych wymogów (jego test znalazł się w numerze 8/2003). Brak było jednak jego rodzimej wersji. Wreszcie kolekcjonerzy miniaturowego taboru kolei polskich pod koniec 2004 roku doczekali się profesjonalnej przeróbki modelu lokomotywy serii 120 na ST44.

WARSZTAT – Patynowanie modeli cz.2
Autor: Tomasz Florczak

W poprzednim numerze zaprezentowano sposób tonowania modeli za pomocą suchych pasteli. Tym razem – technika suchego pędzla oraz sposób podkreślania detali modelu.

MAKIETA – Nawierzchnia drogowa na przejazdach kolejowych
Autor: Leszek Lewiński

Przejazd kolejowy jest elementem infrastruktury często występującym na makiecie. Prezentujemy sposób odwzorowania dwóch rozpowszechnionych rodzajów nawierzchni na przejazdach: dyliny drewnianej lub prefabrykowanych płyt żelbetowych.

KATALOG MODELI – Wagon kryty grupy Bremen
Autor: Arkadiusz Lubka

Wagony kryte, zakwalifikowane do grupy Bremen, budowane były dla Niemieckich Kolei Rzeszy w latach 1943 – 1945. Należały do grupy niemieckich konstrukcji wojennych. W ramach reparacji wojennych znalazły się również na terenie Polski.

NOWOŚCI – Polskie nowości 2005
Autor: Arkadiusz Lubka

FORUM
Autor: Red.

V Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych. Karta Zgłoszenia Modelu.