czerwiec 2004

04-06skmin

AKTUALNOŚCI – Parowozowa majówka
Autor: Paweł Korcz, Ryszard Pyssa

Od lat pierwszy weekend maja jest zarezerwowany dla Wolsztyna na tradycyjną paradę parowozów. Na interesującą imprezę wplecioną w Dni Wolsztyna przybyły specjalne pociągi z Niemiec i Austrii.

REPORTAŻ – Elektryczny piętrowy zespół trakcyjny serii 471 kolei ČD
Autor: Ryszard Rusak

W dniach 19-21 maja na szlakach PKP gościł piętrowy zespół trakcyjny serii 471 kolei czeskich. Zaprezentowany w kilku miastach, stanowił ofertę producenta z Ostrawy na dostawę jednostek tego typu dla PKP. Pojazdy te są eksploatowane na liniach zelektryfikowanych prądem stałym 3 kV.

HISTORIA KOLEI – Kolej Doliny Słupi
Autor: Roman Witkowski

Po uchwaleniu ustawy o kolejkach w 1892 roku, w powiecie słupskim zaczęto zastanawiać się nad budową własnej kolei regionalnej. Pod uwagę brano tereny rolnicze i leśne leżące na południowy wschód od Słupska, a punktem docelowym miała być Dębnica Kaszubska, w której istniała prężnie działająca fabryka papieru.

WSPOMNIENIA – W Warszawie wiele lat temu
Autor: Tomasz Wach

Wspomnienia miłośnika parowozów, który z aparatem fotograficznym odwiedzał okolice parowozowni Warszawa Wschodnia. Dziś tych wspaniałych maszyn już nie ma, ale pozostały fotografie.

WĄSKIE TORY – Historia Kolei Rogowskiej cz. 2
Autor: Michał Zajfert

Druga część publikacji o kolei wąskotorowej z Rogowa do Białej Rawskiej prezentuje jej historię najnowszą. W roku 2003 wznowiono na niej przewozy turystyczne, w tym także cotygodniowe przejazdy ogólnodostępne z Rogowa do Jeżowa (w każdą niedzielę godz. 13).

WCZORAJ I DZIŚ – Zgierz
Autor: Michał Jerczyński

Wiadukt kolejowy nad szosą wiodącą z Łodzi przez Zgierz do Łęczycy wybudowano latem 1902 roku, jednocześnie z budową linii Kolei Warszawsko-Kaliskiej.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje w Maroku cz.2
Autor: Mike Bent

Maroko posiada jeden z najbardziej wydajnych i nowoczesnych systemów kolejowych na kontynencie afrykańskim. Drugi odcinek publikacji zaprasza do podróży koleją sieci ONCF współcześnie.

ZAPOMNIANE LINIE – Puszczykówko – Osowa Góra
Autor: Adam Niedzielski

Z dniem 1.10.1999 roku został wstrzymany ruch pociągów do Osowej Góry. W następnych rozkładach jazdy zabrakło już tablicy nr 399 Poznań – Puszczykówko – Osowa Góra/Mosina. Ta smutna decyzja zapadła na 13 lat przed stuleciem tej linii i trzy lata przed 700-leciem miasta Mosiny.

STATYSTYKA – Trakcja elektryczna PKP w latach 1946 – 1960
Autor: Paweł Terczyński

Obecnie trudno byłoby sobie wyobrazić polskie kolejnictwo bez udziału trakcji elektrycznej, która wykonuje około 90% pracy przewozowej. Jednak uruchomienie przed ponad półwieczem wielkiego programu inwestycyjnego, związanego z modernizacją szlaków i dostawą taboru, wymagało pokonania wielu przeszkód, a wobec zniszczeń dokonanych w czasie wojny oznaczało w praktyce rozpoczęcie elektryfikacji od początku.

ALBUM STACJI – Stacja Tołkiny
Autor: Sławomir Federowicz

ARCHIWUM TABORU – Wagon węglarka czteroosiowa typu 17W/3
Autor: Paweł Terczyński

Wielkoseryjna produkcja dwuosiowych wagonów węglarek została podjęta już w 1946 roku z uwagi na potrzeby gospodarki związane z odbudową kraju i eksportem węgla. Poprawa efektywności tych przewozów miała być osiągnięta przez wprowadzenie do eksploatacji wagonów czteroosiowych o dużej pojemności.

ABC KOLEI – Urządzenia do ogrzewania
Autor: Maciej Panasiewicz

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

200 lat kolei na świecie. Koleje Korei Południowej. Te same, lecz nie takie same – seria z zabytkowymi parowozami Poczty Polskiej. Inflacja po jugosłowiańsku – nominały znaczków z motywem kolejowym.

MIEJSKIE TORY – Linia tramwajowa Łódź – Pabianice cz.2
Autor: Łukasz Stefańczyk

Przyszłość linii do Pabianic wydaje się niepewna. Zaniedbana infrastruktura, niekorzystne ceny biletów, zmniejszona częstotliwość kursów powodują odpływ pasażerów na rzecz prywatnych przewoźników dysponujących busami.

MAKIETA – Rozjazdy na makiecie (cz. 6)
Autor: Leszek Lewiński

Ostatnia część cyklu poświęcona jest ponownie geometrii rozjazdów i połączeń rozjazdowych, głównie łukowych. Są również podstawowe informacje dotyczące rozjazdów stosowanych na kolejach wąskotorowych.

WARSZTAT – Wyposażenie wnętrza w nastawniach mechanicznych
Autor: Zbigniew Molenda

Wykonanie wyposażenia nastawni – odwzorowane w jej wnętrzu urządzenia nastawcze, dobrze widoczne przez okna bez oświetlenia, nie wymagają trudnych technologii, wystarczą przeciętne umiejętności i cierpliwość.

TEST MODELU – Parowóz towarowy serii 5525-56,58
Autor: Arkadiusz Lubka

W historii PKP znaczącą rolę w pracy przewozowej odegrały pruskie parowozy towarowe o czterech osiach napędnych. Szczególnie w okresie międzywojennym maszyny oznaczone seriami Tp1, Tp2, Tp3 i Tp4 należały do najpopularniejszych na naszych szlakach w ruchu towarowym. Prezentowany model odpowiada serii Tp4.

KATALOG MODELI – Wagon sypialny typu Y (2)
Autor: Arkadiusz Lubka

NOWOŚCI MODELARSKIE – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka

FORUM
Autor: